Microsoft | E-mail | Office 365

Konec e-mailovým bouřím kvůli „Odpovědět všem“. Microsoft přidá do Office 365 ochranu

K tomu, aby se z jednoho hromadného e-mailu stala „e-mailová bouře“ stačí málo: aby odesílatel nepoužil skrytou kopii a jeden z příjemců použil pro odpověď tlačítko Odpovědět všem. Takový e-mail je pak rozeslán všem adresátům, takže místo jedné zprávy jich přes poštovní server putují desítky či stovky.

Že nejde o ojedinělý jev, ukazuje i stávající aktivita Microsoftu, který chce v rámci svého kancelářského balíku Office 365 nabídnout „ochranu proti e-mailovým bouřím“. V angličtině je tato funkce označována jako „Reply-All Mail Storm Protection“ a k dispozici prý bude během třetího čtvrtletí roku 2020. O chystané novince informuje Bleeping Computer.

Konec „Odpovědět všem“?

Microsoft pracuje na nové verzi svých kancelářských aplikací Office 365, přičemž jedním z hlavních témat je vyšší zabezpečení e-mailové korespondence. Nový nástroj má chránit uživatele před „e-mailovými bouřemi“, se kterými má Microsoft svou vlastní zkušenost – v lednu tohoto roku takto poletovaly zprávy mezi jeho 11 tisíci zaměstnanci.

Podstata problému je prostá: stačí, aby jeden nebo více uživatelů použilo místo odpovědi možnost Odpovědět všem. V takovém případě je zpráva odeslána všem kontaktům, které jsou uvedeny v seznamu příjemců. Pokud takto zareaguje více příjemců, může počet přenesených zpráv vzrůst až na několikanásobek – celý průběh pak připomíná řetězovou reakci.

Možným důsledkem takové události je neúmyslný útok, připomínající DDoS (odepření služby), který může potenciálně ochromit jeden nebo více e-mailových serverů použitých k doručování obrovského množství odpovědí.

Ochrana je na cestě

Microsoft sám uvádí, že kolotoč odpovědí může v konečném důsledku doslova zavalit všechny příjemce a zatížit poštovní server. Právě z tohoto důvodu hodlá do služby Exchange Online implementovat funkci, která takové situaci zabrání.

Služba Exchange Online má v současnosti funkce, které pomáhají bojovat proti přetěžování serveru. V jejím rámci lze například stanovit povolené odesílatele, jakož i maximální počet příjemců jedné zprávy. To však nestačí pro všechny možné případy a situace.

Microsoft je přesvědčen, že je nutná lepší ochrana, a právě proto připravuje nový nástroj. Ten bude schopen detekovat začínající „e-mailovou bouři“ a automaticky zablokuje uživatelům možnost odpovídat všem. Funkce je momentálně ve vývoji a její spuštění je naplánováno na třetí čtvrtletí příštího roku.

Diskuze (23) Další článek: Nechcete přejít ze Sedmiček? Připravte se na vyskakovací okno vyzývající k upgradu

Témata článku: Microsoft Office, Microsoft, Komunikace, E-mail, Office 365, Spam, Exchange online, Uživatelé, Office, Služba Exchange Online, Poštovní server, Envelope, Nový nástroj, Ochrana, Bleeping Computer, Odpověď, Odesílatel, Příjemce, Bouře


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 61

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 60Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu