Kompendium Chladiče 1. - test

Inovováno: V dnešní době je na správné chlazení procesorů kladen čím dál větší nárok. Na vině nejsou jen nové "žhavé" procesory AMD, ale i výkonnější Pentia III a také například i energeticky náročné Pentium 4 první generace. Naštěstí již nemáme k dispozici první neefektivní generaci chladičů pro procesory, ale vyrábějí se již i nové, mnohem lépe navržené a efektivnější chladiče. Jsou však skutečně lepší? Pojďme se podívat na typy určené ke chlazení procesorů AMD Duron a Thunderbird (a které lze efektivně nasadit i v případě procesorů v pouzdře FCPGA - Pentii III a Celeronů)...

Speciálními druhy chlazení se v tomto článku nebudu zabývat zcela záměrně. Budeme zde totiž mluvit o těch typech, které můžete použít "klasickým způsobem" - bez úprav a náročné montáže.

V "první vlně" jsem testoval 8 chladičů firem: AVC, Cooler Master (ty dodává firma ProCa a nově je nabízí i Elko) a také samozřejmě typy od známé firmy Titan. Pokud mi zašlete další typy, rád je podrobím firemním testům (kontakt zde).

P.S. Doporučuji si vám také přečíst: Tipy a triky 1.) - Chlazení a také Chladiče pro Duron

Funkce chladiče procesoru:

 • musí co nejlépe převzít tepelnou energii z plochy čipu
 • tato energie musí být rychle v těle chladiče rozvedena
 • tuto absorbovanou energii musí chladič co nejlépe rozptýlit

Jak uvidíte dále, existují chladiče, které mají dobrou pouze určitou část tohoto tepelného řetězce, a značně pak trpí jejich celková účinnost.

Převzetí energie..

..se většinou děje přímým kontaktem plochy chladiče s křemíkovou základnou čipu. Zde musím zmínit, že použití tepelněvodivé pasty již považuji za samozřejmost. Nejlepším řešením je pak nanesení mezi styčné plochy malého množství (0.2 mm) speciální pasty "na chladiče" či pasty "pro elektroniku". Ta je na bázi silikonu a lepší typy (bílé, šedé..) pak s příměsí kysličníků kovů. Vše se dá často pořídit ve specializovaných elektroprodejnách. Někdy je tato pasta již nanesena ve formě měkkého čtverečku (lze vyzkoušet na jeho okraji nehtem) na části plochy chladiče.

Jakékoliv pomocné fólie (nedej bože z hliníku!) či podušky na bázi gumy (šedé, růžové) či z plošky z umělých hmot raději odstraňte (ale pouze tehdy, míníte-li je nahradit pastou). Tyto tepelné překážky totiž vždy mírně zhoršují přenos tepla.

Doplněk: Místní tepelné přetížení

Nedejte se zmást uvedenými grafy a max. teplotami - ty vyjadřuji to, jestli se systém při extrémní zátěží a po určité době zablokuje. Největším tepelným problémem však bývá místní krátkodobé tepelné přetížení - to ohrožuje přímo procesor. Takové přetížení může nastat zejména je-li kontakt mezi chladičem a plochou čipu nedokonalý (již vzduchová mezera 0.5mm je pak "smrtelná"). Proto je důležitá:

 • odpovídající spodní plocha chladiče (ta nesmí se opírat o socket - u větších typů chladičů starší konstrukce je tato "neřest" docela obvyklá)
 • přiměřené množství tepelné pasty nebo tepelná poduška (růžová)
 • spona o silném tlaku - většina tenkých spon dlouhodobě nevyhoví. Spony však musí být určeny pro Váš procesor (já jsem v průběhu testu neměl se značkovými sponami problémy - i když jsem měl dojem, že mají značný přítlak)

Zásadně tedy používejte odpovídající typy chladičů - zejména pro vysoké frekvence. Vyhnete se nebezpečí "upečení" CPU nebo jeho poškození nevhodným upnutím...

Rozvedení energie...

Je otázkou určité robustnosti základny chladiče. Při tenké základně pak teplo nepostupuje dostatečně do periferních částí chladiče, tam kde má být odevzdáváno proudícímu vzduchu.

Pro zdokonalení vedení tepelné energie byly dva z testovaných modelů vybaveny měděnou základnou. Bezkyslíkatá měď je totiž skvělým vodičem tepla... Celá konstrukce však příliš neuspěla - jak uvidíte dále, neboť nebylo zajištěno kvalitní...

...rozptýlení energie

To se jeví jako třetí klíčový faktor. Teplo se v klasickém chladiči předává vzduchu který proudí kolem žebrované části chladiče. Zde hraje roli:

 • tok vzduchu - závisí na větráku a vlastní konstrukci chladiče. Je důležité jeho:
  - proudění (nevířivé proudění poskytuje nejvyšší využití toku)
  - a objem (uváděno v cf/m - kubické stopy za sekundu)
 • další faktor: hustota žebrování,
 • okolní teplota a z toho plynoucí teplotní gradient (teplotní spád),
 • materiál žeber (hliník je zde velmi vhodný vzhledem ke své povrchové struktuře).

Článek o množství tepla v závislosti na napájení je zde: Co ovlivňuje teplotu procesoru

Co se týče teorie to stačí... podívejme se nyní na praxi...

Témata článku: Test, Dobrý test, Otevřená trubice , Past, Eagle, Nízká výška, Tepelný tok, Dobrý potenciál, Ilustrační fotografie, Komp, Gradient, Titan, Uvedený graf, Spona, Bílá elektronika, Měření, Pasta, Dobrý výsledek, Vysoká teplota, Průměrná teplota, Odlišné zjištění, PC skříně, Cooler Master, Přiměřené množství, Heat


Určitě si přečtěte

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF