Software | Tipy

Komunikace i výuka: Tipy na užitečné programy pro spolupráci v týmu

Komunikaci v týmu, kde nestačí e-maily, by měly obstarávat k tomu určené platformy. Totéž platí o výuce z domu, kdy specializované programy vše ulehčí. Zahoďte zastaralé e-maily a komunikujte moderně.

Ačkoli se píše rok 2021, hlavním kanálem pro interní komunikaci v mnoha pracovních týmech stále zůstává e-mail. V případě, že takových zpráv přijde pět za týden, je to samozřejmě ideální způsob, na který je každý zvyklý a s příjmem zpráv nebude mít potíže. Ale když se začnou ve schránce kopit zprávy s mnoha odpověďmi, do kterých se zapojují i desítky adresátů, e-mail není správným způsobem komunikace.

Nejen pro komunikaci, ale i přehlednější správu pracovních projektů je připraveno mnoho nástrojů, které mohou výrazně usnadnit a zpříjemnit celý proces. Vedle efektivity pak nepochybně stoupne i spokojenost členů týmu se způsobem komunikace.

Pryč s e-mailem

Ten typ e-mailu zná ze své schránky každý – přišel od některého z kolegů, má ve svém předmětu několikrát zkratku Re:, úplně na začátku Fwd: a ve zprávě potom najdete něco jako „Vyřešíš to, prosím?“. V tom lepším případě trvá projití přeposlané konverzace několik minut, v tom horším si lokalizace zadávaného úkolu vyžádá ještě několik dalších e-mailů. Tahle potíž by ale mohla odpadnout v případě, kdy by kolegové používali modernější komunikační platformu, než jsou e-mailové zprávy. Ty jsou tu s námi mimochodem od roku 1973.

Komunikaci v pracovních nástrojích lze jednoduše dělit do mnoha témat, která jsou většinou nazývána jako kanály. Ty mohou být rozděleny třeba podle pracovního oddělení, nebo podle podprojektu v rámci týmu. V jednom kanálu může komunikovat marketing, v dalším grafické oddělení, třetí může sloužit pro diskuzi o nových nápadech na zlepšení produktu. A jeden může být klidně vyhrazen k domluvě toho, kam se půjde na oběd. Výhodou takového dělení je nejen jednodušší procházení, ale i podrobné vyhledávání nebo možnost do konverzací přidat další prvky, jako je hlasování, obrázky nebo třeba výstřižky zdrojového kódu.

Větší komunikační platformy jsou potom otevřeny pro propojení s dalšími službami. Těmi mohou být další nástroje pro řízení projektu, ale klidně i cloudová úložiště pro odkládání připojených souborů.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Software, Microsoft, YouTube, Windows, Gmail, Android, iOS, GitHub, E-mail, Tipy, Dropbox, Microsoft Teams, Komunikace, Články z Computeru, Slack, OneNote, Výuka, Trello, Jira, Česká republika, Uživatelé, Butler, VPS, Teams, Sloupec25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vychází týmovka Hood: Outlaws & Legends v doprovodu launch traileru

Vychází týmovka Hood: Outlaws & Legends v doprovodu launch traileru

Půjdete s kamarády po krku dalším hráčům v této nové PvEvP akci?

Michal Maliarov
Hood: Outlaws & LegendsVideo