Yahoo

Končí Yahoo Messenger, jeden z prvních „instantních kecálků“

Končí Yahoo Messenger, jeden z prvních „instantních kecálků“

Yahoo Messenger – jedna z prvních aplikací pro rychlé posílání zpráv přes internet – 17. července skončí. Oficiálně to vysvětluje takto: „Vzhledem k tomu, že komunikační prostředí se nadále mění, zaměřujeme se na budování a zavádění nových, vzrušujících komunikačních nástrojů, které lépe vyhoví potřebám spotřebitelů.“

Yahoo k ukončení služby oficiálně uvedlo, že za svůj Messenger nemá náhradu. „Neustále experimentujeme s novými službami a aplikacemi, jednou z nich je aplikace pro skupinové konverzace s názvem Yahoo Squirrel (nyní ve verzi beta)." Squirrel začalo Yahoo testovat minulý měsíc. Aplikace je zatím dostupná pouze na pozvánky, o které lze požádat na oficiální stránce, nicméně brzy prý bude otevřena široké veřejnosti.

Společnost neuvedla konkrétní důvody, které vedly ke konečnému rozhodnutí vypnout Messenger. Lze ale předpokládat, že v konkurenci komunikačních programů Facebook Messenger, WhatsApp, Snapchat, WeChat a mnoha dalších nehrálo Yahoo první ani druhé housle. Podobně skončil k 15. prosinci loňského roku kdysi oblíbený AIM (AOL Instant Messenger), který byl od roku 1997 první chatovací aplikaci svého druhu.

Yahoo Messenger debutoval ještě pod názvem Yahoo Pager v roce 1998, tedy přesně před dvaceti lety. Na trh vstoupil v okamžiku, kdy textová konverzace byla doménou počítačů jako alternativa k e-mailu a SMS. Stal se tak jedním z průkopníků tohoto způsobu komunikace, která nebyla svázána s poskytovatelem mobilních služeb. První generaci aplikací pro zasílání zpráv ale rychle překonaly rychlejší a funkčnější služby – především mobilní komunikační aplikace.

Jak vypadal Yahoo Messenger:

Ani později si Yahoo Messenger v kategorii aplikací sociálních sítí nevedl právě nejlépe – na iOS mu patřilo až 160. a na Androidu 117. místo. Jistým paradoxem je v tomto kontextu fakt, že původní a dnes velice úspěšný WhatsApp založili roku 2009 bývalí zaměstnanci Yahoo Brian Acton a Jan Koum.

Yahoo nabízí uživatelům možnost získat historii svých konverzací po dobu následujících šesti měsíců. Soubory však lze stáhnout pouze do počítače či zařízení, nikoli do jiné aplikace pro zasílání zpráv. Data si bude možné nechat poslat e-mailem po přihlášení na k tomu určené stránce.

Diskuze (4) Další článek: Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Témata článku: Facebook, Android, WhatsApp, Yahoo, Instant Messaging, Široká veřejnost, Komunikační prostředí, Rychlé posílání, Skupinová konverzace, Spotřebitel, Jistý paradox, Instant Messenger, Aplikace, Mobilní služby, Konečné rozhodnutí, Následující měsíc, Jan Koum, Loňský rok, Komunikační program, Zasílání, Nová služba, SMS, Messenger, Komunikační nástroj, America Online


Určitě si přečtěte