eGovernment

Přístup do katastru nemovitostí zůstane anonymní. Úřad ho chtěl původně omezit pro přihlášené

Přístup do katastru nemovitostí zůstane anonymní. Úřad ho chtěl původně omezit pro přihlášené

Oživeno 2. června 2021: Navzdory plánům omezit plnohodnotné nahlížení do katastru nemovitostí zůstane služba nakonec dál otevřená i anonymním návštěvníkům.

Ministr zemědělství se s předsedou ČÚZK dohodl na tom, že možnost anonymního přístupu při internetovém nahlížení do katastru zůstane zachována. Jako technické opatření pro omezení robotických dotazů bude obnovena CAPTCHA. Uživatelé, kterým tento test nevyhovuje, mohou využít přihlášení elektronickou identitou.

„Katastr nemovitostí je sice veřejný, ale poskytování informací o vlastnících musí ctít základní pravidla ochrany soukromí. S vytěžováním dat roboty musíme bojovat a postihovat i následné obchodování s těmito údaji. Přijatá technická opatření budeme průběžně vyhodnocovat i ve spolupráci s Úřadem pro ochranu osobních údajů a experty na kybernetickou bezpečnost a upravovat je, abychom mohli zachovat přístup bez přihlášení,“ uvedl předseda ČÚZK Karel Večeře.

Zdroj: eAgri


Původní zpráva

Plnohodnotné internetové nahlížení do katastru nemovitostí bude dostupné jen po přihlášení. Anonymním návštěvníkům se zobrazí pouze základní informace o nemovitostech a řízeních, bez uvedení vlastníků nemovitostí a účastníků řízení.

Český úřad zeměměřický a katastrální k tomuto kroku přistoupil kvůli „extrémnímu nárůstu počtu přístupů do aplikace, který byl z velké části tvořen nezákonným vytěžováním databáze Nahlížení do KN softwarovými roboty“. Úřad situaci vyřešil posílením infrastruktury, aby se ale neopakovala, během června přístup omezí.

Kompletní údaje budou dostupné pouze uživatelům přihlášeným přes státní autentizační nástroj eIdentita.cz. Bude tedy možné použít eObčanku, mojeID, bankovní identitu a další nástroje. Stále bude k dispozici i přihlášení pomocí Dálkového přístupu do katastru nemovitostí.

Český úřad zeměměřický a katastrální na webu tento krok vysvětluje

„Uvedené úpravy jsme nuceni udělat v zájmu uživatelů, kteří aplikaci používají v soulady s právními předpisy a provozními podmínkami k nahlížení na veřejné údaje katastru nemovitostí, ne k nezákonnému podnikání s daty založeném na vytěžováním Nahlížení do KN, včetně získávání osobních údajů a jejich shromažďování v rozporu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů.“

eObčanka

Elektronický průkaz totožnosti – eObčanka – obsahuje čip, který umožňuje občanům bezpečně se identifikovat a komunikovat s úřady online.

Přečtěte si:

Diskuze (131) Další článek: Amazon ve svých megaskladech instaluje zenové budky. Lidé se díky nim nezblázní

Témata článku: eGovernment, Identita občana, eObčanka, mojeID, Přihlášení, Katastr nemovitostí, BankID, Ministr zemědělství, Údaj, Databáze, Aplikace, Nahlížení, Nástroj, Uživatelé, Zeměměřič, ČÚZK, Přístup, Nemovitost, VytěžováníSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky