Hardware | Computex 2019

Koncentrovaný výkon: nejlepší grafika a procesor v miniaturní skříni Comino Otto

Když na Computexu vidíte padesátou uměleckou počítačovou skříň ve tvaru robota nebo obří koule, hrozí, že přehlédnete unikátní provedení, které se bude reálně prodávat. Comino Otto přitom zvládnete přehlédnout i kvůli drobným rozměrům. Firma s ruskými a litevskými kořeny, která nasbírala zkušenosti ze zakázkových chlazení serverů v datových centrech, se pustila ve spolupráci s Asusem do miniaturního herního počítače.

Small Form Factor, zkráceně SFF, tedy zmenšená počítačová skříň zhruba o třetině výšky běžného stolního počítače, existuje řadu let. Comino Otto ale do těchto zmenšených rozměrů o objemu 13 l vtěsnal a hlavně uchladil maximální výbavu. Tedy Core i9-9900K s grafikou RTX 2080 Ti.

Navzdory výkonným komponentám je tak na tomto počítači zajímavější chlazení. To tvoří dva paralelní okruhy vodního chlazení pro procesor a grafiku s na zakázku vyrobenými měděnými bloky pro chlazení všech součástek, tedy celé ITX základní desky a celé grafické karty, nejen samotných procesorů. Kapalina stylově probublává prosvětleným zásobníkem na čelním panelu, hlavní radiátor se dvěma ventilátory leží na horní straně.

Celkový chladící výkon výrobce na webu udává na 800 W, na Computexu nám zástupce firmy udával opatrnějších otestovaných 600 W. Zdroj o výkonu 750 W pak ustíhá kromě grafiky a procesoru samozřejmě i SSD disky, přičemž místo se našlo i pro 2,5“ plotnový disk. Samotné vzduchové chlazení zdroje přitom proudí svým vlastním okruhem a nezasahuje k procesoru a grafické kartě.

Comino Otto se bude prodávat v druhé půlce roku jako už hotová sestava za 2900 Euro. Kvůli nutné předělávce chladiče grafické karty a komplikovanější zástavbě se firma brání prodávat tento počítač jako barbone, do kterého byste si dávali vlastní komponenty. Vše je ale vyrobené ze standardních komponent, takže výměna základní desky, procesoru nebo grafické karty není v budoucnu vyloučená.

Diskuze (5) Další článek: Obchod Play je na Androidu bělejší, než kdy dřív. Navíc k tomu skryl nakupování hudby

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,