Komunitní encyklopedie – Komunita kolem Wikipedie a platformy Wikimedia (rozhovor)

Největší internetová encyklopedie Wikipedie má silné zastoupení také u nás. Co se týče poměru vytvořených hesel a jejich tvůrců, patříme ke špičce Evropy. Jak do ní můžete přispívat i vy?
Foto: che, Public domain
Komunitní encyklopedie – Komunita kolem Wikipedie a platformy Wikimedia (rozhovor) | Foto:  che, Public domain

Celkem 750 aktivních přispěvatelů a téměř půl milionu hesel. Takovými čísly se může pochlubit česká komunita pečující o největší otevřenou webovou encyklopedii. Zapojit se do ní může prakticky každý a není to nic složitého. Základní pravidla přibližuje jeden z dlouholetých přispěvovatelů a člen rady mateřské organizace Wikimedia ČR Vojtěch Dostál.

Mohl byste popsat základní strukturu platformy Wikimedia?
Wikimedia je rodina několika internetových projektů, z nichž nejznámější je Wikipedie, ale patří k nim třeba i úložiště obrázků Wikimedia Commons nebo svobodná databáze Wikidata. Provozuje je stejnojmenná nadace Wikimedia Foundation se vznešeným cílem „zpřístupnit veškeré lidské znalosti všem“. Wikimedia je také komunita dobrovolníků, kteří tyto projekty vytváří a pečují o ně. V ČR se někteří z nich rozhodli spojit své síly a založit spolek Wikimedia Česká republika, který je uznán oficiální pobočkou nadace Wikimedia pro ČR.

Jak je vlastně Wikipedie financována? Jakým způsobem si drží svoji nezávislost?
Wikipedie získává většinu finančních prostředků z drobných darů svých čtenářů. Už tradičně se na začátku každého roku objevují na Wikipedii informační tabulky, které vyzývají naše čtenáře, aby zvážili příspěvek na provoz. Spolu s některými technologickými granty tyto finanční prostředky umožňují provoz Wikipedie bez reklam. To dost pomáhá v zachovávání nezávislosti. Kromě toho na obsah Wikipedie nemají vliv provozovatelé – nadace Wikimedia –, ale zůstává téměř výhradně v rukou decentralizované komunity, tedy dobrovolníků, které je velmi těžké nějakým způsobem ovlivnit k něčímu prospěchu. V takové komunitě je v podstatě nemožné snažit se do článků prosadit pohled nějaké firmy nebo politické strany s postranními úmysly.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Články z Computeru, Evropa, Heslo, Wikipedia, Vojtěch Dostál, Encyklopedie, Wikidata, Vojtech, Článek, Komunita, Rozhovor, Wikimedia, Internetová encyklopedie, Česká republika, Wikimedia ČR, Wikimedia Foundation, Platforma, Editor, Wikimedia Commons