Konec pasů? Po Austrálii chce zavést biometrický imigrační systém i Francie

 • USA odebírají otisky prstů a fotografie už dlouhé roky
 • Austrálie chce pasy rovnou zrušit
 • Francii dohnal terorismus k plánu na biometrický systém

Zatímco při vstupu do USA odevzdá každý turista otisky prstů a imigrační úředník si jej vyfotí, zbývající svět přísnou a občas kontroverzní biometriku teprve objevuje. Na stranu druhou, jde s dobou a nových verifikačních technologií chce využít především pro rychlejší odbavení.

Austrálie chce prakticky zrušit pasy

Na sklonku ledna tak médii prolétla zpráva o australském projektu Seamless Traveller, díky kterému budou moci cestovatelé na nejmenší světový kontinent již na sklonku roku využít automatický biometrický imigrační systém.

To v praxi znamená, že při prvním vstupu do země se turista zaregistruje do imigračního systému, odevzdá otisky prstů, sken oční duhovky aj. Při další cestě se pak už může vyhnout klasické pasové kontrole a namísto ní vstoupí do jakéhosi skenovacího kiosku, který jej opět pomocí biometrických skenů identifikuje.

Austrálie hodlá tímto způsobem zrychlit celý systém odbavování a zároveň prakticky přestat používat pasy, ty totiž při dalších cestách do země prakticky nebudou potřeba.

Francie na letištích zavede automatický biometrický imigrační systém

Podle Bloomebergu nicméně nezůstane jen u Austrálie, o automatickém biometrickém imigračním systému totiž touží i Francie. Země galského kohouta se v posledních letech potýká se zhoršenou bezpečnostní situací, teroristické útoky totiž zpřísnily mimo jiné i kontroly na letištích a doba odbavení cestovatelů se v průměru výrazně prodloužila.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kiosky s biometrickými kamerami podle plánu Vision-Box

Aby se letiště neponořila do úplného chaosu, organizace Groupe ADP, která má na starost provoz na tamních leteckých přístavech, spustí na pařížském letišti Charlese de Gaulla pilotní projekt jakýchsi biometrických kiosků.

Technologii dodá Francii společnost Vision-Box, podle jejíchž nákresů se skutečně jedná o jakési boxy, ve kterých si obličej turisty osahá kamera a uloží biometrické údaje do systému. Při další kontrole pak bude autorizace cestujícího mnohem snazší a rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pilotní projekty biometrických kiosků (otisk prstů, sken tváře, analýza oční duhovky aj.) na letištích v São Paulu a Kataru a jednodušší forma jen se skenem tváře na nizozemském Schipolu

Technologie Vision-Box už dnes testují v americké Tampě, na nizozemském Schipolu, v Lisabonu, São Paulu a Kataru. Pařížské letiště Charlese de Gaulla a výhledově další francouzské letecké přístavy, bude další velký úlovek.

Až se do biometriky pustí neuronová síť

Systém nebude povinný, takže Francie chce teprve zjistit, jestli bude o podobnou technologii zájem. Ostatně mnohá letiště v Evropě již roky nabízejí zrychlenou kontrolu pomocí skenu biometrického čipu v pasech, nicméně i tuto mnohem střídmější formu podle Bloombergu používají pouhá 3 procenta cestujících na pařížských letištích.

V každém případě, pokročilému biometrickému skenování se v podobných situacích výhledově neubráníme a je jen otázkou času, kdy budou podobné systémy na většině světových letišť. Kontroverzní sběr osobních dat má přitom dalekosáhlejší konsekvence. Jelikož úřady získají podobná data, mohou je zároveň analyzovat třeba pomocí strojového učení a jednou třeba i vskutku bizarní neuronové sítě z Číny, která údajně dokáže podle rysů tváře identifikovat, jestli jste potenciální kriminálník. Raději se tedy napříště do každé veřejné kamery pouze usmívejte.

Témata článku: Umělá inteligence, Bezpečnost, Letadla, Doprava, Francie, Biometrie, Airport, Cute, Facial, Paris, Vision, Charles, Kiosek, Francouzský úřad, Podobný systém, Selfíčko, Austrálie

10 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Barnney 14. 2. 2017 19:53:04
  Vítejte v gulagu jménem Evropská unie, zařaďte se do fronty na tetování...
 • dpcstb 14. 2. 2017 12:11:35
  konecne dalsie obmedzenie sukromia, uz som sa bal ze dnes nic nebude...
 • Nedos. 14. 2. 2017 11:15:25
  Hmm, a statisíce dětí z afriky se tu bude pohybovat bez dokladů, pod...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 37

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 20

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

** Einsteinova obecná teorie relativity je jedním z hlavních pilířů dnešní fyziky ** To ale vědcům nebrání, aby se ji neustále nepokoušeli sesadit z trůnu ** Tentokrát k jejímu testování využili systém pulzaru PSR J0337+1715

26.  7.  2017 | Stanislav Mihulka

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

Konec kabelové změti na stole i za ním. Tyhle doplňky vám ji pomohou zkrotit

Konec kabelové změti na stole i za ním. Tyhle doplňky vám ji pomohou zkrotit

** Vybrali jsme doplňky pro organizaci kabelů či nabíječek ** Často používané kabely lze zavěsit na magnetický držák ** Pro opletení kabelů se bude hodit husí krk i textilní rukávy

25.  7.  2017 | Stanislav Janů | 23


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?