Kona - tajemný název aplikací pro vaši kancelář

První v praxi použitelné aplikace v Javě brzy představí Lotus.

Java odpovídá na potřebu jednoduchého vývojového prostředku, dostatečně pružného na to, aby pracoval na libovolné dostupné hardwarové platformě s výkonem na zlomku výkonných pracovních stanic. To vše při jednoduché tvorbě aplikací, které však musí být dostatečně výkonné i pro plnění složitějších kancelářských úkolů. První dle všeho opravdu použitelnou aplikací, jejíž naděje na komerční život jsou naprosto reálné, je soubor jednoduchých kancelářských aplikací - Lotus eSuite; dřívější kódové označení balíku eSuite bylo Kona. Zda tyto aplikace budou skutečně k dispozici, to zakrátko uvidíme (nejpozději do půl roku). První verze k otestování by se měly na webových stránkách Lotusu objevit co nejdříve. O tom, že tento projekt má skutečně zelenou, svědčí jasné vyjádření šéfa Lotusu pro Evropu, který při své návštěvě Invexu oznámil záměr společnosti poskytnout plnou podporu vývoje a lokalizace aplikacím Notes a eSuite.

Co od javové eSuite očekávat?

Vše podstatné je napsáno v úvodu. Velmi důležitý je fakt využití javových aplikací na nevýkonných počítačích, kterých je v praxi stále ještě dost a dost - na nich nejnovější aplikace například pro Windows 95 nepoběží ani náhodou. Uplatnění najdou i na síťových počítačích typu Network Computer nebo NetPC. Nespornou výhodou je i možnost vzdáleného přístupu prostřednictvím takových aplikací například k mailboxu na firemním serveru - vzhled aplikace je pořád stejný, vždyť ji spouštíte byť na cizím počítači, zato z vlastního firemního serveru.

Předně je potřeba zdůraznit, že eSuite zahrnuje nový druh aplikací, které se v žádném případě nesnaží konkurovat programům pro Windows; s nimi je nelze ani plnohodnotně srovnávat, protože se naprosto liší cílovou skupinou uživatelů.

V jednoduchosti je síla

V současnosti jsou aplikace v Javě typické jednoduchostí - obsahují pouze nejpoužívanější funkce. Snahy o vytváření složitějších skončily neúspěšně především proto, že se nesetkaly s náležitou odezvou od uživatelů; viz CorelDRAW pro Javu - poslední verze byly pomalé a nestabilní, o komerčním využití nemohla být ani řeč.

Používání jednoduchých aplikací v Javě má nesporné opodstatnění v nákladech:

minimální náklady na zaškolování uživatelů,

nízké výdaje na správu programů, které jsou centralizovaně umístěny na serveru (jednoduchý upgrade na nové verze, snadné drobné úpravy administrátorem),

díky nenáročnosti na výkon počítače lze použít i málo výkonný hardware.

Word, Excel, e-mail, kalendář, kontakty, prezentace

Všechny tyto aplikace máte k dispozici v části eSuite nazvané WorkPlace, neboli aplikacích pro běžného uživatele. Word Processor umožňuje text běžně formátovat a používat již vytvořené šabony- umí tedy vše, co běžný uživatel potřebuje. Ruku na srdce, kolikrát jste ve svém textovém procesoru využili funkci automatického vytvoření obsahu... Textový procesor z WorkPlace je ve skutečnosti appletem Javy, neboli aplikací, která pro svůj běh vyžaduje Java Virtual Machine, kterou obsahují dnes webové prohlížeče od Microsoftu či Netscapu. Rychlost, resp. pomalost appletů je způsobena nulovou podporou ze strany hardwaru - v budoucnu bude potřeba pro běh složitějších aplikací použít buď speciální čip nebo příslušně optimalizovaný procesor.

Až jednadvacet funkcí lze využít v tabulkovém kalkulátoru. To je dostatečná výbava pro tvorbu kalkulací a přehledů. Materiály Lotusu se bohužel nezmiňují o grafech. Podobně "jednoduché" jsou i ostatní aplikace: e-mailový a webový klient, kalendář, adresní kniha, správce souborů ad. Uživateli poskytují opravdu jen to nejnutnější.

eSuite není jen kancelář

Kromě WorkPlace zahrnuje eSuite i nástroje pro tvorbu javových aplikací souhrnně nazvané DevPack a několik klíčových technologií jako InfoBus a InfoCenter. InfoBus slouží ke sdílení dat aplikací v Javě. InfoCenter je přehledné uživatelské prostředí shodné pro všechny aplikace eSuite.

V nejbližší době by se na stránkách eSuite měly objevit první volně šiřitelné verze k otestování. Jakmile je budeme mít k dispozici, určitě si zkušenosti s používání těchto javových aplikací nenecháme pro sebe.

Určitě si přečtěte

Články odjinud