Komplexní ochrana počítače od McAfee v české verzi

Společnost McAfee se rozhodla lokalizovat své produkty do českého jazyka a tím zvýšit svůj podíl na našem trhu zejména tím, že osloví i běžné uživatele a domácnosti. Právě lokalizovanou verzi nejnovějšího VirusScanu a SpamKilleru jsme měli možnost otestovat.
Komplexní ochrana počítače od McAfee v české verzi

VirusScan 2006 - instalace

Související odkazy

Slovník
antivirus
červ
firewall
malware
phishing
spyware
virus

VirusScan je již od počátku působení společnosti McAfee tím nejzákladnějším nástrojem a jak samotný název napovídá, slouží pochopitelně pro odstraňování a ochraně proti virům a taktéž spywaru.

Instalace byla zcela bezproblémová, česky si můžete přečíst i licenční ujednání a na konci instalace pak máte na výběr, zda se chcete podílet na vytváření tzv. Mapy virů. Stačí vybrat zemi, ve které se nacházíte (Česká republika je zvolena automaticky), a v případě, že VirusScan najde nějakou tu havěť ve vašem počítači, bude tato informace odeslána anonymně na server McAfee, kde je tímto způsobem vytvářena celosvětová mapa pokrytí virů.

Klepněte pro větší obrázek

Security Center vás vítá hned po instalaci

Po úspěšné instalaci jste pak upozorněni, že k veškerým službám McAfee se dostanete prostřednictvím McAfee Security Center, což je aplikace, která běží neustále na pozadí a je přístupná pomocí příslušné ikony na hlavním panelu vedle hodin. Z tohoto Centra (podrobný popis viz dále) pak můžete kontrolovat a nastavovat nejen VirusScan, ale i všechny ostatní aplikace celé bezpečnostní kolekce McAfee. Bude vám také nabídnuta možnost, že McAfee Security Center přebere funkce Centra zabezpečení systému Windows XP. Informace například o nefunkčnosti firewallu či zastaralé virové databázi tak nebudete zbytečně vidět dvakrát.

Posledním krokem je registrace programu. Pokud ještě u McAfee registrováni nejste, stačí zadat vaše jméno, e-mailovou adresu a heslo. To je vše. Ovšem pozor. Jedině registrovaný produkt vám dovolí stahovat aktualizace, takže tento krok raději nepřeskakujte.

VirusScan 2006 - první spuštění

Po restartu počítače již pak můžete začít program používat. Svým ovládáním a funkcemi se snaží vyjít vstříc i běžným uživatelům, kteří nemají náladu na zdlouhavou konfiguraci (a nebo to prostě neumí) a patří tak do kategorie "nainstaluj a zapomeň".

První nahlédnutí do Security Center není příliš povzbudivé. Program vám hlásí, jak na tom jste ohledně bezpečnosti podle různých oblastí. Po prvním spuštění vypadala situace zhruba takto:

Klepněte pro větší obrázek

Těsně po instalaci zatím bezpečnost nic moc

Jak vidíte, celkový index zabezpečení není nic moc, chybí například firewall, ale hlavně také není aktuální databáze virů. To už ale program mezitím na pozadí sám rozeznal připojení k Internetu a začal stahovat aktualizaci.

Klepněte pro větší obrázek

Drobný překlep v lokalizaci

Aktualizace probíhá zcela automaticky a pravidelně několikrát denně a dojde k updatu nejen virové databáze, ale i samotného programu. Jak je dnes již běžné, jedná se o aktualizaci rozdílovou, takže nestahujete pokaždé několik MB dat.

Klepněte pro větší obrázek

A aktualizace je hotova

Po úspěšné aktualizaci se pak o něco zvýší index zabezpečení, minimálně je zelený index antivirové ochrany. Stoprocentní zabezpečení tak dosáhnete jedině tím, že nainstalujete i další produkty. Nemusí jít přitom nutně o produkty McAfee, stačí aktivovat i obyčejný firewall z Windows XP a Centrum to pozná. Budete však upozorněni, že tento integrovaný firewall nenabízí takovou ochranu jako specializované produkty (doporučuje pochopitelně McAfee Personal Firewall Plus).

VirusScan 2006 - možnosti programu

Dalo by se říct, že tím pro běžného uživatele všechno končí a prakticky se dál nemusí o program zajímat. Určitě asi bude dobré provést ještě pro jistotu kompletní antivirovou kontrolu celého počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Prohledávání disku

Při nalezení viru se pak program chová zcela standardně jako jiné antivirové programy. K souboru je zamezen přístup a je vám nabídnuta možnost dalšího postupu. Buď můžete zavirovaný soubor rovnou smazat (pokud jej nelze vyléčit), přesunout do karantény a nebo jej ignorovat a pokračovat v práci.

Klepněte pro větší obrázek

A máme ho! Nastěstí jen testovací vzorek...

Pojďme se teď podívat na podrobnější nastavení, která VirusScan nabízí. Ke konfiguraci se dostanete snadno poklepáním na ikonu Security Center a zde pak zvolíme "záložku" VirusScan.

Klepněte pro větší obrázek

Základní možnosti nastavení v Security Center

Jak vidíte na obrázku, rozhraní je opravdu velmi jednoduché, je zde vidět snaha o oslovení co nejběžnějšího uživatele. Nabízí se celkem 8 základních možností. Tou první je samozřejmě možnost prohledat počítač na přítomnost virů a dalšího malware.

Druhá položka slouží ke správě souborů v karanténě. Jednotlivé soubory můžete smazat, obnovit, pokusit se je vyčistit, ale také můžete do karantény libovolný soubor přidat.

Položka Zjišťovat informace o virech není nic jiného než odkaz na webové stránky McAfee s dalšími informacemi o malware. Příslušné stránky se vám tak otevřou ve vašem webovém prohlížeči a stejně jako program samotný jsou i stránky lokalizované.

Konfigurovat možnosti programu VirusScan můžete prostřednictvím stejnojmenné položky. Zde máte v zásadě jen několik dodatečných možností konfigurace. Můžete například zakázat spuštění "rezidentního štítu" spolu se systémem, můžete aktivovat/deaktivovat kontrolu příchozí a odchozí pošty a také zapnout či vypnout kontrolu příloh IM zpráv. Všechny tyto volby jsou standardně zapnuté. Z možností konfigurace pak již zbývají jen dvě položky a sice zapnutí/vypnutí spolupráce na Mapě virů a poslední položkou je pak Plánovač pro automatické pravidelné prohledávání disku (ten je naopak standardně vypnutý).

Kromě vytvoření záchranné diskety a možnosti prohlédnout si informace o verzi programu a virové báze tak již zbývá jen poslední položka a tou je již zmiňovaná Mapa virů. Pro samotnou ochranu samozřejmě nemá zas tak velký význam, ale zvědaví uživatelé se mohou podívat, kde to momentálně nejvíce vře a jaký virus či červ je aktuálně nejaktivnější. Informace se vám opět otevřou v prostředí webového prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázek

Mapa virů s možností zvětšit si libovolnou oblast

VirusScan 2006 - hodnocení

A to je vlastně, co se funkčnosti programu týče. Pro běžné uživatele je jistě příjemné, že je nyní dostupný i česky a rovněž uvítají to, že práce s programem je opravdu velmi snadná a přehledná, resp. nemusíte se o něj nijak starat. To je ovšem trend i u konkurence.

Čistě subjektivně mohu prohlásit, že co se rychlosti skenování na pozadí (a tím pádem zpomalení chodu počítače) týče, patří program spíše k těm lepším ve smyslu systémových nároků. V porovnání například s AVG Free Editon, který jsem na pracovním notebooku (který rozhodně nepatří mezi výkonnostní špičku) používal doposud, jsem nezpozoroval žádný rozdíl a náročnost je spíše stejná či menší.

Co mě však osobně velmi překvapilo je absence integrace antiviru do kontextové nabídky v systému. Byl jsem zvyklý mít možnost kdykoliv si libovolný soubor otestovat samostatně přes pravé tlačítko myši, ale u VirusScanu tuto možnost marně hledám.

McAfee VirusScan 2006
operační systém: Windows 98, ME, 2000, XP
Cena: 1299 Kč (vč. DPH za krabicovou verzi a 1 rok předplatného)

SpamKiller 2006

SpamKiller je dalším produktem ze série ochranných prostředků počítače společnosti McAfee a jeho název opět hovoří za vše - blokuje nežádoucí mailové zprávy.

Instalace proběhla rovněž bez problému stejně jako v předchozím případě, na konci je opět vhodné program zaregistrovat (jsou použity stejné registrační údaje jako u VirusScanu, takže není nutné nic vyplňovat znovu). SpamKiller se integruje do McAfee Security Center, takže po jeho instalaci vám opět vzroste celkový index zabezpečení, a jeho konfiguraci provádíte na příslušné záložce.

Klepněte pro větší obrázek

I SpamKiller se konfiguruje přes Security Center

SpamKiller je již nutné nakonfigurovat poněkud více, pokud chcete, aby pracoval co nejefektivněji, i když se snaží tuto práci co nejvíce usnadnit. V zásadě si můžete nadefinovat seznam vašich přátel, od kterých vám bude mail vždy doručen, i kdyby obsahoval cokoliv. Resp. doručen bude vždy, jedná se o řešení na straně klienta, ale nebude odfiltrován do příslušné složky. Tento seznam se částečně vygeneruje automaticky (jsou přejaty kontakty z vašeho adresáře), ale můžete samozřejmě i ručně tento seznam konfigurovat.

Totéž se pak týká samotných zpráv. Lze vytvořit seznam povolených či zakázaných domén, zprávy lze filtrovat na základě použité znakové sady, neviditelných znaků, neplatného formátování či pokud obsahují pouze obrázky. Blokované zprávy můžete samozřejmě "zachránit" a vytáhnout ze spamového koše, nastavit jejich automatické mazání a spam také můžete "ohlásit" na servery McAfee.

Možnosti nastavení jsou opravdu velké, takže se můžete při boji se spamem opravdu vyřádit. Samotnou účinnost filtru je pak těžké hodnotit po tak krátkém čase, ale rozhodně vám zachytí běžný spam a některé české speciality hravě zablokujete vlastním filtrem.

Program se integruje do aplikací Outlook/Outlook Express, ve kterých je pro spam vytvořena speciální složka, kam se tyto zprávy ukládají. Zprávy však mohou být ponechány i v Doručené poště, přičemž jsou (v subjektu) označeny jako [SPAM] a snadno je tak lze filtrovat libovolnou aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

Integrace do Outlook Expressu

Doplňkovou funkcí je pak i antiphishingový filtr pro Internet Explorer, který vás ochrání před rozličnými podvodnými weby. Ten se konfiguruje přímo z rozhraní Internet Exploreru a mnoho nastavení nenabízí, vlastně můžete jen filtr deaktivovat a povolit tak přístup.

Klepněte pro větší obrázek

Phishingový filtr

McAfee SpamKiller 2006
operační systém: Windows 98, ME, 2000, XP
Cena: 889 Kč (vč. DPH za krabicovou verzi a 1 rok předplatného)

Témata článku: Windows, Internet Explorer, McAfee, Verze, Antivirový program, Poslední položka, Zakázaný prostředek, Komplex, Systém předplatného, Poslední krok, Pace, Celosvětové pokrytí, Libovolný soubor, Běžná aktualizace

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 229

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 55

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje