Kompletní řešení od Sony

Také se vám líbí, když můžete výrobek používat hned po příchodu domů, aniž byste museli shánět další příslušenství k pořízenému zboží? Pokud ano a ještě navíc zvažujete koupi digitální videokamery se záměrem editovat pořízené záběry na počítači, mohu vás upozornit na nabídku firmy Sony. Ta nabízí v jednom balení a za výhodnou cenu kombinaci videokamery DCR-TRV240E a střižny Pinnacle Studio DVclip.
Tento článek najdete v časopise Computer 11/02, který vyšel 6. 6. 2002.

Kamil Špelda

Natáčíme

Ačkoli je kamera určena především méně náročným amatérům, nejedná se o nějaké ořezávátko. Je doslova poseta nejrůznějšími ovládacími tlačítky a další se nacházejí na přibaleném dálkovém ovládání. Výrobce zjevně usiloval o jejich snadnou dosažitelnost, ale k umístění některých lze vznést drobné výhrady: Tlačítko pro vyvolání menu nastavení je skryté pod panelem LCD, a není tak přístupné při používání hledáčku. Posuvný ovladač zoomu zase nutí k pohybu celou ruku, což mnohdy vede k rozhoupání obrazu.

Obraz poskytovaný kamerou se v rámci technických specifikací a s ohledem na cenu dá považovat za kvalitní. V průběhu testování jsem se nesetkal s žádnými výraznými poruchami ani při natáčení ve ztížených podmínkách. Kameru můžete využít i při slabém či nulovém osvětlení díky pomalé závěrce nebo využití „nočního vidění“ podporovaného infrazářičem. Ten bohužel neosvětluje scénu rovnoměrně, ale vytváří v obraze zřetelný kruh světla. Takový efekt sice může výsledku dodat na dramatičnosti, ale nemusí vyhovovat za všech okolností.

Nepříjemné je, že se kamera automaticky vypne, pokud je v pohotovostním režimu, a setrvá v nečinnosti po dobu delší než tři minuty. Nečinnost zde ale zahrnuje i zoomování nebo práci v menu nastavení, což může znesnadnit delší přípravu na záběr.

Klepněte pro větší obrázek

Po obsahové stránce potěší dodávaný manuál, který podává vyčerpávajícím způsobem přehled všech funkcí kamery a zároveň je i aktuální (mj. počítá i s Windows XP). Protože je kvůli úspoře místa vždy jedna polovina stránky psána polsky a druhá česky, stává se místy dosti nepřehlednou.

Přehráváme a kopírujeme

Kamera nabízí širokou paletu vstupů a výstupů (viz tabulka). Lze ji pohodlně zapojit k analogovému i digitálnímu videu či televizi. Poměrně neobvykle působí rozhraní USB, které u videokamer nebývá standardem. Jeho přítomnost však není na škodu, neboť umožní minimálně nouzové zapojení kamery do většiny moderních PC.

Klepněte pro větší obrázek

Třešničkou na dortu je dodávaná střižna. Ve skutečnosti jde o FireWire řadič s připojeným střihovým softwarem. Instalace střižny i následné připojení kamery pod Windows XP proběhlo bez problémů. Systém pouze nahlásil přítomnost řadiče a posléze přímo videokamery od Sony. Takto zapojenou kameru můžete využít i jako digitalizační převaděč mezi analogovým zdrojem a svým počítačem.

Editujeme

Editování videa zajistí připojená střižna společně s programem Pinnacle Studio SE. Někoho ale může zaskočit, že postrádá český návod k instalaci a program neobsahuje češtinu. Program sám je však uživatelsky přívětivý a editace videa je i pro laika hračkou. Nabízí základní operace včetně titulkování, přechodů mezi scénami nebo přidávání zvukových stop. S ohledem na cílovou skupinu se nabídnuté nástroje jeví jako dostatečné. Spíše lze pozitivně hodnotit, že nedošlo k „přeplácání“ programu na úkor jeho přehlednosti.

Sony nám představuje svou poslední generaci digitálních kamer formátu Digital8. Díky dlouhodobým zkušenostem firmy v tomto oboru jsou všechny zásadní chyby vychytány, a kamera tak poskytuje amatérovi velmi dobrý požitek z pořizování sbírky domácího videa. Jedinci s vyššími ambicemi ale svou pozornost zaměří na vyšší cenové kategorie.

+ komplexní řešení
+ dobrý poměr výkon/cena
+ paleta vstupů/výstupů
střižna není v češtině
automatické vypnutí
ovladač zoomu

snímací prvek 800 tis. bodů (460 tis. efektivně)
systém Digital8
objektiv 2,4–60 mm
stabilizátor elektronický (Super Steady Shot)
nahrávací rychlosti 2 (standard, long)
paměťové médium kazety Digital8, Hi8
komunikační rozhraní USB 1.1, FireWire (DV in/out)
analog. vstup/výstup ano/ano (S-Video, Mini A/V)
LCD úhlopříčka 63 mm, 123 000 bodů
rozměry 85 × 101 × 206 mm
hmotnost (bez akumul.) 890 g

digitální videokamera se střižnou
Sony DCR-TRV240DV
Zdroj: Elvia Pro, Brno
Telefon: (05) 42 22 13 80
Cena: 29 990 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok

Diskuze (23) Další článek: Microsoft omylem distribuoval virus

Témata článku: Windows, Sony, Natáčení videí, Řešení, Digitální vstup, Kompletní řešení, Dobré místo, Pinnacle, Digitální kamery, Komp, Analogové rozhraní, Ořezávátka, Pinnacle Studio, Technická hračka


Určitě si přečtěte

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus