Microsoft | Office 365 | E-mail

Konec e-mailovým bouřím kvůli „Odpovědět všem“. Microsoft přidá do Office 365 ochranu

K tomu, aby se z jednoho hromadného e-mailu stala „e-mailová bouře“ stačí málo: aby odesílatel nepoužil skrytou kopii a jeden z příjemců použil pro odpověď tlačítko Odpovědět všem. Takový e-mail je pak rozeslán všem adresátům, takže místo jedné zprávy jich přes poštovní server putují desítky či stovky.

Že nejde o ojedinělý jev, ukazuje i stávající aktivita Microsoftu, který chce v rámci svého kancelářského balíku Office 365 nabídnout „ochranu proti e-mailovým bouřím“. V angličtině je tato funkce označována jako „Reply-All Mail Storm Protection“ a k dispozici prý bude během třetího čtvrtletí roku 2020. O chystané novince informuje Bleeping Computer.

Konec „Odpovědět všem“?

Microsoft pracuje na nové verzi svých kancelářských aplikací Office 365, přičemž jedním z hlavních témat je vyšší zabezpečení e-mailové korespondence. Nový nástroj má chránit uživatele před „e-mailovými bouřemi“, se kterými má Microsoft svou vlastní zkušenost – v lednu tohoto roku takto poletovaly zprávy mezi jeho 11 tisíci zaměstnanci.

Podstata problému je prostá: stačí, aby jeden nebo více uživatelů použilo místo odpovědi možnost Odpovědět všem. V takovém případě je zpráva odeslána všem kontaktům, které jsou uvedeny v seznamu příjemců. Pokud takto zareaguje více příjemců, může počet přenesených zpráv vzrůst až na několikanásobek – celý průběh pak připomíná řetězovou reakci.

Možným důsledkem takové události je neúmyslný útok, připomínající DDoS (odepření služby), který může potenciálně ochromit jeden nebo více e-mailových serverů použitých k doručování obrovského množství odpovědí.

Ochrana je na cestě

Microsoft sám uvádí, že kolotoč odpovědí může v konečném důsledku doslova zavalit všechny příjemce a zatížit poštovní server. Právě z tohoto důvodu hodlá do služby Exchange Online implementovat funkci, která takové situaci zabrání.

Služba Exchange Online má v současnosti funkce, které pomáhají bojovat proti přetěžování serveru. V jejím rámci lze například stanovit povolené odesílatele, jakož i maximální počet příjemců jedné zprávy. To však nestačí pro všechny možné případy a situace.

Microsoft je přesvědčen, že je nutná lepší ochrana, a právě proto připravuje nový nástroj. Ten bude schopen detekovat začínající „e-mailovou bouři“ a automaticky zablokuje uživatelům možnost odpovídat všem. Funkce je momentálně ve vývoji a její spuštění je naplánováno na třetí čtvrtletí příštího roku.

Diskuze (23) Další článek: Nechcete přejít ze Sedmiček? Připravte se na vyskakovací okno vyzývající k upgradu

Témata článku: Microsoft Office, Microsoft, Office 365, E-mail, Komunikace, Spam, Příjemce, Ochrana, Exchange online, Služba Exchange Online, Bouře, Uživatelé, Odpověď, Envelope, Odesílatel, Office, Poštovní server, Bleeping Computer, Nový nástroj


Určitě si přečtěte

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5