Končí zlaté časy prohlížeče Firefox?

Podle výsledků průzkumu francouzské agentury XiTi počet uživatelů internetového prohlížeče Firefox stále narůstá. Tempo růstu však radikálně zpomaluje. Výrobce Firefoxu, společnost Mozilla, ale zůstává v klidu a říká, že na rychlosti získávání nových uživatelů zase tak moc nezáleží.
Končí zlaté časy prohlížeče Firefox?

Jak jsme vás nedávno informovali, podle zmíněného průzkumu činil na konci května podíl prohlížeče Firefox na evropském trhu slušných 14,1 %. To je o 0,8 procenta víc než v dubnu. Na druhou stranu meziměsíční nárůst mezi březnem a dubnem byl skoro dvakrát vyšší – o 1,7 procenta, z 11,6 % na 13,3 %. Tyto údaje vyvolávají otázky týkající se dalšího potenciálu Firefoxu: Nedostává se tento populární prohlížeč na hranici svých možností? Může i nadále růst?

Žádný strach

Představitelé Mozilla Foundation si nepřipouštějí žádné obavy: „Začínáte-li s pár miliony uživatelů, stačí získat pár dalších milionů a zdvojnásobíte svůj podíl. Je těžké zachovat tempo růstu při 60 milionech stažených kopií,“ vysvětluje Chris Hofmann, šéfinženýr Mozilly. „Zajímají nás absolutní čísla, staráme se o svůj podíl. Tempo růstu není až tak důležité,“ dodává.

Dodejme ještě, že absolutní čísla uváděná stránkami XiTi jsou podstatně vyšší než výsledky jiných průzkumů: například společnost OneStat na konci dubna uváděla, že podíl Firefoxu je necelých 9 %. Bez ohledu na absolutní čísla se však všichni dodavatelé statistik shodují na tom, že tempo růstu se u Firefoxu neustále zpomaluje.

„Když byl Firefox ve stádiu betaverze, rostl zhruba o půl procenta měsíčně,“ říká Geoff Johnston, analytik společnosti WebSideStory. „V prvních měsících po uvolnění plné verze dosahoval více než jednoprocentních nárůstů každý měsíc. V roce 2005 klesal postupně až na 0,4 procenta měsíčně.“

Johnston se však shoduje s dalšími analytiky v tom, že zpomalení růstu není nijak překvapivé. Jedním z důvodů je také to, že Firefox musí „plavat“ proti proudu taženému Internet Explorerem. Jakmile přijde řeč na otázku pohodlí a komfortu, je pro Firefox všechno mnohem těžší: pokaždé, když si kdokoliv koupí nový počítač, dostane automaticky Internet Explorer, a chce-li přejít na Firefox, musí si jej vlastnoručně stáhnout a nainstalovat.

Budoucnost ukáže

Dalším důvodem zpomalení růstu je jistě to, že se pozvolna vyčerpává potenciální cílová skupina jeho uživatelů. Internetoví „pionýři“, kteří mají potřebu zkoušet vše nové, už Firefox dávno mají. Ostatní uživatelé se o něm dozvídají pomalu a jejich motivace je o poznání nižší, protože od internetového prohlížeče neočekávají nic jiného, než že jim zobrazí internetové stránky (to zvládne v podstatě kterýkoliv prohlížeč, který používají). Jinak řečeno, je jim úplně jedno, v čem internet prohlížejí.

Přesto je však 14 procent dosažených Firefoxem v Evropě více než slušný výsledek, což si myslí i představitelé Mozilly. „Dosáhnout 10 procent celosvětově by byl významný mezník,“ říká Hofmann. Navíc dodává, že jsou i další důležité věci související s tržním podílem: „Vyšší podíl Firefoxu nutí vývojáře stránek dodržovat otevřené webové standardy.“

Uvidíme, na jakém podílu se Firefox časem ustálí. Očekávat, že bude moci být rovnocenným konkurentem Internet Exploreru, je asi naivní. Získání několika dalších procentních bodů je však jistě v jeho možnostech.

Diskuze (154) Další článek: Dvě slibné akvizice společnosti Sun

Témata článku: Prohlížeče, Firefox, Růst, Slušné číslo, Čas, Potenciální cíl, Podíl, Tempo, Významný mezník, Prohlížeč, Mozilla Firefox, Necelé procento


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně