Konec monopolu v Británii: politické rozhodnutí

Vláda se nemohla déle dívat na zaostávání Velké Británie za USA v Internetu.
Překvapivě náhle rozhodl britský státní úřad pro telekomunikace (Office for Telecommunications, přezdívaný Oftel): už od prvního června je British Telecom povinen poskytovat i svým konkurentům „neměřený“, tj. paušální přístup k Internetu přes svou síť. Rozhodnutí je případem správného a vhodného státního zásahu proti monopolu či „pseudomonopolu“ (trh ve Velké Británii je podstatně liberalizovanější než u nás, BT není tak srovnatelně dominantní jako Český Telecom u nás); inspirace pro naši vládu je ale jenom částečná.

Rozhodnutí britské vlády je jednoznačně politickým rozhodnutím, které poškozuje jednu firmu, ale pomáhá státu. Británie je totiž nejvíc ze všech zemí zasažena americkou dominancí v Internetu a nejvíce negativně. Digitální ekonomika překročila Atlantik s lehkostí jí vlastní a dravě se rozhlíží po dalších zemích, kde by se mohla etablovat – Británie je samozřejmě první na ráně, protože jazyková bariéra je nulová (či téměř nulová). Británie se dříve mohla bránit proti importům amerických „nedigitálních“ služeb poměrně hravě, nyní ale je naprosto bez šance: Angličané sledují americké weby, neboť jsou lepší než britské, načež inzerci či případné poplatky inkasují americké firmy. Hrozeb je samozřejmě více: od odchodu expertů za vodu za lepšími příležitostmi až po prodej zboží přes Internet (z amerických webů, popřípadě britských poboček amerických webů). Britská vláda dnes možná lépe než jakákoli jiná evropská vláda ví, že se v digitálních technologiích skrývá budoucí prosperita a konkurenceschopnost země. Nemyslím, že je to dáno nějakou zvláštní prozíravostí britské vlády, jako spíše přímou zkušeností ze střetu s digitální Amerikou.

Proto vláda svým způsobem „obětovala“ zisky British Telecomu (který, i když s bývalými státně-monopolními kořeny, podniká vcelku svižně a moderně) proto, aby zabránila daleko větším ztrátám. Dnes má v Británii Internet 20 % domácností; v USA je to dvojnásobek – to je roční až dvouletá ztráta a Britové ji chtějí stáhnout.

Z tohoto rozhodnutí budou, přinejmenším v dohledné době, profitovat americké firmy: provideři MCI Worldcom a America Online. Oba po britském trhu velmi touží a tímto rozhodnutím se jim otevírá jako nic jiného; těmto gigantům budou sotva schopni konkurovat domácí provideři.

Co na to poněkud zatuchlé české prostředí? Od domácí vlády se podobného rozhodnutí v brzké době jistě nedočkáme. Jednak zde zatím nikdo (tj. nikdo ve vládě) skutečně necítí tlak digitální ekonomiky, respektive spíše příležitost, která by mohla nastat, pokud by se ČR stala v tomto směru technologicky nejrozvinutější zemí v regionu – bohužel. Dále ale přece jen domácí infrastruktura není zřejmě natolik dimenzovaná, aby zvládla náhlý vzestup užívání Internetu po zavedení paušálu – ten by mohl být až několikanásobný a zejména náročný na data: každý by si pochopitelně dopřával mocného stahování všeho možného i nemožného, když už je to zadarmo. Byť tedy britské rozhodnutí asi nelze kopírovat v domácích podmínkách do písmenka, měla by vláda kopírovat ideu: maximální podporu nových technologií i za cenu vysokých státních dotací, protože jenom máloco se dnes vrátí ekonomice rychleji.

Diskuze (1) Další článek: Týden: rychlé procesory, nové servery

Témata článku: Internet, Politika, Monopol, Konec, Ekonomika, Podobný tlak, Velká Británie, Dohledná doba, Brzká doba, Ideo, Idea, Digitální ekonomika, Brit, Rozhodnutí, Jazyková bariéra, Dominance


Určitě si přečtěte

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu