Web | Adobe

Konec jedné éry: Adobe posílá na věčnost svůj Shockwave Player

Konec jedné éry: Adobe posílá na věčnost svůj Shockwave Player

Adobe na oficiálních stránkách podpory oznámilo, že s účinností od 9. dubna tohoto roku ukončuje svůj Shockwave Player pro Windows. Po tomto datu již nebude aplikace k dispozici. Firmy, jež mají zakoupené licence Enterprise pro tento produkt, budou nadále dostávat podporu až do skončení stávajících smluv, tedy maximálně do roku 2022.

Jde o poměrně očekávaný poslední krok, neboť již v únoru 2017 ukončilo Adobe podporu svého nástroje Director, ve kterém bylo možné připravovat obsah. O měsíc později pak následovalo ukončení Shockwave Playeru pro macOS.

Končí jedna éra

Shockwave se prosadil na začátku tohoto století jako způsob, jak přinést na web interaktivní prvky. Popularitu získal zejména v odvětví online her a interaktivních aplikací, kde nabídl funkce, jimiž tehdejší webové technologie nedisponovaly.

S nostalgickou slzou oku můžeme konstatovat, že Flash a Shockwave definovaly bouřlivou éru animovaných rozhraní a jednoduchých her. V posledních letech se však obě technologie stále častěji stávaly bezpečnostním rizikem, neboť vydávání aktualizací nebylo pro Adobe prioritou.

Pod křídla Adobe se Shockwave dostal společně s Flashem v roce 2005, kdy Adobe koupil v té době konkurenční společnost Macromedia. Původně však Shockwave vyvinula firma MacroMind, která se po spojení s Authorware v roce 1992 přejmenovala na Macromedii.

Ve jménu HTML 5

Za koncem obou uvedených technologií stojí primárně nástup HTML 5. Tento webový standard byl navržen tak, aby pokryl většinu požadavků a potřeb bez nutnosti instalace jakýchkoli doplňků prohlížeče. Jedním z důvodů úspěchu je také skutečnost, že HTML 5 není proprietární.

Tento fakt potvrzuje i Adobe v oficiálním prohlášení, kde uvádí, že: „Jak se vyvíjejí technologie a roste používání mobilních zařízení, interaktivní obsah se přesunul na platformy, jako je HTML5 Canvas a Web GL, zatímco používání Shockwave klesá.“

Diskuze (4) Další článek: Nový dron lze ovládat myslí a gesty. A může být váš jen za za pár tisíc

Témata článku: Technologie, Web, Flash Player, Flash, Adobe, Věčnost, Vydávání, Canvas, Macromedia, HTML, Shockwave, Enterprise, Shockwave Player


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 21

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu