Volby

Podívejte se, kdo u vás bude kandidovat do komunálních voleb. Listiny už jsou online

Český statistický úřad už na webu volby.cz zveřejnil kandidátní listiny pro komunální volby, které proběhnou 23. a 24. září. V předstihu si tak můžete zkontrolovat lidi, již se budou ucházet o pozice starostů či primátorů nebo místa v zastupitelstvech.

Stránky ČSÚ jsou tradičně dost strohé a chybí na nich jakákoliv vizualizace či mapy, ty vzniknou až díky práci jiných, kteří využijí otevřená data úřadu. Chcete-li si prohlédnout listiny konkrétního města/obce, klikněte na Jmenné seznamy a základní přehledy.

Tam pak v řádku Všichni platní kandidáti vybere X ve sloupci podle toho, jestli chcete listiny řazené podle abecedy, nebo podle pořadového čísla, s nimiž jsou kandidáti do voleb. Na další stránce se pak přes X doklikáte k požadovanému okresu a na další stránce už ve sloupci Číslo kliknete na odkaz u města/obce. U každého pak uvidíte zvláštní seznamy jednotlivých stran, hnutí a uskupení, případně si můžete zobrazit kompletní listinu najednou.

image.png

Největší listina je tradičně v Praze, kde se o křeslo v magistrátu bude ucházet 1064 lidí. Naopak v minimálně 11 obcích volby ani neproběhnou, protože v nich listinu nikdo nepodal, případně neměly dostatečný počet kandidátů. Celkově se do voleb přihlásilo 23 261 listin se 195 392 kandidáty.

Oživeno: Nad daty od ČSÚ už stojí například Programy do voleb od Štěpána Ryšavého. Obec či město tam lze snadněji najít pomocí vyhledávače, na stránce se zobrazí i jméno současného starosty a další informace o daném okrsku. U jednotlivých stran pak uvidíte různé demografické statistiky.

Váš názor Další článek: Do čínských ulic vyrazí robotické taxíky bez řidičů. Jejich provozovatel chce trumfnout Teslu

Témata článku: , , , , , , , , , ,