Českým e-shopům se daří, zdejší zákazníci totiž na internetu nakupují stále více zboží, a Česko tak patří z hlediska e-commerce k regionální špičce. A ještě na jednu věc jsou Češi experti – milují nákupy z eBaye, AliExpressu, GearBestu a dalších převážně čínských tržišť. Jenže pozor, EU možná nakupování laciných cetek znevýhodní.
Na vině jsou nová pravidla, která na sklonku loňského roku schválila Rada EU a která začnou vstupovat v platnost už příští rok, respektive od roku 2021. Nyní je připomněl web Kurzy.cz.
Právě od roku 2021 by totiž mělo padnout osvobození od DPH u malých zásilek do hodnoty 22 eur! Tento limit všichni nakupující velmi dobře znají, pokud je totiž hodnota balíčku nejvýše taková, zásilka zpravidla projde jen zběžnou celní kontrolou a během několika dnů až týdnů dorazí domů.

Harmonogram EU to říká jasně: Od roku 2021 padne osvobození od DPH u malých zásilek ze zemí mimo EU, které se doposud týká zásilek v hodnotě do 22 eur.
Pokud je však zásilka dražší, může se dostat do klasického celního řízení a než k vám definitivně dorazí, budete muset doplatit clo a DPH. Nejen že se zvýší cena, ale celý proces doručení se tím výrazně zpomalí.
Aby k tomu docházelo pokud možno v co nejmenším množství případů, velké čínské e-shopové huby dnes budují vlastní mezisklady na území EU, takže mnohdy balíček neputuje přímo z Číny, ale z některé z okolních zemí nebo dokonce i přímo z ČR.
I to by se však mohlo zpřísnit, v rámci nových pravidel si totiž hodlá Evropa pohlídat, aby nedocházelo k obcházení celního řízení a fiktivnímu snižování hodnoty zásilek. Cílem je zamezit celním a daňovým podvodům.


Nákupy levných cetek z webu mohou být za pár let komplikovanější a dražší
Otázkou zůstává, jak to celé bude vypadat v praxi. Objem nákupů z asijských e-shopů v Evropě i Česku totiž rok od roku roste a už dnes je často hlavní brzdou na trase právě celní pošta. Jistě se mnozí z vás setkali s případy, kdy jste sledovali balíček, který z Číny dorazil do Evropy prakticky během několika dnů, nicméně poté zamrzl kdesi na hromadě dalších pěnových obálek na celní poště a domů doputoval až za několik dlouhých týdnů.
Pokud by i malé zásilky procházely kompletním celním řízením včetně vyměřování DPH, celý proces by se nejspíše velmi zpomalil. Zároveň zůstává otázkou, kdo by hradil náklady. Clo a DPH u zásilky v hodnotě několika málo dolarů by totiž asi jen těžko vyrovnaly náklady samotného řízení. A tak můžeme spekulovat o tom, že za balíček, který vás přišel po přepočtu na 50 korun, byste doplatili třeba dalších 100 korun jako náklady celního řízení.
Z tiskové zprávy k novým daňovým pravidlům:
V nových pravidlech je dále zrušeno osvobození od DPH pro zásilky ze třetích zemí, jejichž hodnota nepřesahuje 22 eur. Až 150 milionů malých zásilek je dováženo bez DPH a stávající systém k takovému obcházení pravidel vybízí. Zatímco unijní podniky musí DPH uplatňovat bez ohledu na hodnotu prodaného zboží, u dováženého zboží lze uplatnit výjimku, a jeho cena je z tohoto důvodu často snížena.
To jsou však jen čiré spekulace a na to, jak bude celý proces probíhat v reálných podmínkách, si budeme muset počkat tři roky, členské státy totiž musí změnu zakomponovat do svých právních řádů do konce roku 2018, respektive 2020.