Konec Netscape?

Společnost AOL Time Warner oznámila propouštění v řadách Netscape týmu. I přes slib další podpory tohoto internetového prohlížeče to s kdysi nejlepším a nejrozšířenějším browserem nevypadá dobře.

Společnost America Online/Time Warner ve středu oznámila, že propustí padesát zaměstnanců z vývojářského týmu projektu Netscape. Tato zpráva však není jedinou změnou, která se týká tohoto internetového prohlížeče. V původním vyjádření společnosti AOL stojí, že se propouštění dotkne pouze deseti procent týmu. Tiskový mluvčí AOL dále uvedl, že společnost bude nadále podporovat stávající verze Netscape a jeho internetového portálu: „Netscape zůstává klíčovou součástí strategie firmy.“

Nové informace, které hovoří o mnohem zásadnějších změnách, poskytl zaměstnanec AOL Dan Veditz. Emailová zpráva zaslaná z jeho účtu osvětluje poměry ve vývojářském týmu Netscape a dostala se i na veřejné diskusní fórum. Veditzova informace hovoří o tom, že zaměstnanci Netscape, kteří nebyli propuštěni, jsou přesouváni na práci na jiném projektu. Jde o klienta pro služby instant messagingu AOL Communicator. Tým pracující na engine Gecko, který tvoří jádro Netscape a Open Source prohlížeče Mozilla, byl podle Veditze „demontován“. Podle zpráv, které má server CNet.com od dalších zdrojů, zůstalo v Netscape týmu pouze šest lidí, kteří mají za úkol převést aktivity Netscape do Open Source projektu Mozilla Foundation. I tato hrstka vývojářů má být brzy přemístěna na jiné projekty.

Oficiální oznámení i neoficiální informace ze společnosti America Online jen naznačují pokračování ústupu Netscape ze scény. Ten začal dlouho před rokem 1998, kdy Netscape odkoupila AOL. Netscape byl svého času bezkonkurenčně nejrozšířenějším software pro přístup na webové stránky a byl nabízen jako shareware. Microsoft se posléze pokusil získat podíl na trhu s internetovými prohlížeči s prvními verzemi Internet Exploreru. Tato snaha byla nakonec korunována úspěchem. Internet Explorer nyní používá více než 90 procent uživatelů internetu. Microsoft však tohoto úspěchu dosáhl spornými praktikami a v mimosoudním vyrovnání se v květnu 2003 se současným majitelem Netscape dohodl na odškodnění ve výši 750 milionů dolarů. Součástí dohody mezi AOL a Microsoftem je ale také ustanovení, podle kterého bude AOL dalších sedm let nabízet svým zákazníkům místo Netscape produkty Microsoftu.

Poslední vývoj kolem Netscape se tak dá vyložit také jako zbavování se slepice, která po letech čekání snesla zlaté vejce, ale dál už není dobrá ani na polévku.

Diskuze (13) Další článek: Windows Server 2003 - za tři měsíce 88 400 webových serverů

Témata článku: Internet, Internet Explorer, Zlaté vejce, Původní zaměstnanec, Neoficiální verze, America Online, Neoficiální informace, Time Warner, Nejrozšířenější software, Netscape, Internetový prohlížeč, Konec

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů