Konec monopolu pro vydávání certifikátů - vzhůru na poštu

Monopol pro vydávání kvalifikovaných certifikátů pro ověřování elektronického podpisu končí. Stát v podobě České pošty tak rozšiřuje možnost získat certifikát širšímu okruhu běžných občanů za lepší cenu než doposud a ve více lokalitách.
Konec monopolu pro vydávání certifikátů - vzhůru na poštu

Jak jste si mohli přečíst v nedávné bleskovce, Česká pošta se stává druhým subjektem na českém trhu, který je akreditován k vydávání kvalifikovaných certifikátů pro elektronický podpis a nově též pro elektronickou značku. Počínaje dneškem tak nová certifikační autorita pod názvem PostSignum QCA nabízí možnost získat takový certifikát.

Česká pošta však s certifikáty pracuje již několik let. Od roku 1999 funguje jako interní certifikační autorita pro zabezpečení přenášených dat mezi ČP a zákazníky. V roce 2003 pak byl realizován projekt veřejné certifikační autority - komerční certifikáty pro elektronický podpis, šifrování a autentizaci a též náhrada v aplikacích, kde byla používána interní certifikační autorita. Nyní se tedy ČP stává kvalifikovanou certifikační autoritou, akreditovanou Ministerstvem informatiky. Monopol, který v této oblasti až dosud vládl, tedy padá, což má příznivý vliv pro koncového uživatele na první pohled zejména v ceně (viz dále).

Dodavatelem technologie a technickým garantem projektu je společnost ICZ, kromě důsledné kontroly ze strany Ministerstva informatiky se na projektu jako nezávislý auditor podílela i společnost Ernst & Young. Cena celého projektu je jako tradičně předmětem obchodního tajemství.

Kde, jak, za kolik?

V prvotní fázi, tj. počínaje dnešním dnem, bude možné certifikát získat na 7 pobočkách České pošty a to v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Pardubicích, Brně a Ostravě. Důležitá je však zejména plošná dostupnost této služby. Dokud nebude možnost získat certifikát prakticky kdekoliv, těžko lze očekávat větší zájem běžného občana. Z tohoto pohledu není tato první fáze až zas tak důležitá, lze očekávat spíše zájem lidí, kteří již certifikát vlastní. Krokem k dalšímu rozšíření tak bude spíš až druhá či třetí etapa projektu. Do konce roku by měla být síť rozšířena o pošty v 70 lokalitách (bývalá okresní města), opravdová dostupnost pro každého však nastane až v letech 2006/2007, kdy by měla být distribuční síť rozšířena na celkem 400 pošt.

Druhá informace, která je důležitá pro běžného zájemce, je jak certifikát získat. Nastíněný postup se týká běžné fyzické osoby, u ostatních subjektů se může drobně lišit. Nejprve je potřeba vygenerovat dvojici klíčů a elektronickou žádost o certifikát. To lze provést přímo on-line na stránkách PostSignum. Je ovšem nutné použít Internet Explorer 6 či vyšší. Máte také možnost stáhnout si aplikaci PostSignum Tool a vše potřebné vygenerovat offline. Instalace má 21 MB, ale její součástí je i prostředí Java, takže již nebudete potřebovat nic dalšího. Zatím je tento nástroj dostupný pouze pro operační systémy Windows 98 a vyšší. Později bude prý dostupná i "čistá" Java aplikace s návodem, takže omezení na platformu Windows tím padne.

Vygenerovanou žádost poté uložíte na disketu a vyrazíte navštívit některé z kontaktních míst. Zde vyplníte objednávku ve dvou kopiích (zatím není formulář dostupný v elektronické verzi, ale již se dokončuje, takže později si ji můžete vyplnit předem, podepisuje se až na místě). Poté dojde k samotnému uzavření smlouvy. Předložíte obě kopie objednávky a disketu se žádostí, bude ověřena vaše totožnost na základě dvou dokladů totožnosti (OP, ŘP, pas, rodný list apod.). Ihned po uzavření smlouvy je pak přistoupeno k procesu vydání certifikátu. Ten je zakončen sepsáním příslušného protokolu a vydaný certifikát je uložen na disketu. Poté už se můžete vydat domů a certifikát si nainstalovat.

Třetí důležitá věc, která asi bude běžného občana zajímat nejvíc, je cena této služby. Tak tedy, pro fyzickou osobu stojí certifikát pro ověření elektronického podpisu 190 Kč včetně DPH. Platnost certifikátu je jeden rok. Zneplatnění certifikátu například v případě ohrožení bezpečnosti je pak zdarma. Podle slov zástupců České pošty se nejedná o žádnou cenu zaváděcí, cena by měla být platná i v budoucnu, ovšem bude pochopitelně záležet na zájmu žadatelů. Čím více jich bude, tím nižší cena může být. A naopak. V porovnání se současnými cenami lze považovat tuto cenovou úroveň za velmi zajímavou a uvidíme, jak zareaguje konkurence. Kompletní ceník najdete zde.

Elektronická značka

Pro firmy a úřady bude jistě zajímavá i tzv. elektronická značka. Má ambice nahradit klasická razítka a slouží k automatickému zpracování velkého množství dokumentů například v elektronických podatelnách. Je to novinka a Česká pošta je první akreditovaný subjekt, který může vydávat certifikáty pro ověření elektronické značky. Myšlenka je to jistě zajímavá, otázkou je, jak se uchytí ve skutečném světě. Zejména státní správa by měla jít příkladem.

Jak certifikát využít?

K čemu tedy v současné době certifikát, potažmo elektronický podpis využít? Kromě komunikace se státní správou (např. podávání daňových přiznání) chystá pošta i tzv. eSIPO (zatím nejsou známy další detaily). Rozšířením počtu certifikačních autorit se pochopitelně nic nezměnilo co se použití certifikátů týče. V každém případě ale pozitivně ovlivňuje cenu certifikátu a jeho dostupnost. To pak zpětně může mít vliv na jeho rozšíření, které si uživatelé svým počtem mohou "vynutit". Důležitý předpoklad pro rozšíření, tedy rozumná cena a dostupnost, však již byl splněn.

Témata článku: Auditor, Young, Razítka, Dostupné místo, Česká cena, Běžný občan, Zajímavé místo, Důležitá věc, Konec, Certifikát, Monopol

82 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tomáš Marný 10. 9. 2005 21:59:56
    ... soudruzi úředníci si stejně budou uznávat podpis jen od té...
  • mard 6. 9. 2005 20:55:43
    Nevim o jakem Corelu pod OS X mluvis. Asi jsi zase jeden z tech kteri si...
  • shrek 3. 9. 2005 10:37:09
    Na tohle bacha, pošta v poslední době hodně zeštíhluje a na některých...
Určitě si přečtěte

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

** Využít můžete přímo Word v rámci balíčku Office ** Zdarma lze využít Google Dokumenty, neporadí si ale s formátováním ** Obrátit se také můžete na specializované stránky

11.  8.  2017 | Vladislav Kluska | 8

Obří skládačka: Na Floridě staví nejsilnější raketu pro cestu ke Slunci

Obří skládačka: Na Floridě staví nejsilnější raketu pro cestu ke Slunci

** Na Mys Canaveral dorazily přídavné boostery pro raketu Delta IV Heavy ** V létě 2018 vynese raketa do vesmíru kosmickou sondu Parker Solar Probe ** Sonda prolétne okolo Slunce

10.  8.  2017 | Petr Kubala | 7

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 18

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Filip Kůžel | 85


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí