Doprava | Bezpečnost | Biometrie

Konec pasů? Po Austrálii chce zavést biometrický imigrační systém i Francie

  • USA odebírají otisky prstů a fotografie už dlouhé roky
  • Austrálie chce pasy rovnou zrušit
  • Francii dohnal terorismus k plánu na biometrický systém

Zatímco při vstupu do USA odevzdá každý turista otisky prstů a imigrační úředník si jej vyfotí, zbývající svět přísnou a občas kontroverzní biometriku teprve objevuje. Na stranu druhou, jde s dobou a nových verifikačních technologií chce využít především pro rychlejší odbavení.

Austrálie chce prakticky zrušit pasy

Na sklonku ledna tak médii prolétla zpráva o australském projektu Seamless Traveller, díky kterému budou moci cestovatelé na nejmenší světový kontinent již na sklonku roku využít automatický biometrický imigrační systém.

To v praxi znamená, že při prvním vstupu do země se turista zaregistruje do imigračního systému, odevzdá otisky prstů, sken oční duhovky aj. Při další cestě se pak už může vyhnout klasické pasové kontrole a namísto ní vstoupí do jakéhosi skenovacího kiosku, který jej opět pomocí biometrických skenů identifikuje.

Austrálie hodlá tímto způsobem zrychlit celý systém odbavování a zároveň prakticky přestat používat pasy, ty totiž při dalších cestách do země prakticky nebudou potřeba.

Francie na letištích zavede automatický biometrický imigrační systém

Podle Bloomebergu nicméně nezůstane jen u Austrálie, o automatickém biometrickém imigračním systému totiž touží i Francie. Země galského kohouta se v posledních letech potýká se zhoršenou bezpečnostní situací, teroristické útoky totiž zpřísnily mimo jiné i kontroly na letištích a doba odbavení cestovatelů se v průměru výrazně prodloužila.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kiosky s biometrickými kamerami podle plánu Vision-Box

Aby se letiště neponořila do úplného chaosu, organizace Groupe ADP, která má na starost provoz na tamních leteckých přístavech, spustí na pařížském letišti Charlese de Gaulla pilotní projekt jakýchsi biometrických kiosků.

Technologii dodá Francii společnost Vision-Box, podle jejíchž nákresů se skutečně jedná o jakési boxy, ve kterých si obličej turisty osahá kamera a uloží biometrické údaje do systému. Při další kontrole pak bude autorizace cestujícího mnohem snazší a rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pilotní projekty biometrických kiosků (otisk prstů, sken tváře, analýza oční duhovky aj.) na letištích v São Paulu a Kataru a jednodušší forma jen se skenem tváře na nizozemském Schipolu

Technologie Vision-Box už dnes testují v americké Tampě, na nizozemském Schipolu, v Lisabonu, São Paulu a Kataru. Pařížské letiště Charlese de Gaulla a výhledově další francouzské letecké přístavy, bude další velký úlovek.

Až se do biometriky pustí neuronová síť

Systém nebude povinný, takže Francie chce teprve zjistit, jestli bude o podobnou technologii zájem. Ostatně mnohá letiště v Evropě již roky nabízejí zrychlenou kontrolu pomocí skenu biometrického čipu v pasech, nicméně i tuto mnohem střídmější formu podle Bloombergu používají pouhá 3 procenta cestujících na pařížských letištích.

V každém případě, pokročilému biometrickému skenování se v podobných situacích výhledově neubráníme a je jen otázkou času, kdy budou podobné systémy na většině světových letišť. Kontroverzní sběr osobních dat má přitom dalekosáhlejší konsekvence. Jelikož úřady získají podobná data, mohou je zároveň analyzovat třeba pomocí strojového učení a jednou třeba i vskutku bizarní neuronové sítě z Číny, která údajně dokáže podle rysů tváře identifikovat, jestli jste potenciální kriminálník. Raději se tedy napříště do každé veřejné kamery pouze usmívejte.

Diskuze (10) Další článek: Qualcomm začíná dodávat čipy pro 802.11ax

Témata článku: Doprava, Letadla, Bezpečnost, Umělá inteligence, Francie, Biometrie, Airport, Selfíčko, Bio, Pilotní projekt, Vision, Podobný systém, Biometrický sken, Bezpečnostní síť, Odbavování, Imigrační úředník, Úlovek, Austrálie, Katar, Turista, Cestovní pas, Facial, Lisabon, Seamless, Závěs, Kamera na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 143

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači