Kompletní inovace školní sítě: Stačí dva šikovní studenti

Dva studenti gymnázia se rozhodli, že by mohli kompletně přepracovat síťovou infrastrukturu své školy. Přemluvili ředitele i administrátory a pustili se do toho.
Kompletní inovace školní sítě: Stačí dva šikovní studenti
Kapitoly článku

Velká pomoc škole i budoucí kariéře

Mgr. Vlastimil Čepelák, ředitel gymnázia:

Před časem za mnou přišli dva studenti – jeden druhák a právě čerstvý maturant. Přednesli mi návrh, jak by si představovali softwarové řešení naší školní sítě. Protože se mi jejich argumenty zdály připravené a dobře promyšlené, podpořil jsem je a přesměroval ke správci našich počítačů a k externímu správci síťových serverů. Ti si zřejmě pohovořili ve svých záhadných IT termínech a po delším čase si nakonec začali rozumět.

Ze slov správců jsem pochopil, že hoši jsou nejen nadšení, ale i bezmezně odvážní a nehodlají nechat softwarový kámen na kameni. Jelikož většina změn měla být nevratná, nedivil jsem se počáteční nedůvěře a obezřetnosti tvůrců stávajícího systému, který z mého pohledu docela dobře fungoval a obsluhoval přes sto pevných PC a desítky mobilních zařízení pro 480 žáků a 40 učitelů.

Když dvojice nadšenců předvedla svoje modelové řešení na starších volně přístupných strojích v aule a dokázala ho i odborně obhájit, dostala malý dárek – peníze na dva nové servery.

Musím říci, že tato investice se škole mnohonásobně vyplatila. Hoši fundovanou prací na instalacích strávili ve škole celé prázdniny. Když říkám celé, myslím tím až 12 hodin denně včetně sobot a nedělí – bez nároku na odměnu. Potěšilo mne, že po letech má škola žáky, kteří do ní chodí rádi, i když nemusí…

Podle slov správců, se kterými jednotlivé kroky konzultovali, bylo jejich řešení koncepční a moderní. Změně bychom se nejspíš stejně časem nevyhnuli a umím si zhruba představit, kolik by školu stála podobná práce komerční firmy.

Přelom konce prázdnin a začátku školního roku bývá nabitý (opravné zkoušky, předmětové komise, příprava tříd atd.) K tomu všemu na učitele čekal zcela nový operační systém, kancelářský software ve verzi, kterou řada z nich viděla poprvé, naprosto nová obsluha e-mailů a nový způsob datové komunikace se žáky. Samozřejmě nefungovaly všechny detaily hned napoprvé, ale učitelé projevili toleranci a při základním proškolení mladé nadšence ocenili potleskem.

Hoši se do rekonstrukce vrhli s energií rozjetého tanku. Projevili velkou odbornost, ale především nesmírné nadšení, obětavost a vytrvalost. Jsem přesvědčený, že tím pomohli nejen škole, ale také sobě. Získali (patrně ve své budoucí profesi) velice cenné praktické zkušenosti. Přál bych si, aby naše škola měla co nejvíc takových žáků.

Autoři: Jan Hájek a Tomáš Prokop (Microsoft Student Partners)

Rádi bychom poděkovali panu řediteli, Mgr. Vlastimilu Čepelákovi, RNDr. Stanislavu Novákovi a RNDr. Karlu Kotenovi za důvěru, kterou v nás vložili, bez které by k takovéto zásadní změně nemohlo dojít. Naše díky také patří lidem z české pobočky Microsoftu za podporu v průběhu rekonstrukce sítě a dále i Mgr. Andree Popelové za pomoc při psaní tohoto článku.

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Témata článku: síť, Inovace, Reportáže, Nadšení, Komp, Určitý počet, Vytrvalost, Osobní úložiště, Stávající obsah, Školní síť, Speciální profil, Velká pomoc, Deadline, Tanky, Ostatní programy, Alternativní řešení, LDAP, Pověřená osoba, Drobný problém, Aktivní tab, Jednoduché sdílení, Krok, Co je software, Bandwidth, LDA, Nové notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky