Komponenty jako v bavlnce

Pan Karel Kozlíček je jedním z těch, kteří se nespokojí se „sériovým“ počítačem a neustále hledají možnosti, jak ten svůj kousek ještě nějak vylepšit a přizpůsobit jej k obrazu svému. Jeho zkušeností můžete využít i vy, neboť se rozhodl, že se o ně podělí s ostatními čtenáři.
Tento článek vyšel v časopise Computer 19/01 dne 27. září 2001

Redakce: Kde je možné nalézt počátky vašeho počítačového kutilství?

Začínal jsem u 286, to bylo asi před deseti lety, kdy např. 4 MB operační paměti už něco znamenaly. Pak jsem postupně prošel přes všechny vývojové stupně. Převážně se věnuji sestavám na platformě Intel, i když proti jiným značkám nic nemám a také jsem kdysi měl sestavy s AMD.

Ze zkušeností z předchozích sestav, které jsem konstruoval, jsem se snažil vybrat ty nejlepší poznatky a kladné vlastnosti.

Redakce: Jaké byly důvody, které vás k současným úpravám vedly?

Asi jako každý žádostivý uživatel se snažím vylepšovat svůj vlastní počítač, i když při dnešním tempu vývoje technologie i cenám součástí to už není tak snadné. Jistým hnacím motorem jsou i „konkurenční“ debaty mezi přáteli, komu se ze své sestavy podaří „vyždímat“ co nejvíce.

Nechci tu tvrdit, že jsem dosáhnul maxima. Vše je dáno kvalitou a výběrem komponent a jejich vzájemným sladěním. Nemalou míru hraje i vyladění BIOSu, popř. jiné softwarové úpravy a např. tweakery. Dalším důvodem pro úpravy sestavy bylo především snížení množství produkovaného hluku, protože sestavu mám v obývacím pokoji dvoupokojového bytu. Samozřejmostí byla i snaha co možná nejvíce snížit množství vydávaného tepla.

Redakce: Pocházejí všechny nápady z vaší hlavy, nebo jste se nechal někým, případně něčím inspirovat?

Přiznám se, že všechny nápady nejsou mé vlastní, o některých jsem se dočetl na Internetu, jiné mi poradili přátelé. Ale všechny jsem realizoval sám, vlastními prostředky a skromným vybavením.

Redakce: Představte nám tedy jednotlivé zásahy, které jste provedl? O kolik vylepšení se vlastně jedná?

Úprava počítače se týká mnoha jednotlivých komponent, počínaje samotnou počítačovou skříní, přes přidání dalších ventilátorů k lepší cirkulaci vzduchu a chlazení, rozvody elektřiny k ventilátorům, přetaktování a chlazení procesoru a grafické karty, úpravy datových kabelů až po celkové odhlučnění počítače. Nejlépe bude začít asi od úprav skříně, které jsou na první pohled nejvíce patrné.

Klepněte pro větší obrázek

Na obrázku je vidět na horní straně počítače ventilátor Titan 12V s regulací otáček opatřený ochrannou mřížkou, který slouží pro výtlak ohřátého vzduchu ven ze skříně. Teplota je snímána integrovaným teplotním čidlem. Většinou se otáčky tohoto ventilátoru pohybují okolo 2 000 ot./min.

Na čelní straně je patrných šest pozic, z toho pět obsazených v následujícím pořadí shora: neobsazeno, FDD 1,44MB, ZIP 100MB, CD Rom 40×, CD-RW Mitsumi 8×/4×/4×, HDD Rack.

Dále následuje pozice pro interní pevný disk, a panel s indikačními LED diodami. Pro lepší indikaci jsem zde použil upravené kulaté diody o průměru 8 mm. Vrchní kulatou stranu jsem sbrousil, takže nyní mají diody válcový tvar a jsou zapojeny paralelně k původním LED.

Ve spodní části čela skříně, jsou vidět otvory, za kterými je prachový filtr a sací ventilátor pro nasávání vzduchu. Zde je osazen klasický ventilátor s asi 4 500 otáčkami pro dostatečný přísun studeného vzduchu.

Redakce: V otevřeném počítači je patrné, že tímto úpravy skříně zdaleka nekončí.

Ano, na celkovém pohledu jsou vidět další úpravy, které se týkají jak odhlučnění, tak chlazení celého počítače. Zajímavé může být například uložení a chlazení pevného disku. Vlastní mechanické připevnění je provedeno klasicky pomocí čtyř šroubků. Na boční strany pevného disku jsou však lepidlem Chemopren nalepeny gumové pásky s připravenými otvory pro šroubky. Tyto pásky snižují přenos rezonancí a tím i hluku přes skříň do svého okolí. Dokonce i připevňovací šroubky jsou kvůli minimalizaci přenosu chvění podloženy tlumícími podložkami. Ve spodní části disku je přišroubovaný standardní chladič se dvěma ventilátory, který se stará o snížení teploty a tedy i zvýšení stability a životnosti disku.

Klepněte pro větší obrázek

Redakce: Jak jste vyřešil napájení tolika ventilátorů?

Z důvodu nedostatečného počtu napájecích konektorů na základní desce i z důvodu bezpečnosti ochrany desky proti napěťovému přetížení odběrem proudu jsem použil další „nestandardní“ řešení. Na zadní straně počítače nad zdrojem 200 W je připevněna svorkovnice s rozvodem napětí 12 V, které je odebíráno se zdroje. Svorkovnice má celkem pět výstupů a jsou na ni připojeny všechny instalované ventilátory.

Redakce: Nelze si nevšimnout povrchu stěn uvnitř počítačové skříně. Z jakého důvodu jste provedl tuto úpravu?

Největší vnitřní plechové plochy jsou pokryty běžným kobercem. Toto řešení jsem zvolil jako jednu z možností odhlučnění sestavy od nežádoucích zvuků, které produkují instalované mechaniky, pevné disky a hlavně ventilátory.

Tato úprava má i nežádoucí příznaky. Mohlo by se zdát, že se tím zvýší teplota ve skříni, to lze ale odstranit dostatečným počtem ventilátorů na vhodných pozicích. Další „vadou“ je možnost usazování prachu a nečistot. Záleží však na prostředí, ve kterém se sestava nachází. V praxi to řeším tak, že kobercové plochy jednou za dva měsíce jednoduše vyluxuji.

Redakce: Jaké modifikace jste použil při zvyšování a ladění výkonu počítače?

Srdcem sestavy je procesor Intel Celeron 600 MHz, přetaktovatelný až na 810 MHz. Uvedené parametry jsou podmíněny kvalitním chlazením, o které se stará masivní hliníkový chladič s patřičnými úpravami. Originál byl určený pro procesory Athlon. Vzhledem k tomu, že na AMD bylo počítáno s jiným uchycením, bylo potřeba provést úpravy pro použití na Celeron, které spočívaly ve vyvrtání dvou otvorů a vyřezání závitů do vlastního chladiče podle roztečí na redukci. Dále jsem musel vyvrtat další dva otvory pro přichycení distančních plechů, protože otvory na redukci nejsou symetrické. Původní ventilátor s kluznými ložisky jsem vyměnil za kvalitní značkový s kuličkovými ložisky a regulací otáček. Čidlo je umístěno pod ventilátorem mezi žebra asi uprostřed chladiče. Další důležitou součástkou je redukce Slot1/FCPGA, která jednak slouží k elektrickému propojení, ale i k mechanickému připevnění chladiče. Za tímto účelem bylo nutné vybrat asi z pěti dostupných druhů tu, které měla v rozích čtyři montážní otvory. Vzhledem k tomu, že správnému dolehnutí chladiče na procesor bránily propojovací můstky na redukci, bylo nutné vytahat asi devět propojek, zkrátit kontakty asi o 3 mm a zbrousit propojky na brusném papíru na požadovanou výšku. Pak již stačilo nanést silikonovou pastu, přiložit hliníkový hladič, sešroubovat a fixovat barvou spojovací šroubky.

Klepněte pro větší obrázek

Redakce: Při pohledu na grafickou kartu je mi jasné, že ani ta nezůstala ušetřena.

V počítači mám osazenou kartu GeForce 2 MX/400, 32 MB RAM, AGP 4×, TV–Out, která standardně pracuje na frekvencích 175 (jádro)/166 MHz (paměti). S úpravami se mi podařilo kartu přetaktovat na 180/180 MHz a je naprosto stabilní.

Karta je dodávána pouze s pasivním chladičem. Pokud ovšem z karty chcete vytáhnout více, hodí se přidat ventilátor. Použil jsem model s kluznými ložisky, čidlem teploty a regulací otáček.

Na paměti jsem kapkami epoxidového lepidla přilepil upravený chladič ze starého procesoru. Zde je nutné dát pozor, abyste nezkratovali okolní součástky apod. Chladič slouží k chlazení všech čtyř paměťových čipů, které se skrývají pod ním. Mezi chladič a čipy byla samozřejmě nanesena teplovodivá silikonová pasta.

Redakce: Kam se ve vašem počítači poděly klasické ploché IDE kabely?

K této úpravě jsem se rozhodl proto, že ploché kabely mají větší odpor vzduchu než kulaté, a pokud jsou navíc ve skříni neuspořádané a překroucené, brání dostatečnému proudění vzduchu, takže dochází k horšímu ochlazování komponent v sestavě. Celá výroba je poměrně jednoduchá. Jako polotovar se použijí klasické ploché IDE kabely, které je nutné rozdělit na jednotlivé vodiče. Není nutné dělit každý vodič samostatně, z elektrického a funkčního hlediska by to možná mohlo i vadit. Zvolil jsem toto řešení: kabel pro ATA/33 jsem dělil po dvojicích, ATA/66 po čtveřicích. Skalpelem jsem vždy naříznul na patřičném místě kousek kabelu, a pak jej pěkně po celé délce opatrně roztrhnul.

Nakonec jsem vodiče opletl speciální kroucenou bužírkou o vnitřním průměru spirály 8 mm.

Redakce: Nezaznamenal jste po tomto zásahu problémy s přeslechy, propustností dat nebo rušením?

Kabely používám v přetaktované sestavě a na rušení nebo výpadky způsobené touto úpravou si nemohu stěžovat. Možná záleží na provedení, celkové konfiguraci a možná i štěstí…

Redakce: Mohli jsme se s vámi podělit sice jen o část vámi provedených úprav, například na reproduktory vlastní výroby nám místo nezbývá, ale i tak myslím, že jsme představili většinu vaší práce. Děkuji za rozhovor.

Chtěl bych poděkovat kolegovi ing. Sehnalovi za poskytnutí digitálního fotoaparátu i své rodině, která má trpělivost pro moji zálibu (občas proměním menší obývací pokoj v dílnu, nebo mám špatnou náladu, pokud něco nefunguje tak, jak má).

Za redakci se ptal Richard Sláma

S případnými dotazy ohledně dalších úprav počítače můžete kontaktovat pana Karla Kozlíčka na adrese ksh@atlas.cz

Konfigurace počítače

Intel Celeron 600@810MHz, Microstar BX Master, 514 MB RAM PC-133, HDD1 Seagate 28 GB ATA/66 IDE, HDD2 Seagate 10 GB ATA/33 IDE mobile rack, FDD, CD-ROM TEAC 40x IDE, CD-RW Mitsumi 8×/4×/4× IDE, IoMega ZIP 100MB IDE int., GeForce 2 MX 400 AGP 4× 32 MB 180@180MHz TV-Out, Creative Sound Blaster Live! PCI, faxmodem PCI Diamond Supra 56kB voice, LAN PCI RealTek 10/100 Base RJ-45, HUB 10 Base, repro1 2× 200 W, repro2 2× 12 W, infraport IR-210L ext., Smart UPS APC 220 V/420 W.
Diskuze (47) Další článek: Bystré oči nad planetou

Témata článku: Sestavy, UPS kontakt, TV Live, Dostatečné množství, Chlazení motoru, Past, Starý počítač, Nutná úprava, LED TV, Live TV, Nestandardní řešení, Pasta, Supra, Počítačové komponenty, UPS apc, Celá výroba, Kvalitní kousek, Spodní strana, Výpadky paměti, Chladič, Komp, Skalpel, Skříň, Smart TV, Komponenta


Určitě si přečtěte

Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5