Konec podpory Windows 10? Tady najdete všechno přehledně | Zdroj: Živě

Zdroj: Živě

Konec podpory Windows 10? Tady najdete všechno přehledně

Vyznáte se v IT a vaši příbuzní, přátelé či kolegové se vás v poslední době ptají, co znamená letošní konec podpory Windows 10? Stačí s nimi sdílet tento článek, kde najdou všechny informace přehledně na jednom místě. Datum 14. října 2025, kdy Microsoft ukončí podporu operačního systému Windows 10, se nezadržitelně blíží.

Pro uživatele s kompatibilními počítači není upgrade na Windows 11 nic složitého. Ti se staršími počítači, které „jedenáctky“ nezvládnou, ale mají nejvyšší čas pořídit si nové zařízení. Nejpozději na podzim to totiž budou chtít udělat miliony lidí i firem po celém světě a kdoví, jak při takové poptávce budou počítače dostupné. Všechny informace najdete také na webu vybertesiedu.cz.

Co se děje?

Životní cyklus operačního systému Windows 10 se chýlí ke konci. Systém obdržel nové funkce naposledy před více než dvěma lety, aktuálně již dostává pouze pravidelné bezpečnostní záplaty. I to však brzy skončí. Už 14. října letošního roku totiž dojde k definitnímu ukončení podpory Windows 10.

Proč nezůstat dál u Windows 10?

Hlavní důvod je bezpečnost. Počítače, na kterých systém poběží i po tomto datu, začnou být zranitelné vůči novým typům kybernetických útoků, malwaru a dalším bezpečnostním hrozbám. Používání Windows 10 i po konci podpory tedy bude znamenat významné riziko nejen pro data uložená v počítači, ale i vaše soukromí.

Jaké výhody přináší přechod na Windows 11?

Konec podpory není ani zdaleka jediný důvod, proč zvolit Windows 11 nebo Windows 11 Pro. Kromě zajištění budoucích bezpečnostních aktualizací totiž oproti Windows 10 přináší spoustu vylepšení a nových funkcí.

  • Nejvyšší zabezpečení: Ve Windows 11 je bezpečnost na prvním místě. Díky pokročilým bezpečnostním nástrojům na vás čeká nejvyšší možná úroveň ochrany proti kybernetickým hrozbám.
  • Maximální produktivita s umělou inteligencí: Integrované AI nástroje v čele s osobním asistentem Copilot vám pomohou zrychlit pracovní procesy a maximalizovat tak vaši produktivitu. Umělé inteligenci můžete svěřit nudné rutinní úkoly a sami se plně soustředit na to důležité.
  • Chytřejší videokonference: Díky pokročilým AI funkcím to například může vypadat, že se vždy díváte přímo do kamery, i když si ve skutečnosti čtete poznámky.
  • Neomezená spolupráce: Sedíte zrovna s kolegou v jedné kanceláři, nebo každý na opačném konci světa? Windows 11 umožňuje bezproblémovou spolupráci, ať jste kdekoli.
  • Všechno tak, jak má být: Využíváte speciální software a máte obavy, že by vám na novém operačním systému nemusel fungovat? Není čeho se bát! Díky dokonale optimalizovanému procesu upgradu vám na Windows 11 bez problémů poběží 99,7 % aplikací kompatibilních s Windows 10.

Jak získat Windows 11?

Všechny verze Windows 10 lze bezplatně upgradovat. Pokud používáte třeba Windows 10 Pro, upgrade na Windows 11 Pro máte zdarma. Váš počítač však musí splňovat několik základních hardwarových požadavků. S jejich ověřením vám pomůže jednoduchá aplikace Kontrola stavu osobního počítače. Zde je stručný přehled:

  • Procesor: 1 GHz nebo rychlejší procesor se 2 nebo více jádry kompatibilní se 64bitovou architekturou nebo zařízení System on a Chip (SoC).
  • RAM: 4 GB
  • Úložiště: 64 GB nebo větší
  • Firmware: Rozhraní UEFI, možnost zabezpečeného spouštění
  • TPM: Specifikace Trusted Platform Module (TPM) verze 2.0
  • Grafická karta: kompatibilní s DirectX 12 nebo novější s ovladačem WDDM 2.0.
  • Obrazovka: Displej s vysokým rozlišením (720p), úhlopříčka větší než 9”
53_foto-ed-system-2.png

Jak provést upgrade, pokud máte kompatibilní počítač?

Otevřete nastavení (rozbalte nabídku Start a klikněte na Nastavení) a v okně Nastavení systému Windows vyberte Aktualizace a zabezpečení. V okně Windows Update vyberte Vyhledat aktualizace. Pokud je váš počítač kompatibilní a upgrade je pro něj připraven, měla by se zde objevit nabídka na přechod na Windows 11. Dále už postupujte podle pokynů na obrazovce.

Důležité doporučení: Přestože je proces upgradu navržený tak, aby vaše data zůstala na svém místě, pro případ jakýchkoliv komplikací vždy doporučujeme se ujistit, že máte všechny své důležité soubory zálohované.

Před instalací nového operačního systému na firemní počítač tento krok vždy nejprve zkonzultujte s IT podporou vaší organizace.

Co dělat, když počítač požadavky Windows 11 nesplňuje?

Oproti předešlým generacím operačních systémů klade Windows 11 vyšší nároky na zabezpečení. Proto je jeho instalace podmíněná přítomností čipu TPM 2.0, který zajišťuje integritu systému. Starší zařízení, která tento čip nemají, proto z bezpečnostních důvodů nejsou s Windows 11 kompatibilní. „Zdaleka ne všechna zařízení s Windows 10 tento čip mají. Ve starých počítačích zpravidla chybí a nelze jej ani dodatečně instalovat. Pro toho, kdo má takové zařízení a chce udržet svá data v bezpečí i po 14. říjnu, je teď ta pravá chvíle pořídit si nový počítač,“ upozorňuje Lucie Adámková, business unit manažerka IT distributora eD system.

Pokud váš počítač není kompatibilní, máte v zásadě dvě možnosti. První z nich je zůstat u Windows 10 i po konci podpory. To se však z výše uvedených bezpečnostních důvodů důrazně nedoporučuje. Druhou možností je pořídit si nový počítač se systémem Windows 11, který zajistí bezpečnost vašich dat a zároveň vám zpřístupní nejpokročilejší funkce.

Přehled všech informací speciálně pro podnikatele a firmy najdete na webu vybertesiedu.cz.

67_foto-ed-system-3.png

Určitě si přečtěte

Články odjinud