Kompletní reportáž z výstavy COMPEX

Praha si na velký počítačový veletrh nezvykla - a asi už ani nezvykne. Limitující jsou nejen výstavní prostory (srovnáním k Brnu směšné), ale také fakt, že dva velké veletrhy finančně nikdo nestráví.
První počítačový veletrh v roce se u nás koná obvykle v Praze; přináší nejen ozvěny CeBITu, ale také často předznamenává míru úspěšnosti dvou ročních sezón (jarní a podzimní) a je proto očekáván vždy s určitou nervozitou. Letos byla hned několikanásobná: jednak už CeBIT potvrdil posouvající se zájem uživatelů o výpočetní techniku (od veletrhů k Internetu), jednak je u nás poprvé za sedm porevolučních let cítit maličká stagnace a samozřejmě také proto, že se jednalo o napůl nový veletrh. Compex se sice konal i loni, ale spíše jako nevyhraněná a zcela jistě neurčující část bizarní dvojvýstavy (druhou byla Computer Graphics). Letos si BVV vybojovala právo na celý Průmyslový palác, a tak se konkurenční výstavářská společnost AVAMP po chabém pokusu o trucvýstavu v paláci Veletržním stáhla; údajně však ne navždy.

Letošní Compex však věrně kopíroval loňskou dvojvýstavu s prakticky stejnými firmami v obou křídlech Průmyslového paláce i v jeho střední hale. Přechod pod nový název výstavy nečinil velké problémy, propagace byla na úrovni velmi slušného standardu a organizační zvládnutí výstavy bylo výborné. Toto BVV (na rozdíl od menších výstavářů) umí dokonale a vždy spolehlivě; co však pochopitelně neumí, je způsobit podobný počítačový boom jako byl v letech minulých.

Veletrh byl totiž věnován tradičním počítačovým oblastem, které jsou v posledních letech značně stabilizované. Vývoj je zde evoluční a na novinky nikdo nezírá s nelíčeným údivem. Stálí zákazníci (a těch je už většina, na rozdíl od minulých) mají své stálé dodavatele, navzájem o sobě vědí a pro kontakt příliš nepotřebují veletrh. Ti, kteří touží po novinkách, si je zpravidla najdou na Internetu (nebo se rozjeli na CeBIT). Veletrh v české podobě tedy jednak odchytává nové zákazníky, kteří si teprve své dodavatele hledají (a to je stále značné lákadlo pro většinu firem), jednak slouží k prostému zviditelnění firem sdělením úměrným ploše a patrovosti stánku: jsme zde a jsme velcí.

Letošní Compex tento víceméně celosvětový trend potvrzuje a domnívám se, že jej potvrdí i vrchol sezóny, brněnský Invex: menší okázalostí (minimum drahých dvoupatrových stánků) a nerostoucím objemem.

Negrafická část: jen semtam něco

Levé křídlo veletrhu obsadily (na pár výjimek) firmy, pro které je oblast počítačového designu méně zajímavá. I výsledek byl proto méně zajímavý a stejně jako loni připomínal neuspořádanou směs všeho možného. Velkou výjimkou byl samozřejmě efektní stánek Silicon Graphics, který plně využíval palebné síly nových "O", totiž grafických stanic O2, superstanic Octane a serverů Origin. Stále království vysokého výkonu a špičkové grafiky; pouze už ne jediné na světě. Impozantní expozici měla i Minolta, která zde konečně (zhruba s půlročním až ročním zpožděním oproti předchozím ohlášením) mohla představit novou sérii laserových tiskáren nejrůznějších rychlostí včetně laserovky barevné. Považuji to ze strany této firmy za zásadní krok a rádi bychom přinesli více informací; pracovník firmy však na dotaz o těchto nových produktech odvětil, že "to jsou ty co na CeBITu" a odkráčel. Dalším gigantem pak byl Eurotel, propagující spíše než své služby nové modely mobilních telefonů (zvl. Sony) a samozřejmě AutoCont, který má v Praze hodně silnou pozici. Zbytek haly je těžko hodnotit: zajímavých specialit zde pár bylo (namátkou levný deskový scanner Umax Astra u Conquestu, vynikající mobilní řešení pro Psion u firmy Ramert nebo cenové bariéry bourající CAD/CAM systém Artisan od SDRC), ale dojem roztříštěnosti bohužel vévodil. Ještě že byla počítačová herna časopisu Level dobře skryta, protože úroveň řevu (pocházející stejnou měrou od pubescentních hráčů a reproduktorových soustav) převyšovala ještě snesitelnou hladinu v pavilonu o několik řádů.

Střední hala a její kamenní obři

Působivá střední hala měla stejnou stafáž jako loni: Hewlett-Packard, Intergraph, ZPS-Systems a Océ, pak několik menších firem. Expozice HP byla výtvarně skvělá, ale neúčelná: něco jako domek ke koukání, ale ne k bydlení. Přes přemíru skvělých exponátů a novinek proto nepřitáhla mnoho návštěvníků a představitelé firmy neskrývali po druhém dni určité zklamání. Přitom nové produkty HP nelze odbýt několika větami. Velkoformátové tiskárny (postaru plotry) HP nové řady 2000 a 2500 jsou skutečně o generaci dál než úspěšný modely 750/755CM; o nich jsme však už podrobně psali v minulém čísle Computer Designu. Jednu vsuvku však nesmím zapomenout - koncová cena bude minimálně v prvních měsících u obou modelů zhruba o 50 000 Kč vyšší, než jsme zmiňovali v Computer Designu; očekává se určitě její pomalý a postupný pokles, který může koncem roku optimisticky dosáhnout uváděných nižších cen. Kromě tradičně oblíbených a dobře se prodávajících osobních počítačů Vectra však HP prezentoval další novinky. OfficeJet Pro 1150 je jedním z prvních produktů, který bourá hranici mezi kopírkou, scannerem a tiskárnou; má totiž všechny tyto tři funkce v jedné krabici. Dohromady pak za velmi mírnou cenu, která je zhruba na polovině toho, pokud byste chtěli tato zařízení nakoupit zvlášť. Příklon k netradičním produktům potvrzuje digitální fotoaparát od stejné firmy (nevím, proč se všude používá termín "kamera" - kolegové překladatelé jakoby netušili, že anglický výraz camera se nepřekládá tak, že se zamění c za k). Znalci pak oceňují CD rekordér SureStore s šestinásobnou rychlostí čtení a dvojnásobnou zápisu za výborných 17 000 v interním provedení.

Velice pestrou, všeoborovou nabídkou se prezentoval Intergraph. Jeho produkty zrají jako víno - bohužel, také stejně tak pomalu. K vidění byl Solid Edge 3.0, znatelný pokrok proti minulým verzím a konečně opravdu konkurenční strojírenské řešení. V poslední betaverzi byl Imagineer Technical 2.0, který skoro neuvěřitelně zeštíhlil a zrychlil. Kdyby tu bylo obojí před dvěma lety, mohl by náš CAD/CAM trh vypadat jinak!

Za rychlost je ale nutné pochválit tvůrce projektu GeoMedia. Tady je cítit, že Intergraph je jedním z jasných lídrů v oblasti GISu a že umí vyvíjet i rychle - jeho GeoMedia Web Map ("mapy přes Internet") musím označit za zatím nejvyspělejší řešení, které jsem z tohoto oboru viděl.

Na kvalitní hardware od Intergraphu jsme si zvykli, nicméně velké představení novinek bude až na letošním veletrhu IGUG v květnu; český Intergraph má tu nepříjemnou smůlu, že firma směřuje své klíčové novinky právě do tohoto měsíce a na dubnovém pražském veletrhu jsou ještě novinky pod embargem. Přesto se však Intergraph stal na Compexu mimořádně populárním, protože předvedl v krátké divadelní kreaci to, co ukázal v mezinárodním měřítku během pěti let: totiž přežil svou smrt. Firmě totiž druhý den veletrhu spadla střecha stánku, avšak duchapřítomní zaměstnanci firmy i návštěvníci ji podrželi na vlastních bedrech a vyspravili barovými stoličkami. Druhý den již stál stánek v pořádku; na ukázkové sepětí v akci, kdy firmu "podrželi" její pracovníci, partneři i zákazníci, ale asi málokdo zapomene.

Nové verze Pro/Engineera a produkty PT/Products byly k vidění u jako vždy velmi sebevědomých ZPS-Systems. Baťovi nástupci hodlají dle slov svého ředitele Vladimíra Hoferka dosáhnout do roku 2000 obratu 500 mil. Kč (!!), přičemž jej budou realizovat z velké části v zahraničí. Ještě překvapivější je, že nepadala jména jako Rusko či Ukrajina, ale např. Německo. Baťa kdysi dobyl Ameriku a zlíňáci mají tvrdošíjnost v krvi; uvidíme, třeba dobude Hoferek Západní Evropu.

Nesmíme zapomenout ani na ukázkovou "cool" expozici firmy Océ, která jako vždy předvádí vysocekvalitní kopírování i tisk v černém i v barvě.

Veselo v pravé části

Pravou šťávu však má tradičně pravé křídlo veletrhu, kde jsou shromážděny především softwarové firmy působící v CAD, CAM, AEC a GIS. Místo u vchodu - a podle mého názoru nejprestižnější pozici - už asi navždy uhájí firma Bentley. Ta se sice neprezentovala portfoliem novinek, jako spíše stále více vybroušenějšími programy vysoké třídy: MicroStation 95, PowerDraft, MS Model Server (pravda, ještě trošku nehotový), kvalitní aplikace spřátelených domácích i cizích firem. Spoustu novinek bylo možné vidět u vedle sídlící firmy ARCDATA, která tvoří spolu s Intergraphem a Bentley velký GISový triumvirát a urputně (a také úspěšně) s nimi bojuje o každou píď trhu. Mocný brněnský Berit díky svému LIDSu takřka kontroluje některé vertikální segmenty trhu u nás; kéž by bylo takto kvalitních českých softwarových vývojářů víc.

Stavaři to měli s nalezením svých favoritů těžší: "jejich" firmy byly porůznu rozstrkané. Pro mě velmi překvapivě chyběl Nemetschek, který je jinak velmi aktivní a i dosti úspěšný; "předvádění schopnou, avšak zatím neprodejnou" novinkou byla architektonická aplikace Palladio, kterou za mnoha porodních bolestí konečně z němčiny do češtiny lokalizoval Axiom.

Tyto měsíce patří Release 14

Nová verze AutoCADu znamenala vždy na našem i na světovém trhu hvězdu, vedle jejíž záře všechno okolo dočasně pohaslo. Na Compexu předváděl Autodesk a jeho partneři sice betaverzi, ale v podstatě již v "produkční kvalitě"; experti z CAD Studia potvrzují, že našli skutečně jen minimum drobností, na kterých verze havaruje a že doladění by mělo být věcí pár týdnů.

Co čtrnáctka přináší? Na první pohled nemnoho nového: uživatelské rozhraní v podstatě stejné, z velkých nových funkcí je dobré zmínit práci s rastrovými obrázky (konečně pořádně, předchozí funkce vkládání rastru nebyly ani na hraní) a výbornou správu hladin. Drobných vylepšení však prodělal AutoCAD mnoho desítek; ač je za ně nutné Autodesku zatleskat, musím jedním dechem zmínit, že se jedná o funkce, které měly být v programu už před pěti lety. Až nyní se ale dostáváme k hlavnímu. Čtrnáctka je konečně a doopravdy urychlena oproti Release 13 a podle zatím provedených testů nehavaruje tam, kde se třináctka spolehlivě bořila. Zrychlení je ve všech směrech a mělo by být hlavním argumentem pro upgrade z Release 12 (většina uživatelů totiž hlavně z důvodů neúměrných nákladů na hardware neprovedla povýšení na třináctou verzi). Upgrade ovšem nebude zadarmo: odhaduje se cca 20 000 Kč z Release 13 (neoficiální údaj).

Konečně, největší pokrok zřejmě zaznamenali vývojáři - uživatelé to poznají až za pár měsíců, když se začnou objevovat "14-kompatibilní" aplikace. Rozhraní ARX je podle slov některých z nich konečně použitelné, určitě velice pomůže i Visual Basic.

Přes povinný mediální šrumec okolo nové verze je nutné cosi zdůraznit. AutoCAD už nelze označovat za vlajkovou loď Autodesku. Vlajková loď pluje v čele a symbolizuje dobývání nových trhů; AutoCAD je jednoznačně mateřským přístavem firmy, ze kterého vyplouvají lodě různými směry za dobrodružstvím. Bude-li přístav kvalitní, budou úspěšné i výpravy a naopak. Základní editor, ať sebelepší, nikoho nenadchne, tím méně za stotřicet tisíc Kč. Pokud však bude přes Autodesk Mechanical Desktop plus nadstavbu obohacen do strojírenského řešení, přes Map do GISu nebo přes kvalitní aplikace do řešení stavařsko-architektonického, udrží si zřejmě své výsadní postavení. Proto je nutné hodnotit zejména to, jak kvalitní je AMD 1.2 a jak kvalitní bude verze 2.0, jak vypadá nový Autodesk Map, jak bude vypadat AEC Toolkit atd.

Musíme se proto zastavit u děčínských vývojářů, vystupujících dnes už v dresu Cadisu. Profi 6 je zpožděn enormně až fatálně (původně měl být prezentován na loňském Compexu), ale údajně už bude na světě do konce dubna. Důvodem zpoždění zde určitě není programátorská nemohoucnost, ale snaha o postupné další vylepšování. Na druhé straně ale Cadis připravil jiný trumf: MechSoft pro AMD je vynikající a skutečně "to pravé" strojírenské vylepšení pro Autodesk Mechanical Desktop. Slušný strojírenský modelář je náhle obohacen o opravdovou produktivitu: o normativní části, postupy a výpočty, vše ale ve 3D!

Další střípky z pravého křídla

Potěšila pružnost firmy Exac: firma, která vyrostla na značce Miro, ji neprosazuje tvrdošíjně a vždy a v monitorech vstoupila do distribuce se značkou Mitsubishi. Šéf firmy ing. Křen hodnotí lakonicky: "kvalita stejná, cena výrazně nižší". Probleskují samozřejmě zprávy o určitých problémech u firmy Miro (kdo to má dnes z výrobců grafických karet snadné?), ale je brzy na nějaké závěry.

U inkoustových plotrů je zlepšení na celé frontě: CalComp má nejen nové (poměrně ošklivé) logo, ale také technicky konečně výborně vyladěné verze svých plakátovačů. Tradičně velice dobře jede EnCAD se svými NovaJety, nicméně u obou těchto značek je velkou otázkou, jak si poradí s obrovskou konkurencí, která vyvstala v podobě modelů Hewlett-Packard 2000/2500.

Elsat měl několik nových modelů karet Elsa; pořád to však není "mainstream", řešení nasaditelné do každého počítače. Ve zdravé formě je i firma Syscae, která přikládá mj. své polínko v podobě grafických stanic NetPower. Tyto stanice v USA silně konkurují např. Intergraphu v oblasti high-end 3D řešení (mají rovněž proprietární grafické karty, postavené na čipech od 3dlabs); myslím, že přivést tuto alternativu do našich zemí právě v těchto měsících je výborný obchodní tah, který může skončit velmi úspěšně (samozřejmě, pokud se stanice ukáží být opravdu cenově i výkonnostně konkurenceschopné).

Pětkrát Špička Compexu

Veletrh měl i svou soutěž nazvanou Špička Compexu. Měla být protiváhou příliš zkomercializovanému až zpolitizovanému Křišťálovému disku: porota byla složena z odborníků (naše nejhojnější zastoupení také určitě znamená uznání odbornosti) a pravidla rovněž nebyla příliš striktní - hodnotila se spíše technická invence a inovativnost než předpokládaný komerční úspěch. Pětka vítězů je tedy následující:

- Hewlett-Packard DesignJet 2500CM. Jednoznačně nejvíce hlasů: toto je skutečně plotr nové generace, integrovaný PostScriptový RIP odstraňuje nutnost expertní obsluhy, plakáty na stisk tlačítka.

- Hewlett-Packard Office Jet Pro 1150. Udělení druhého ocenění stejné firmě snad nejlépe svědčí o odpolitizování soutěže - nikdo neříkal "jedna cena jim stačí". Tiskárna/scanner/kopírka v jednom je rovněž řešením, které trčelo mezi exponáty jako skutečná špička.

- Aquion: SiteFlow. Jediný oceněný software a hned domácího původu. Samozřejmě, pokud by nebyl AutoCAD 14 nebo Imagineer Technical 2.0 v betaverzích, asi by palma vítězství sympatickou českou firmu minula; originální a dobře udělaný český software pro projektování potrubních řešení ale za ocenění stojí.

- Silicon Graphics Octane. Neskutečná grafická výkonnost tohoto stroje je nepřehlédnutelná; i když vzhledem k ceně u nás asi nenajde desítky kupců, jednalo se bezpochyby o další exponát vysoce vyčnívající nad okolí.

- Umax Astra 600S. Pokud jsme označili nasazení ceny za plošný deskový barevných scanner od Hewlett Packard na nebývalých 12 000 Kč za neskutečné, nedostávají se u Umaxu už superlativa: čísla jako 300x600 dpi, SCSI a 30-bitová barevná hloubka pod 7000 Kč proto musí hovořit sama. Recenzi přineseme v jednom z dalších čísel Computeru.

Design a grafika zatím v roli spasitele

Praha si na velký počítačový veletrh nezvykla - a asi už ani nezvykne. Limitující jsou nejen výstavní prostory (srovnáním k Brnu směšné), ale také fakt, že dva velké veletrhy finančně nikdo nestráví. Ani tržně dvacetkrát větší Německo nestráví své dva CeBITy: CeBIT velký zůstane, CeBITík malý bude vždy torzem. Pouze USA jsou schopny zvládnout dva Comdexy, jenomže zde jsme v dimezních přímo kosmických. A navíc se všechny tyto akce v USA nazývají Conference and Exhibition: expertní konference s účastí opravdových špiček a vizionářů zde bývají tím pravým magnetem.

Tradice se těžko budují, ale také těžko boří. Jarní designově-grafická výstava má v Praze své místo a tradici; zákazníci ji očekávají a to je podstatné. V tomto směru můžeme být klidní i do budoucna: zhruba tři čtvrtiny Průmyslového paláce firmy z tohoto oboru zaplní a něco mezi deseti až dvaceti tisíci návštěvníků je počet, který je uspokojí. Všeobecná část výstavy zůstane už kvůli disponibilní plochy vždy torzem s nejistou budoucností; určitě by pomohlo nějaké sjednocující a přitom atraktivní téma (Internet a spol.?), které by ze zbývající volné plochy vytvořilo tu správnou arénu, která by přilákala soutěžící a diváky.

Váš názor Další článek: Produkty oceněné na výstavě COMPEX Praha

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,