Konec nadvlády nVidii a ATi, přichází SiS Xabre

Představte si grafickou kartu, která by měla výkon GeForce 3, funkce Radeona 8500 a přitom by se cenou pohybovala někde mezi 2000 - 3000 Kč. I ten nejlevnější ATi Radeon 8500 stojí dvojnásobek. Tento ideál splňuje černý kůň na poli grafických karet - SiS Xabre. Plná podpora DirectX 8.1 a AGP 8X mluví za vše!
Konec nadvlády nVidii a ATi, přichází SiS Xabre
 

Po prvním velkém úspěchu na poli čipsetů se firma SiS (Silicon Integrated Systems) vydává dobýt trh s grafickými kartami. SiS již určitou dobu své grafické čipy vyrábí, ale spíše s neúspěchem. Její poslední počin SiS 315 byl sice slušný, ale jeho výkon a funkce byly zhruba na úrovni GeForce 2 MX 200 až MX 400. To by zas tak nevadilo, kdyby tento čip nebyl uveden až v roce 2001. Největším problémem SiS byla také "neschopnost" najít velkého výrobce grafických karet, pod jehož značkou by se čipy SiS uplatnily.

grafická karta s čipem SiS 336

Stejně jako v případě čipsetů, se nyní situace ohledně grafických čipů SiS rapidně mění. Největší novinkou, kterou firma SiS na CeBITu uvedla byla právě rodina grafických čipů SiS 330, která dostala i obchodní název - SiS Xabre. Rodina SiS 330 se skládá ze tří čipů (plus tajemný SiS 328), které jsou vyrobeny 0,13 mikron technologií:

  SiS 336 SiS 334 SiS 332
Frekvence jádra 300 MHz 250 MHz 200 MHz
Frekvence pamětí 300 MHz 250 MHz 200 MHz
AGP sběrnice 8x 8x 8x
Pokročilé funkce DirectX 8.1 DirectX 8.1 DirectX 8.1

Grafické karty se budou vyrábět ve verzích s 64 a 128 MB DDR SDRAM. Grafické jádro v sobě obsahuje jeden kvalitní RAMDAC, výstup na druhý monitor či LCD displej a TV-out je řešen pomocí čipu SiS 301, který prý svou kvalitou výstupního signálu nemá konkurenci (možná u Matroxů).

čip SiS 336

Jak již už bylo zmíněno, tak rodina grafických čipů SiS 330 má plnou podporu DirectX 8.1. To znamená, že mají v sobě hardwarově zabudovanou podporu Pixel (dokonce ve verzi 1.4, stejně jako Radeon 8500) a Vertex Shaderů. Další funkce jen ve zkratce:

  • 3D textury

  • Enviromental a DOT3 Bump Mapping

  • Cubic Mapping

  • BRDF

  • Shadow Mapping (obdoba Shadow Bufferu)

  • Hyper FSAA (nový typ anti-aliasingu)

Čip má v sobě zabudovaný i HW DVD dekodér, který je vybaven technologií na de-interlacing videa, stejnou funkci má Video Immersion od ATi. Grafická karta podporuje výstup na dva monitory stejně jako GeForce 4 MX a také je vybavena softwarem podobným View, na jejich správu.

grafická karta s čipem SiS 332

Výkon grafických čipů zatím není přesně znám, ale byly provedeny testy na nejslabším SiS 332, který v 3DMarku 2001 dokázal porazit GeForce 4 MX 440 (poměr bodů 5200 ku 4800). To by znamenalo, že SiS 336 je zhruba na výkonnostní úrovni GeForce 3 Ti 500 či Radeonu 8500. Frekvence SiS 336 je o 50 % vyšší než SiS 332, proto by mělo být možné s tímto čipem v 3DMarku 2001 dosáhnout skóre 7800 bodů, což již trochu šlape na paty i GeForce 4 Ti.

Hodně zajímavé téma budou pravděpodobně drivery. Ty SiS bude označovat přehledně - první verze ovladačů pro grafickou rodinu SiS 330 bude nést označení V 3.00. Oficiální uvedení driverů se očekává v dubnu, SiS slibuje i WHQL certifikaci (potvrzení Microsoftu o kvalitě ovladačů). Pokud budou tyto drivery stejně dobré, jako SiS dělá pro své čipsety, tak se máme na co těšit.

Firma SiS oficiálně ohlásila, že se tyto grafické čipy začnou masově vyrábět během 2. čtvrtletí roku 2002. Na trh by se měly dostat už v létě, nejpozději v září. Největší problém pro SiS je stále nemožnost najít dostatečný počet partnerů, kteří by vyráběly grafické karty s těmito čipy. Ale první vlaštovky už jsou! Jako první uvedly, již na CeBITu, grafické karty se SiS 336 firmy Gigabyte a ECS. Pokud by se SiS zadařilo, tak by se pravděpodobně povedlo přesvědčit i dva největší výrobce grafických karet na světě - MSI a ASUS. To by bylo pro nVidii i ATi to nejnemilejší překvapení, kterého by se tento rok mohly dočkat.

grafická karta značky Gigabyte s čipem SiS 336

Nejzajímavější je cena. Ta by i za špičkový model neměla přesáhnout 5000 Kč, dokonce nejlevnější verze s čipem SiS 332 by se měla pohybovat mezi 1000 - 2000 Kč. To je zajímavá koupě, nemyslíte?

Pokud by vám to ještě nestačilo, tak SiS na příští rok chystá čip s kódovým označením SiS 340, který bude plně podporovat DirectX 9.0 a bude vyráběn 0.13 mikron technologií.

SiS je nenápadný, ale skrývá obrovský potenciál. Kdo si na začátku minulého roku mohl myslet, že tato taiwanská firma dokáže udělat díru do světa svými čipsety, a téměř odstavit VIA na druhou kolej. Obdobná situace může nastat i na poli grafických karet, nebál bych se říct, že SiS může nVidii i ATi poříádně zatopit. Co myslíte, čeká nás stejné zlevňování grafický karet jako na trhu s procesory? Zaplatíme na jaře příštího roku za GeForce 4 Ti 4600 jen 5000 Kč?

Diskuze (94) Další článek: Aktualizace Easy CD Creator Platinum

Témata článku: Grafický čip, Shadow, Obrovské překvapení, Obchodní název, Sis, Nvidia, Konec, První monitor, Největší video, ATI, Poslední počin


Určitě si přečtěte

Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky