Komentované dění uplynulého týdne v IT

Co zajímavého ve světě informačních technologií přinesl poslední lednový týden? Tentokrát toho bylo opravdu hodně.
Komentované dění uplynulého týdne v IT

Začněme trochu zlehka. Slavná japonská společnost Nintendo slavnostně oznámila, že v roce 2007 téměř zdvojnásobila své příjmy oproti roku předchozímu. Čistý zisk činil něco málo přes dvě a půl miliardy amerických dolarů a fenomenální úspěchy herní konzole Wii a handheldu DS tak jasně naznačily ostatním přítomným na písečku, jakým směrem se mají ubírat. Špinavá „pařanská“ doupata nejsou v módě, Nintendo sází na široké masy a zábavu více lidí u televize. Kdepak zbytečné a mnohdy nehratelné HD tituly.

V herní branži slavilo i Vivendi, konkrétně tedy jeho sekce Blizzard. Megalomanský World of Warcraft vydělal v loňském roce společnosti něco okolo osmnácti miliard českých korun. Dá se předpokládat, že se tento čistý zisk v tomto roce ještě zvětší. Na trh má přijít druhý datadisk a jak pravil jeden diskutující čtenář na fóru: „WoW je dokonalý plán Blizzardu, jak ovládnout svět“. Něco na tom bude.

Stejně jako hokynář Vendelín Bajza, tak i slavný Palm musel zavřít svůj „kšeft“, a dokonce ne jeden. Z několika lukrativních světových míst zmizelo čtyřiatřicet obchůdků s technikou od Palmu. Vedení společnosti to okomentovalo tím, že je do budoucna potřeba soustředit všechny síly do vývoje nového mobilního operačního systému. No, při vší úctě k legendě a všemu co dokázala, kde nic není, ani smrt nebere. Palm v posledních letech klesl do nezávidění hodné pozice a pokud se z ní chce dostat, určitě by to neměl zmařit vývojem dalšího systému do už tak přesyceného trhu.

Google se rozhodl oslavit padesáté narozeniny stavebnice Lego po svém a na celý inkriminovaný den změnil své logo. To bylo poskládané ze samotných kostiček s lego panáčkem procházejícím se nad druhým písmenem g. Google začal zkrášlování svého loga uplatňovat k mnoha různým příležitostem a jak už to tak bývá, už tolik naklonované české lite verze Googlu s tím museli přijít také.

Za málo peněz hodně muziky. Kdo dnes tuto poučku neaplikuje v praxi při kompletování sbírky své muziky, jako by ani nežil. Klasické hudební CD se přestávají prodávat, hudba v digitální podobě se z internetu legálně zase až tak moc nestahuje. Zato ta nelegální, ta má na růžích ustláno. Hudební vydavatelství, IFPI, OSA a další organizace se zlobí a někteří dokonce chtějí odpojovat hříšníky od internetu. Podpořily tak návrh francouzského prezidenta Sarkozyho. A to je ten pán, který přišel na tiskovou konferenci minimálně připitý?

Pan Lukačovič ze Seznamu se minulý rok na přednáškách, které pořádal na některých vysokých školách, chvástal, že jeho dítko nepotřebovalo v minulém roce vůbec žádnou reklamu. No, tento rok už jí asi potřebovat bude, protože na veřejnost „unikl“ odvážný reklamní spot určený pro televizní vysílání. Že by na tom vstupu Googlu na český trh přeci jenom něco bylo?
Ostatně, Google je se Seznamem spojen pupeční šňůrou a ani o tom chudák neví. Tým „produkťáků“ české vyhledávací jedničky na svém blogu blogoval o inovacích, které v průběhu tohoto roku chystá. API rozhraní pro gadgety, podpora více e-mailových účtů, sdílené RSS kanály… Kde jenom už to bylo k vidění?

Google se postupně učí jazyku českému a naučila se to i jeho služba Coop. Ta je určená primárně pro webdesignery, kteří si mohou do svého webu integrovat prohledávání obsahu stránky za použití technologie Googlu. Navíc na tom může i vydělat. Čeština pro takový produkt je samozřejmě příjemným zpestřením, proč ale zůstává kalendář o pár slovech stále nepřeložen? Aha, těch pár slovíček se přece může naučit každý.

Yahoo! už není tím, čím bývalo. Skype se ukázal jako projekt dost prodělečný, navíc ta zpropadená konkurence vymýšlí pořád něco nového a ukrajuje si stále větší část tržního podílu. Příjmy citelně klesají a přirozenou reakcí na nepříznivý ekonomický stav společnosti tak je propuštění asi tisícovky zaměstnanců. Nebo je ideálním východiskem spadnout pod molocha Microsoft a zalepit krvavé rány jeho gázou z dolarových bankovek? No, z velínu v Redmondu to jistě budou trochu jiné úmysly. V internetu je budoucnost a především tolik peněž, kolik by Česká republika dokázala nechat vytunelovat během několika málo měsíců. Ví to i Microsoft a už několikrát se nechal slyšet, že chce během několika málo let nahoru i v oblasti internetu. A ten jak si něco vezme do hlavy, většinou se mu to podaří. Google už podle některých začíná být nebezpečný, možná je tedy na čase, aby se začala formovat schopná konkurence.

Něco na tom tučňákovi je. Na jaře by se měl na trhu objevit nový herní handheld stavěný na Linuxu. Krom toho, že nabízí opravdu zajímavé parametry a proporce, nabídne i vestavěný softwarový emulátor prvního PlayStationu a v budoucnu možná i Nintenda 64. Správně, s TuxRacerem by to asi moc dobře nešlo.
Přechod na Linux ve firemní sféře dokáže dost razantně snížit náklady spojené s provozem informačních technologií. Své o tom ví už mnoho společností a státní orgánů. Nyní se k nim přidává i Francouzská vojenská policie, která hodlá své ohromné počty osobních počítačů přeorientovat z Windows XP na Ubuntu. Ušetřit by se mělo až sedm miliónů eur ročně. Kam takto ušetřené penízky poputují? Daňovým poplatníkům v peněženkách určitě nezůstanou.

Co přinese týden další? Sledujte každodenní zpravodajství na Živě.cz a nově i kompletní komentovaný souhrn každou neděli.

Diskuze (10) Další článek: Na téma: poznáváme vesmír a cestujeme jím

Témata článku: Microsoft, Google, Chudoba, Wii U, Nintendo wii herní konzole, World of Warcraft, Nintendo Ds, IT, Herní Doupě, Vojenská policie, Druhá sekce, Warcraft 3, Ušetřené peníze, Tisíc korun, Dění, IFPI, Nintendo Wii, Coop, Warcraft, Odvážný plán, Francouzská společnost, Zkrášlování, Kostička, Muzika, Chudák, Herní počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11