Komunikace má jméno Windows Live

Mezi hlavní součásti Windows Live patří trojice silných komunikačních nástrojů: Messenger, Mail a Hotmail.

Dnešní článek s Windows Live bude zvláštním kompilátem dvou desktopových aplikací a jedné online služby. Po včerejším představení celého konceptu Live však není potřeba připomínat, že hovoříme o perfektní spolupráci a provázanosti všech tří komponent. Ignorujme všudypřítomná tlačítka pro přechod z jedné aplikace do druhé. To není nic oslňujícího. Až při využívání více Live služeb naráz se totiž projeví skutečná síla jednotného přihlašovacího bodu - Windows Live ID.

Jak víte ze včerejších a dnešních bleskovek, používáme v redakcích Computer Pressu pro vnitřní komunikaci Windows Live Messenger. Ten bude jednou z dnes představených součástí platformy Windows Live. Je logické a je i přáním našich nadřízených, abychom kvůli synchronizaci s kontakty Exchange serveru v Outlooku pro přístup k síti MSN používali firemní e-mailové adresy. Máme tudíž Windows Live ID vytvořená právě s těmito adresami.

To nám samozřejmě brání v použití freemailové služby Windows Live Hotmail. I tu si dnes, v tomto článku, na této straně, představíme. Hotmail lze využít pouze s adresami v doménách @windowslive.com a @hotmail.com. Naštěstí Windows Live ID nabízí řešení. Umožňuje sdružení více Live ID pod jedno. Uživatel se následně přihlašuje s libovolným Live ID, přístup však získává ke všem zároveň. Mezi jednotlivými účty se dá přepínat prostým překliknutím v roletce v titulku většiny Windows Live stránek. Ještě než se vrhneme na samotný Hotmail, zmíním třetí předmět dnešní exkurze do světa Windows Live. Bude jím desktopový e-mailový klient Windows Live Mail, případně jeho webový levoboček.

Horký pošťák: Windows Live Hotmail

Máme-li tedy vytvořeno nové Live ID, případně sdruženo nové se starým, přihlásíme se (či přepneme) k tomuto účtu a v horní ovládací liště aktuální stránky (ať již jde o home.live.com, account.live.com či řadu dalších možných) klikneme na tlačítko Hotmail. Přímo ke službě se dá dostat zadáním hned několika různých adres: mail.live.com, hotmail.live.comwww.hotmail.com a jistě i dalších. Používejte tu, která se vám lépe pamatuje, nebo ještě lépe, nastavte si v prohlížeči jako domovskou stránku home.live.com a odtud do Hotmailu přecházejte.

Hotmail byl založen již čtvrtého července 1996. Microsoft jej od zakladatelů odkoupil na konci roku 1997. Od té doby služba prošla několika vývojovými etapami, přičemž poslední reinkarnace uživateli nabízí: uživatelské rozhraní založené na AJAXu a podobné Outlook Web Access známému všem uživatelům Exchange Serveru, kapacitu pět gigabajtů, patentovaná bezpečnostní opatření proti nevyžádané a nebezpečné poště a pochopitelně dokonalou integraci s Messengerem a Spaces. Windows Live Hotmail v současnosti využívá necelých 400 milionů lidí.

Klepněte pro větší obrázek
Při první návštěvě dá Hotmail na výběr klasické či plné rozhraní

Nejbližší konkurence, GMail, navyšuje kapacitu schránek průběžně, přičemž hranici pěti gigabjtů již překonala. Přestože při vzájemném srovnání hovoří pro GMail menší problémy se spamem, v použitelnosti aplikačního rozhraní a rovněž oblibě mezi uživateli se strohý systém Googlu s propracovaným Hotmailem nemůže měřit. GMail bude musel ještě nějakou dobu běžet, aby dokázal se svými současnými šedesáti miliony účty Hotmail dohnat.

Microsoft je znám svým důrazem na jednoduchost použití a maximální standardizaci uživatelských rozhraní (uvnitř firmy a s výjimkami ovšem). Výjimkou není ani Hotmail, který nabízí nasazení klasického a bohatšího uživatelského rozhraní. Klasické je určené pro pomalá připojení a podobá se spíše řadě konkurenční webmailových aplikací. Pokročilé rozhraní vyžaduje připojení širokopásmové a vzhledem a tudíž i ovládáním připomíná kombinaci snad všech moderních e-mailových klientů ze stáje Microsoftu: Windows Mailu, Windows Live Mailu, Outlooku i Outlook Web Access. V ovládání se nicméně neztratí nikdo, kdo kdy v životě pracoval v nějakém e-mailovém klientu či pokročilejším webmailu. Všechny funkce jsou na svých místech a navíc všechny opravdu fungují.

Klepněte pro větší obrázek
Obrazovka Dnes, chudá příbuzná svého vzoru v desktopovém Outlooku

S poštou lze provádět všechny běžné operace. Vedle samotné pošty se Windows Live hotmail postará i o plánování v kalendáři a hlavně správu kontaktů. Úkoly v kalendáři mi na cestách nepřijdou tak nedocenitelné, jako kontakty na spolupracovníky a partnery. Jejich přehledné shromáždění na webu i s možností přímého psaní mailu je takřka geniální. Proč? Protože Hotmail umožňuje jejich import. Buď z Outlooku či Outlook Expressu pomocí ActiveX spuštěného ve Windows, případně konvenčněji pomocí Outlook / Outlook Express CSV souboru, přímo z adresáře systému Windows, případně z jiného účtu Hotmail a služeb Yahoo! Mail a GMail (přes CSV).

Klepněte pro větší obrázek
Rozhraní pošty i s otevřenou zprávou

Přestože já sám pro Hotmail nenajdu využití (firemní e-mail je na Exchange Serveru se všemi jeho výhodami a soukromé maily mám na vlastních doménách na vlastním mailserveru), jde o službu hodnou doporučení. Velmi prakticky, velmi koukatelně, velmi šikovně a rovněž velmi luxusně bez obtíží splní veškeré nároky na moderní freemail. K tomu přidává nadstandardní libůstky, jakými jsou práce s kontakty, možnost webového rozhraní přijímat poštu z dalších POP3 účtů či velmi snadná integrace účtů do desktopového klienta Windows Live Mail, pro nějž stačí ve vytvoření účtu elektronické pošty zvolit adresu, zadat heslo a vybrat HTTP přístup.

Druhý pohled na Windows Live Hotmail

Michal Politzer, ředitel tištěných médií Computer Press

„Líbí se mi webové grafické rozhraní ve stylu Vista. Navíc mi nepřipadne, že by kvůli němu byla aplikace pomalejší. Vše je přehledné a intuitivní. Velmi se mi líbí možnost přesměrovat k Microsoftu vlastní doménu a nechat Live Mail obsluhovat můj vlastní e-mail. Škoda, že zdarma není možné stahovat poštu přes rozhraní POP3 nebo IMAP.“

Témata článku: Windows, Undefined, Jemen, Hlavní funkce, Nejbližší konkurence, Windows Live Mail, Paměťová náročnost, Mail, Dodatečné vybavení, Jméno, Hotmail, Dobrá integrace, Webmail, IMAP, Windows Live ID, Live, Kvalitní kousek, Messenger, Windows Live, Rozhraní, E-mailový klient, Sdílený soubor, Užitečná funkce

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 158

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje