Konec RAV Antiviru: smutek na Linuxu

Microsoft zabil pohlcením GeCADu dvě mouchy jednou ranou, získal kvalitní antivirové technologie a současně se mu podařilo eliminovat snad nejlepší antivirové řešení pro Linux.
Ačkoli nebyly detaily transakce zveřejněny, lze tušit, že z pohledu Microsoftu byla cena za východoevropskou firmu velmi příjemná. GeCAD je ve svém oboru vysoce hodnocen a jeho antivirové řešení pro e-mailové servery na Linuxu se řadí k absolutní špičce.

Otřesem se ale dá nazvat záměr Microsoft zastavit další vývoj samostatných produktů firmy GeCAD, tedy i RAV antiviru. Současní zákazníci budou mít nadále svou podporu po sjednanou dobu, žádná další verze ale již na programu dne není. Z pohledu zákazníků to tedy znamená nutnost najít postupně jiné řešení antivirové ochrany pro Linux, které bohužel nemusí být lepší ani rozhodně levnější. Tragédií je to pochopitelně také pro prodejce RAV Antiviru, kterým ze dne na den skončila jedna produktová řada.

Microsoft svou akvizici zdůvodňuje především získáním antivirové technologie, jak uvádíme v předchozím dnešním článku. Je otázkou, na kolik byla rozhodující možnost zrušit významného hráče na linuxové platformě. Microsoft již delší dobu zvyšuje svou aktivitu v antivirové oblasti, nedávno spolu s firmami Trend Micro a Network Associates založil Virus Information Alliance a spustil webové stránky věnované antivirové ochraně (byť na poměrně špatně pamatovatelné adrese). Stejně tak lze vnímat, že antivirová ochrana spadá do rámce inicativy Trustworthy Computing, kterou chce Microsoft zvýšit bezpečnost a i prestiž svých produktů.

Pokud se Microsoft rozhodl, že je nutné, aby například nový Exchange Server obsahoval integrovanou antivirovou ochranu, měl na výběr z několika postupů. Vše sám pracně a draze vytvořit, pohltit draze nějakou firmu, která to pro Exchange již nabízí, nebo kompromisně koupit levně špičkovou firmu s jejím řešením pro servery byť na jiné platformě a to následně přepracovat.

Rumunský GeCAD je z našeho natož amerického pohledu vnímán jako firma ve velmi nejistém regionu. Co na tom že v Rumunsku je to největší IT firma. Protože je ale ve východní Evropě, bude mít menší provozní náklady a současně nebude tak drahá na kompletní akvizici. Microsoftu navíc nejistý region ani tak vadit nemusí, v podobných případech se prostě všichni čerstvě pořízení užiteční programátoři posadí do letadla a odvezou do Redmondu. Programátorovi je jedno, kde u počítače sedí. Protože se ale tímto rozbije původní struktura firmy a pochopitelně Microsoft nemá zatím potřebu vyrábět antivirová řešení pro Linux, znamená to současně utnutí jakéhokoliv dalšího vývoje původních produktů.

Pro Linux je to nepochybně citelná ztráta. RAV Antivirus byl hodnocen jako nejlepší antivirové řešení pro Linux a navíc měl i velmi příjemnou licenční politiku placením za celý server a ne za jednu e-mailovou schránku. Není pochyb o tom, že mezeru vzniklou odcházejícím RAV antivirem brzy zaplní nějaký jiný dodavatel antivirů (i tak lze vnímat radost antivirových společností nad touto akvizicí). Nelze ani předpokládat, že by krok Microsoftu byl v prvé řadě veden jako útok na linuxovou platformu. Microsoft prostě chtěl to nejlepší za nejnižší cenu a to také dostal. To, že to rozesmutní řady uživatelů na Linuxu, lze z jeho pohledu vnímat pouze jako příjemný bonus.

Diskuze (44) Další článek: Bezdrátový standard 802.11g schválen

Témata článku: Microsoft, Linux, Antiviry, Antivir, Nejlepší řešení, Antivirová firma, Nejlepší antivirus, Absolutní špička, Lin, Konec, Raven

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vznikají filmové efekty

Test ATX skříní a externích disků

Znáte svá práva při reklamaci?

Průvodce první instalací NASu