Komunikujeme z kanceláře

Recenze softwaru 602proOffice na připojení kanceláře do Internetu.
Uživatelé Windows mají těžký život. Jejich systém se honosí velkou rozšířeností, velkou publicitou a mnoha dalšími podivnostmi, ale mnohé služby, byť jinde standardní součástí operačního systému, by v něm hledal člověk marně. Ale naštěstí můžeme hledat jinde. Musíme ale najít vhodný produkt, ověřit, že umí vše, co je třeba, a pak ho zakoupit. Pokud vám chybí komplexní řešení pošty, faxu, ale i telefonní záznamník a další, bude jedním z možných řešení i nabídka krále českého softwaru – Software602.

Na našem trhu je několik produktů, které lze použít k pokrytí potřeb elektronické pošty a nebo faxu. Některé z těchto produktů jsou lehce instalovatelné, velice kvalitní, ale často úzce orientované na určitou oblast. Některé zajišťují spíše připojení k Internetu, jiné se snaží být komplexnější. K těm patří i produkty Software602 a to ať již 602proInternet, tak i 602proOffice. Nabízí nejen řešení serveru, ale i klientů a v podstatě tak umožní obejít se bez dalšího potřebného softwaru, i když to klientské přece jenom součástí Windows je a nebo ho lze lehce získat zdarma.

Tajuplný název?
602proOffice je zajímavé jméno, které má jakousi vypovídací hodnotu, ale co jen to může být těch 602 pro Office? V kanceláři se uplatní textové editory, tabulkové kalkulátory atd. Nicméně nic z toho nebývá v roli serveru. Co třeba pošta, fax, hlasový záznamník? Ano, to je přesně 602proOffice. Faxový server, který umožní odesílat faxy ze všech programů, které umí tisknout, telefonní záznamník s privátními schránkami pro jednotlivé zaměstnance, SMS-GSM brána umožňující najít cestu vaší poště i na mobil, který si berete na cesty a také samozřejmě pošta, ale i zabezpečení přenosu a archivace dat. To vše může být 602proOffice Server.

Nejen serverem je kancelář živa
Každý server bez příslušných klientů by byl k ničemu. Některé klienty lze snadno získat z Internetu, použít ty, které jsou v operačním systému atd., ale přesto nebo možná i právě proto nabízí i Software602 své „firemní“ klienty. Hlavně se jedná o klienta poštovního, ale nejen ho. Mail602 klient je „pošták“, který má možná netradiční ovládání, ale v celku je dobře použitelný a nabízí i některé vymoženosti, které mohou být i docela atraktivní. Korektor českého a slovenského pravopisu k nim jistě patřit může.

Pokud také nemáte zrovna potřebu neustále povyšovat hardware a nakupovat nové verze operačních systémů, když ty stávající poskytují více nebo méně přesně to co potřebujete, možná, že i vás 602proOffice a v něm přítomný Mail602 klient potěší. Pokud dosud jako klienta používáte 16bitová Windows 3.1 nebo DOS, mate šanci využít služeb 16bitových klientů. Pravda, že klient pro DOS vypadá radikálně jinak než ten pro Windows, ale rozdíl mezi 16bitovým a 32bitovým pro Windows je, pokud jde o ovládání, minimální.

Ten pravý doručovatel?
Elektronická pošta je vždy základem firemní komunikace nebo minimálně jedním ze základů. Proto nemůže chybět v takovém balíku určeném pro kancelář.

Instalace není obtížná, ale každopádně je lépe začít četbou manuálu. Jinak se člověk dočká zajímavých překvapení, které mu uchystá poněkud nestandardní ovládání instalačního programu a nejen jeho. Na funkčnosti to jistě neubere na profesionalitě nepřidá.

Mail602 podporuje nejen klasickou „internetovou“ poštu, ale i unixové UUCP, X.400 a nebo Novell MHS. To zajišťuje jeho širokou slučitelnost s mnoha typy sítí, které nemusí být právě orientovány jen na Internet. Vzdálený server může být dostupný přímo po síti a nebo i za vytáčenou linkou a tak není zase tak těžké vybírat poštu i na serveru některého z poskytovatelů Internetu (ISP) a nebo na některé pobočce, která umožňuje telefonické připojení na svůj server.

Přístup je zajištěn přes systém uživatelských účtů a veškerou poštu je možné podle definovaných pravidel archivovat a nebo jen evidovat. Získáte tak přehled o koloběhu a nejčastějších cílech vaší firemní pošty.

Pro mnohé bude jistě klíčovou úlohu hrát přece jen Internet. Pro tyto účely je Mail602 vybaven podporou SMTP na odesílání ale i příjem pošty (pro příjem je třeba zajistit podporu na straně vašeho ISP, který musí zajistit hromadění pošty na svém serveru až do vašeho nového připojení) a nebo vybírání schránek POP3. Veškerá pošta pak může být uložena v databázi Mail602 a zpřístupněna ostatním uživatelům lokální sítě opět přes protokol POP3.

Telefonu je pro data škoda
Prvotním úkolem pro telefon bylo umožnit komunikaci dvou lidských bytostí. S mail602 můžete zajistit i komunikaci člověk a počítač. Komunikace je to trochu omezená, přece jen věk umělé inteligence je daleko, ale přesto i s dostupnými technologiemi lze dosáhnout alespoň slušného záznamníku, který umí vést jednotlivé hlasové schránky pro uživatele atd. Pokud marně přemýšlíte jak toho dosahuje, je odpověď vcelku jednoduchá.

Po dovolání se na hlasový záznamníky si můžete vyslechnout standardní uvítací hlášení, tónovou volbou určit adresáta a vše zbývající zajistí již váš „kancelářský server“. Pokud narazíte na postarší telefonní přístroj nebudete mít možnost určit pro koho chcete vzkaz zanechat, ale vše bude i tak zaznamenáno i když do standardní hlasové schránky. Obdobně pak lze najít i adresáta pro Fax. Jednoduché, funkční a hlavně užitečné řešení.

Hlas, data? Fax!
Kancelář se bez faxu neobejde (zatím). Běžný fax je ovšem věc trochu neohrabaná a propojení s vaší sítí ji určitě prospěje. Faxování ze všech počítačů v síti je daleko příjemnější než cesta s papírem v ruce k nejbližšímu faxu, ale také to poznáte na grafické úrovni takového faxu. Každý z faxů může mít standardní logo. Pokud budete chtít grafické, stačí nějaké vytvořit v některém z grafických programů nebo nějaké naskenovat. Pokud jste o něco skromnější bude stačit i jakýkoliv editor, který vytvoří žádané záhlaví v podobě textové.

Možná je i opačná cesta. Stačí se jen dovolat a ejhle, faxmodem přijme fax a pokud tónovou volbou určíte komu patří, doručí ho i do jeho privátní schránky. Toho všeho by jste bez počítače dosahovali jen velice těžko.

Co vám chybí v kanceláři
602proOffice Server je jedním z mála komplexních řešení pro připojení k Internetu, zajištění pošty, fax serveru, hlasového záznamníku a mnoho dalšího. Poněkud více cestujícím uživatelům umožní přes SMS zprávy a jejich GSM telefon získat orientaci o stavu jejich poštovní schránky, zajistí příjem i odesílání faxů, hlasový záznamník s pokročilými funkcemi pro identifikaci volaného a také klientské software pro DOS, Windows 3.1 i Windows 95 a Windows NT. Jediné co 602proOffice Server neobsahuje je operační systém. V nejbližší době se asi nedočkáme žádných Windows 602, ale prozatím se postačí spokojit s Windows v roli serveru a nadstavbou v podaní 602proOffice Server nad ním.

602proOffice Server
Zapůjčeno od: Software602
Výrobce: Software602
Cena: 29 998 Kč (5 licencí)
Telefon: 069-6107111
E-mail: info@software602.cz
http://www.software602.cz
Zdroj: Connect!
Váš názor Další článek: Microsoft před soudem: jak se ubližovalo Apple

Témata článku: Windows, Hlasové ovládání, Uvítací program, Kancelář, Firemní komunikace, Opačná cesta, Faxy, Volaná zpráva


Určitě si přečtěte

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 32

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 33

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?