Blog | Česko | Blogování

Končí blogovací platforma Blog.cz. Dle provozovatele „neodpovídá moderním požadavkům“

Takřka přesně po patnácti letech od založení končí blogovací platforma Blog.cz. Služba bude dle oficiálního prohlášení ukončena v neděli 16. srpna. Uživatelé mají do té doby možnost stáhnout si své soubory, případně převést své blogy k jiným službám.

Blog.cz byl projektem Michala Illicha (původně Jyxo.cz) a jednalo se o alternativu k řadě dalších podobných služeb, kde uživatelé mohli snadno a rychle vystavovat své převážně textové příspěvky. Provoz byl zahájen v noci ze 3. na 4. srpna 2005, přičemž vývoj systému trval sedm měsíců a pracoval na něm tříčlenný tým. Později Illich prodal Jyxo, včetně blogovací služby, společnosti TV Nova s.r.o., která je dodnes jejím provozovatelem.

Soumrak blogů

Zpráva o ukončení platformy Blog.cz přichází osm let poté, co podobný osud potkal další z oblíbených českých služeb pro bezplatný provoz osobních blogů – Bloguje.cz. Už tehdy jsme situaci komentovali slovy „Éra blogování byla vystřídána sociálními sítěmi a evidentně se již provoz serveru s běžnými privátními blogy nevyplatí.“

Blog.cz vydržel na trhu o osm let déle, nicméně současný provozovatel sám uznává, že „Technologie jde dopředu a tyto služby již neodpovídají moderním požadavkům.“ Jako důvod k ukončení uvádí zastaralost platformy a dlouhodobý pokles uživatelů.

Od 15. července není možné zakládat nové blogy, ani se registrovat jako nový uživatel. Stávající uživatelé mají do 16. srpna čas na stažení veškerých souborů a obrázků, o které nechtějí přijít. Od 17. 8. 2020 pak nebudou data dostupná.

Bič a pryč!

Uživatelé mají možnost stáhnout si celý svůj blog ve formátu XML. Na stránce, věnované převodu blogu na jinou platformu, je k dispozici podrobný postup, jak přenést obsah celého blogu do služby Wordpress.com či Blogger.com.

Kromě Blog.cz bude ke stejnému datu ukončena také služba Galerie.cz, sloužící k vystavování obrázků a fotografií. Ta se, na rozdíl od blogovací platformy, v silné konkurenci v podstatě nikdy výrazněji neprosadila a po celou dobu své existence zůstala ve stínu silnějších hráčů.

„Bylo nám ctí, že jste dosud využívali pro své psaní službu Blog.cz a přejeme vám mnoho radosti a spokojených čtenářů kdekoli, kde se rozhodnete ve svém blogování nově pokračovat.“ loučí se provozovatel služby se svými uživateli.

Diskuze (16) Další článek: Jak zkrášlit Cybertruck? Mohl by hrát všemi barvami duhy nebo být „tetovaný“

Témata článku: Internet, Blog, Sociální sítě, Česko, Blogování, Požadavek, Televize Nova, Blogger, Provozovatel, Služba, Platforma, Jyxo, Michal Illich, COM, Uživatelé


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 70

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně