Konec nadvlády Intelu, příští Windows pojede i na ARM

Je to taková menší revoluce, Windows totiž už nebude potřebovat CPU od Intelu nebo třeba AMD. Rozjedete jej i na čipsetu standardu ARM, který doposud vládnul jen kapesním počítačům.

Další výroční přednáška Steva Ballmera na CES je za námi a nyní přichází na řadu rekapitulace. Čím začít? Formalitami. Pokud chcete navštívit keynote Steva Ballmera, procvičte svaly na dolních končetinách a dejte si alespoň jednu silnou kávu. I když totiž bude přednáška začínat třeba v 18:30, oficiální „stání ve frontě“ začíná zpravidla už necelé tři hodiny před tím. A hned ze začátku je plno.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Čekání na Ballmera: fronta se začala tvořit už dvě hodiny před začátkem

Když už se konečně otevřou vrata do obřího sálu lasvegaského hotelu Hilton a na pódium vběhne charismatický a pravda nepřehlédnutelný Ballmer, veškeré zdlouhavé čekání je zapomenuto a vy mu to „sežerete“ i s navijákem. Letos tomu tak určitě bylo.

Video: Steve Ballmer přichází:

Steve Ballmer prostě byl atrakcí sám o sobě a spolehlivě zaplnil sál do posledního místa. A to přesto, že vlastně skoro nic neřekl. Nevyplnilo se mé očekávání, že se Microsoft konečně ve velkém pochlubí se svou potenicální tabletovou platformou Windows Embedded Compact 7, nevyplnily se ale ani zkazky o tom, že se konečně něco dozvíme i o Windows 8. To ale vlastně není tak přesné. Sice nemáme potuchy, jak bude příští Windows vypadat po vizuální a funkční stránce, dnes ale Ballmer poodhalil roušku tajemství o té nejnižší úrovni systému. A to je, vážení, skutečně revoluce!

Klepněte pro větší obrázek
Ballmer možná není takový vizionář jako Gates, je to ale obchodník a specialista na grimasy

Příští Windows pojede na Tegře, Snapdragonu nebo třeba TI

Jak jste už možná během včerejšího večera zaslechli, Microsoft se na CESu ještě před večerní keynote pochlubil s podporou dalších procesorových platforem. Nemám tím přitom na mysli snad nějaké nové serverové procesory, ale ARM a příklon k architektuře SoC, System on Chip!

Příští verze Windows (ať už se bude jmenovat jakkoliv) poběží na spotřebních počítačích vedle x86 i na čipsetech standardu ARM. Dočkáme se tedy netbooků i notebooků s mnohem delší výdrží kterým zatím třeba takový Atom nemůže dost dobře konkurovat. Budou zde okenní počítače s Tegrou, procesory od Texas Instrumets nebo třeba počítače se Snapdragonem od Qualcommu.

Klepněte pro větší obrázek
Ani na jednom z počítačů v pozadí nehledejte klasické desktopové procesory od Intelu nebo třeba AMD. Zleva: neupřesněná Intel SoC platforma, Qualcomm Snapdragon, Texas Instruments a Nvidia Tegra 2.
A systém? Pracovní podoba příštích Windows.

Aby bylo zároveň jasno, nemluvím zde o nějakých nových Windows pro tablety – Microsoft stále vyvíjí Embbeded Compact 7, mluvím zde o zcela běžném desktopovém operačním systému. Nvidia už oznámila, že hodlá vyvíjet armové procesory/čipsety i pro desktop a servery, takže se zdá, že Microsoft rychle přispěchal s pomocí a především odbytištěm.

Procesory standardu ARM jsou stále spojované s málo výkonnými zařízeními počínaje chytrou pračkou a konče třeba jablečným iPadem. To se ale brzy změní. Už dnes tu máme dvoujádrové ARM čipsety (Nvidia Tegra 2 a další) a výkon a počet jader se bude jistě nadále zvyšovat. Bude zajímavé sledovat, jak se s novou významnou konkurenci pobije Intel, který také nezahálel a letos se snaží na CESu novináře přesvědčit především výkonem – tedy novou architekturou Intel Core „Sandy Bridge“.

Klepněte pro větší obrázek
Experimentální notebook v jehož nitru tepe namísto Core nebo Atomu podobný Snapdragon jako třeba v telefonu Nexus One od Googlu. O systém se stará inženýrská verze Windows 8

Tím vlastně výčet letošních microsoftích novinek končí. O Windows Embedded (Standard, Automotive, Compact aj.) nepadlo ani slovo a zbytek keynote byl věnován současným aplikacím a zařízením od Microsoftu.

Miliony prodaných Kinectů, 50+ milionů Xboxů

Microsoft se tedy pochlubil, jak se výborně prodává Kinect, kterého se přes svátky prodalo na 8 milionů kusů, a stejně tak samotný Xbox, který se může pochlubit cifrou větší než padesát milionů prodaných kusů na celém světě.

Klepněte pro větší obrázek
Steve má Xbox rád. Bodejď by ne, když je to společně s WIndows 7 jeho nejprodávanější hračka

Američané se zároveň mohou těšit na to, že se z Xboxu ve spojení s Kinectem stane univerzální multimediální zařízení. Kinectem lze totiž ovládat i Zune a tedy přehrávání hudby a filmů. Nakupování skrze Zune je dostupné ve dvacítce zemí a zákazníci v USA se mohou těšit i na kinectové ovládání filmů streamovaných z Hulu Plus nebo Netflixu. Prostě jen mávnete rukou, zavoláte „play Inception“ a je hotovo. Zapomeňte na nějaké nudné dálkové ovládání a sadu stříbrných kotoučů (ať už DVD, nebo Blu-ray) – diskům prostě podle Microsoftu, Applu a dalších už odzvonilo a v USA to může být skutečně už brzy realita. Pro našince tyto zprávy zní tak trochu jako z jiné planety, ale snad se jednoho krásného dne také dočkáme.

Nový Surface

Krátce se Microsoft pochlubil také novým inteligentním stolečkem Surface. Jeho druhá generace je tlustá pouze čtyři palce a senzorem se skutečně stal skoro každý pixel jeho zobrazovací plochy. Pokud tedy na displej stolečku položíte noviny, Surface se svou přesností může provést i nějaký ten OCR sken textu. Na vývoji se tentokrát podílel Samsung.

Avatar Kinect

Intel na své keynote k Sandy Bridge ukázal demo s propracovaným a živě ovládaným trojrozměrným avatárem, který velmi kvalitně dodržuje a přejímá mimiku vaší tváře. Microsoft nechce zůstat pozadu a na jaře do světa vypustí Avatar Kinect. Pokud tedy budete hrát nějaké hry na Xboxu a třeba rovnou i s Kinectem, postavička nejen že se bude pohybovat podle pohybů vašeho vlastního těla, ale bude se tak i tvářit, bude gestikulovat a mluvit. Jediné, co budete potřebovat, je Xbox Live Gold.

Klepněte pro větší obrázek
Nejen že se herní postavička díky Kinectu pohybuje jako vy. Už brzy tak bude i vypadat a bude mít i vaši mimiku.
Originální vydání slečny vlevo je ale přeci jen trošičku hezčí, nemyslíte?

A to je vše. Pak už Microsoft pouze představil svou Windows Phone 7 platformu, kterou díky Mobilmanii důvěrně znáte. Ballmer se svěřil, že na Windows Phone Marketplace přibude 100 nových aplikací každý den a už se zaregistrovalo na 20 000 vývojářů. Co nevidět pak „Softies“ vydají první velkou aktualizaci, která přinese kýženou podporu kopírování a schránky a také se výrazně zvýší výkon při přepínání aplikací, na co si hodně stěžoval i v redakci Honza Sedlák.

Co dodat? Snad jen to, že u nás skoro neznámý Windows Live účet používá 500 milionů uživatelů na celém světě a opona se zatáhla.

Takže zase za rok a snad už i s tabletovým Windows. Anebo se už bude mluvit o Windows 8? Nechme se překvapit.

Co říkáte na podporu armových čipsetů – SoC procesorů? Co to bude znamenat pro Windows, uživatele a především pro Intel? Podělte se s názorem v diskuzi pod článkem. Dobrou noc z Las Vegas.

Témata článku: Software, Microsoft, Technologie, Windows, Operační systémy, ARM, CES 2011, Obří zařízení, Desktopový počítač, Streamovaný film, Surface Phone, Inception, Včerejší večer, Xbox Live Gold, Stříbrná verze, Windows Live ID, Xbox Live, Herní postavička, Prodaný film, Konec, Nový Xbox, Microsoft Surface, Hilton, Rekapitulace, Atrakce

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 182

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji