Kompilátory PHP skriptů

Poslední dobou se hodně diskutuje o kompilátorech PHP skriptů, které dokáží váš zdrojový kód zkompilovat tak, že když se do něj kdokoliv podívá, nevyčte z něj absolutně nic. V tomto článku si popíšeme dva kompilátory, kde jeden je až moc drahý a druhý zdarma.
Donedávna byly všechny skripty napsané v jazyce PHP volně přístupné vždy tomu, kdo je vlastnil nebo kdo si je od dotyčného programátora koupil. Když se ale vyskytla otázka pronájmu skriptů na určitou dobu (např. u redakčních systémů), objevil se problém, který nebylo možno vyřešit. Jednalo se totiž o to, jak se zabrání dočasnému majiteli skriptů v tom, aby „vypůjčené“ skripty nemohl upravovat či dokonce je ukrást tím způsobem, že nezaplatí majiteli splátku na další dohodnuté období. Proto se začaly vyvíjet tzv. kompilátory PHP skriptů, které jejich dočasný majitel nemůže v žádném případě nijak editovat.

Jako první oznámil již před několika měsíci server Zend.com, který se zabývá výhradně programováním v PHP, že začíná pracovat na svém vlastním kompilátoru s názvem Zend Encoder. V nynější době je dokončen a jeho oficiální název je Zend Encoder Unlimited™. Dokáže zkompilovat kód do binárního formátu, takže jej nemůže nikdo editovat. Když chce potom koncový uživatel kompilované skripty využívat, musí si nainstalovat Zend Optimizer verze 1.0.0, který umí skripty zpracovat a je volně ke stažení na stránkách www.zend.com. Zend Encoder Unlimited™ podporuje operační systémy, jako jsou Linux (glibc 2.1), Sparc Solaris 2.6 / 7/ 8, FreeBSD 3.4 / 4.0 nebo Windows® NT 4.0 / 2000, přičemž instalovaná verze PHP musí být 4.0.3 nebo vyšší. Jako webserver je doporučován Apache 1.3.x. Jestli uvažujete o tom, že byste si ho pořídili, vašemu bankovnímu účtu se nejspíše dost odlehčí, protože jeho cena činí 2400 dolarů.

Druhým programem, který je už zcela zdarma, je PHP Bytecode Compiler, který pracuje na dost podobném principu, ale jeho používání není tak jednoduché, jaké bylo u popisovaného Zend Encoderu. Jedná se o beta verzi, která navíc funguje pouze na Linuxu, a testovaná verze PHP byla 4.0.3pl1. Aby toho nebylo málo, skripty nemůžete zkompilovat pomocí programu, který byste měli u sebe na disku, ale musíte přes webové rozhraní vybrat PHP soubor ze svého počítače a server vám ho zkompiluje a při automatickém reloadu stránky nabídne ke stáhnutí. Potom si stačí jen stáhnout knihovnu, která umí s kódem pracovat, podle přiloženého souboru s nápovědou přidat část textu do php.ini a vše je hotovo.

V nynější době je situace s kompilováním PHP skriptů dost špatná, neboť zatím jsou na světě pouze dva kompilery, které jsou mezi sebou neúměrně rozdílné. První (Zend Encoder Unlimited™) je naprosto bezchybný, ale jeho cena je na naše poměry dost vysoká. Druhá varianta (PHP Bytecode Compiler) je zase velice neúplná a ještě k tomu beta verze, která je sice zadarmo, ale funguje jenom na Linuxu a skripty musíte kompilovat přes formulář, který je umístěn na stránkách vývojářů Adama Wrighta a Drewa Wellse. Když budou chtít, mohou si skripty, které projdou jejich formulářem, vesele ukládat na server a jistě by málokdo z nás chtěl, aby si je někdo prohlížel.

Diskuze (15) Další článek: Olympus C-2100 UZ - „Dlouhé oko, pevná ruka“

Témata článku: PHP, Kompilát, Kompilátor, Komp, Skript, Oficiální nápověda, Rozdílný svět


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky