Microsoft Office | Windows 10

Kompletní inovace školní sítě: Windows 10, Office 2016 a pět šikovných studentů

  • Dva studenti před třemi roky přepracovali školní síťovou infrastrukturu svého gymnázia
  • Nyní zajistili přechod na Windows 10 a Office 2016
  • Založili firmu a pomáhají dalším školám
Kompletní inovace školní sítě: Windows 10, Office 2016 a pět šikovných studentů
Kapitoly článku

Office 2016

Oproti předchozím nasazením klasických Microsoft Office, jsme se rozhodli tentokrát nasadit Microsoft Office 365 ProPlus, které má škola k dispozici v rámci licenčního programu EES od Microsoftu.

Rozhodli jsme se pro to z několika důvodů - Office 365 nabízejí jednodušší správu aktualizací, není potřeba WSUS, stačí mít síťový fileshare s jednotlivými verzemi nebo aktualizace stahovat přímo ze serverů Microsoftu, dále pak Office 365, podobně jako Windows 10 umožňují jednodušší správu aktualizací a nových verzí - opět se dají jednotlivé stanice rozdělit na stanice, které dostanou funkcionální aktualizace dříve, a tím tak otestují veškerou funkcionalitu pro ostatní.

Navíc Microsoft nabízí velmi jednoduchý webový nástroj, kde se dá konfigurace pro instalaci Office jednoduše vyklikat. Velkou výhodu nám také přinesla možnost sdílené aktivace, kdy se Office neaktivují klasicky per stanice, ale aktivují se vždy dočasně na základě Office 365 účtu právě přihlášeného uživatele.

A co bude dál...

V nejbližší možné době (v průběhu jarních prázdnin) plánujeme společně s vybranými učiteli nasadit OneDrive pro firmy jako jejich primární úložiště dat, jelikož v současné době své dokumenty mají buď uložené lokálně na počítačích v kabinetech, nebo pak na osobních síťových discích.

V tomto případě jsou opět benefity jasné - OneDrive nabízí každému uživateli kapacitu 1TB (v některých plánech až 5TB), včetně verzování souborů, dostupnosti odkudkoliv a hlavně také zálohování (to by nám mělo zásadně odlehčit v rámci celkového úložiště na síti). Velmi se proto těšíme, až se do OneDrive vrátí podpora takzvaných placeholderů (On-Demand-Sync) - na disk se stáhnou pouze zástupci a dokud si uživatel soubor nevyžádá, nestahuje se lokálně do počítače, což nám umožní využívat OneDrive i na sdílených počítačích velmi efektivně.

SkolniLogin.cz

Když jsme v roce 2013 skončili s předěláváním školní infrastruktury, blíže jsme se spojili s Microsoftem, kde jsme se utvrdili v tom, že je v České republice plno dalších škol, které řeší podobné problémy jako ty, které jsme řešili my. Primárně se jednalo a jedná o problémy s vytvářením účtů a životním cyklem identity ve školním prostředí. V tom bodě se nám v hlavách zrodila myšlenka služby SkolniLogin.cz.

Založili jsme tedy vlastní firmu TheNetw.org a nabízíme školám ucelené řešení služeb, které řeší životní cyklus identity, propojuje a umožňuje spravovat přístupy do školních systémů, například Škola Online, Bakaláři, Moodle, SharePoint Online, Microsoft Imagine, WordPress, školní Wi-Fi síť (ať už v podání samostatné sítě nebo zapojené do mezinárodní sítě eduroam) a stravovací systémy.

Vytvořili jsme různé šablony a moduly, o které je možné rozšířit prostředí SharePoint Online tak, aby ho školy mohly lépe a efektivně využívat. Školám také nabízíme technické konzultace nebo školení pro správce a pro koncové uživatele, abychom zjednodušili přechod a používání nových technologií.

Pokud na své škole řešíte podobnou situaci nebo se potýkáte s podobnými problémy, neváhejte nás kontaktovat e-mailem info@skolnilogin.cz.

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Témata článku: Microsoft Office, Microsoft, Windows 10, OneDrive, Office 365, síť, Anniversary Update, Back Office, Podobný problém, Office 2013, Block, Office 2007, Rok provozu, Velká aktualizace, Nasbíraná data, Spokojenost, Remote Desktop Services, Implementace, Tiskový server, Rychlé přihlašování, Letní prázdniny, Stud, Chomutov, Spektrum, Školní počítač, Počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 64

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky