Konec hluku! Přibrzděme naše CD mechaniky!

Pokud patříte mezi fanoušky hudby či filmu a rádi si je na svém počítači pouštíte, možná vás rozčiluje hluk, který při přehrávání vydávají dnes již velmi rychlé mechaniky CD nebo DVD. Existuje však řešení, a tak si představíme dva programy, které nám pomohou.
Rychlost, kterou nám moderní mechaniky CD či DVD dnes nabízejí, je sice skvělá věc pro kopírování nebo instalaci aplikací, ale jsou situace, kdy tolik rychlosti není ani zdaleka třeba. Určitou daní za tuto rychlost je relativně velký hluk, který mechaniky při svých otáčkách způsobují. Ten hravě přehluší všechny ostatní hlučnější komponenty, jako jsou různé aktivní chladiče nebo pevný disk. Moderní téma pro všechny domácí kutily je kromě přetaktování čehokoliv, co se jen dá přetaktovat, také odhlučnění počítače. Někteří prodejci se i přímo snaží o prodej již odhlučněných sestav. Co je ale toto všechno platné, když tuto tichou idylu nakonec poměrně brutálním způsobem přehluší mechanika CD, která se víceméně "odhlučnit" nedá. Tichý noční poslech "empétrojek" nebo sledování oblíbeného filmu se tak stává spíše noční můrou. Řešení se nabízí samo – prostě si potřebné soubory zkopírovat na pevný disk, jejichž velikosti jsou dnes již dostatečné pro pojmutí několika (i desítek) oblíbených CD. Avšak toto řešení není příliš elegantní a ne vždy možné. Existuje daleko jednodušší řešení: použít některý z programů, které umožňují dynamicky podle přání uživatele měnit rychlost čtení CD mechaniky, a tím snížit produkovaný hluk natolik, že skoro nepoznáte, že je v provozu. Podle typu vaší mechaniky lze nastavit obvykle několik možných rychlostí od nejnižších po nejvyšší (původní) rychlost. Pokud budete mít obavy z výrazného snížení výkonu vaší sestavy při práci s mechanikou, nemusíte se příliš bát. K přehrávání MP3 souborů by vám totiž hravě postačila i jednorychlostní mechanika, takže pokud nastavíte rychlost např. na 20x, produkovaný hluk bude naprosto minimální (stejný jako při přehrávání audio CD) a tato rychlost v pohodě postačí i pro hraní her, při kterých může též produkovaný hluk rušit. Díky snadnému ovládání není sebemenším problémem měnit požadovanou rychlost podle potřeby, a to i přímo během provozu mechaniky.

Dva z těchto programů si teď představíme, a pokud si je jednou vyzkoušíte (nebo nějaký jiný program s obdobnou funkcí), určitě je budete používat i nadále.

CD Bremse

Autorem tohoto původem německého (jak již sám název napovídá) programu je Joern Fiebelkorn. Program se podle vašeho nastavení spustí spolu se systémem a usídlí se na Hlavním panelu vedle hodin. Odtud je tak snadno přístupný a můžete též rychle měnit rychlosti. Ovládat můžete i několik CD/DVD mechanik najednou. Nastavit lze nejen rychlost čtení, ale i též dobu, za jakou se mechanika "uspí" (tedy přestane se točit). Program také dokáže mechaniku otestovat a zobrazit velké množství "interních" informací, které jsou natolik podrobné, že jim běžný uživatel ani neporozumí.

Klepněte pro větší obrázek

Vše záleží na výrobci a typu vaší mechaniky, protože tyto funkce jsou samozřejmě dosti závislé na znalosti konkrétního typu a nejde dost dobře vyrobit něco univerzálního. Seznam podporovaných mechanik je však poměrně rozsáhlý – jsou zahrnuty všechny běžné typy od téměř čtyřiceti nejznámějších výrobců, takže celkový počet je úctyhodný. Pokud není vaše mechanika příliš stará nebo exotická, neměl by být s podporou problém.

Všechno má bohužel svá „ale“. V tomto případě je háček v tom, že program není zdarma a jeho plná neomezená verze (zkušební verze neumožňuje automatické spuštění spolu se systémem) vás bude stát 10 DM. Pokud vás tato cena neodradí, program můžete v aktuální verzi 1.15 stáhnout z domovských stránek. Ačkoliv to tak podle obrázků nevypadá, existuje též verze v angličtině, pokud byste nebyli spokojeni s originálem. Velikost instalačního programu je 691 kB.

Nero DriveSpeed

Pro ty, kteří mají rádi freeware (tedy všichni), mám druhý program, který se však svými funkcemi tomu prvnímu více než vyrovnává. Opět umožňuje spravovat všechny CD/DVD mechaniky, které v systému máte připojeny. Ovládání je podobné, program se též minimalizuje do Hlavního panelu a umožní rychlý přístup ke všem funkcím.

Program také můžete spustit s patřičnými parametry a vytvořit si tak na ploše zástupce, který nejen sníží rychlost mechaniky, ale zároveň spustí například váš oblíbený MP3 přehrávač.

Klepněte pro větší obrázek

Určitá slabina programu je zatím v množství podporovaných mechanik, kterých je dohromady asi 30. Jedná se však o nejznámější mechaniky, takže ani zde by neměl být problém. I když nenajdete svou mechaniku s seznamu podporovaných typů, nepropadejte panice a program prostě vyzkoušejte. Je určitá naděje, že bude přesto fungovat, i když možná nebudete moci plně využít všech jeho schopností.

Jak již bylo řečeno, program je celý zdarma, bude vám pracovat v systémech Windows 95/98/ME/NT/2000 a stáhnout si jej můžete na oficiálních stránkách, kde naleznete i další šikovné utility zaměřené na práci s CD/DVD.

Oba programy pracují velmi spolehlivě (alespoň s mojí mechanikou), takže se zbývá rozhodnout, zda jste ochotni zaplatit registrační poplatky a získat program s velkou podporou různých druhů mechanik, a nebo se spokojíte s freeware programem, který je však vynikající a jedinou jeho nevýhodou je, že počet podporovaných mechanik je zatím menší. Samozřejmě že na stránkách autorů naleznete kompletní seznamy.

Pokud stále ještě váháte, zda má "zpomalování" mechanik nějaký význam, alespoň otestujte popisované programy. Uvidíte, že zážitek z ticha, které bude rázem panovat, vás přesvědčí.

Diskuze (20) Další článek: Intel chystá nové balení procesorů

Témata článku: Download, Sestavy, Konec, Hluk, Běžný poslech, Požadovaná rychlost, Dostatečné množství, Panic, Oblíbený program, Neomezená verze, Brutální způsob, DM, Velká naděje, Nejznámější systém, Velký hluk, Hlavní nevýhoda, Produkovaný hluk, Velký háček, Tichý provoz


Určitě si přečtěte

CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5