Internet | Wi-Fi | Brno

Komentář: Jak jsem surfoval na Wi-Fi v brněnské šalině raketovou rychlostí 256 kb/s

Zhruba před měsícem Dopravní podnik města Brna spustil (PDF) zkušební provoz bezplatné Wi-Fi ve svých soupravách. Jak taková bezdrátová síť v šalině jihomoravské metropole vlastně vypadá v praxi a měli bychom nad podobnými vychytávkami v roce 2019 skutečně žasnout?

Pln zvědavosti, jak to dopadne, jsem dnes dopoledne zvolil decentně přeplněnou tramvaj a vyrazil do redakce městskou hromadnou dopravou. Tramvajová linka číslo 1 patří k těm nejvytíženějším v Brně a DPMB na ni nasazuje své nejmohutnější soupravy, byl jsem tedy zvědavý, kolik cestujících síť skutečně využije.

Pokud mají na svém telefonu aktivované automatické zjišťování otevřených Wi-Fi, už při příjezdu soupravy by jim měla vyskočit notifikace o dostupnosti sítě DPMBfree. Poté se stačí klepnutím přihlásit a mohou začít využívat svůj 4MB datový balíček a to nejdéle 20 minut při úctyhodné rychlosti okolo 0,2 Mb/s.

Klepněte pro větší obrázek
Přihlašuji se k Wi-Fi v tramvaji...

Tyto parametry dnes sice připomínají zapomenutou éru GPRS/EDGE, ale je třeba si uvědomit, že Wi-Fi se nachází v 720 vozech dopravního podniku a měsíčně jimi může protéct nejvýše 22,5 TB dat. Wi-Fi je poté napojená na mobilní síť T-Mobile, která vás konečně dostane do internetu. Brno za tuto legraci bude platit 2,3 milionů korun ročně.

Klepněte pro větší obrázek
„Vítejte na palubě,“ zdraví mě Wi-Fi hotspot

K načtení mobilní verze Živě.cz jsem potřeboval dvě zastávky

Ačkoliv se hned po spuštění bezplatné Wi-Fi objevily hlasy, podle kterých přece cestující vyčerpá 4MB balíček, než dojede na další zastávku, musím se zde jasně a pevně zastat dopravního podniku. Ne! To se v žádném případě nestane!

Klepněte pro větší obrázek
Šalina se rozjíždí a já vyťukávám adresu m.zive.cz a čekám...

Při rychlosti okolo 256 kb/s totiž budete potřebovat zhruba dvě zastávky, aby se vám v prohlížeči vůbec načetl jakýkoliv současný moderní web včetně těch zpravodajských.

Klepněte pro větší obrázek
Šalina přijíždí na druhou zastávku a v prohlížeči se objevily první obrázky...

A to i v případech, kdy budete mít prohlížeč, který dokáže šetřit data, protože stránky načítá skrze prostředníka, který ještě více komprimuje obrázky atp. V případě nejrozšířenější platformy Android to umí jak dnes už povětšinou předinstalovaný Chrome (funkci je třeba aktivovat v nastavení), tak třeba Opera.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spořič dat v mobilním Chromu

Do redakce to mám z domova 8 zastávek, a tak jsem naťukal do prohlížeče adresu našeho Živě.cz. Optimalizovaná mobilní verze webu z hlediska datové náročnosti nikterak nevystupuje z dnešního standardu, i tak se však plně načetla až na 3. zastávce.

Klepněte pro větší obrázek
Po pár minutách je načtena většina webu a tramvaj přijíždí na 3. zastávku

Ve třetině cesty do práce jsem tedy měl na displeji titulní stránku Živě.cz, nicméně na další digitální zážitky (třeba klik na některý z článků), jsem si už netroufl – pravděpodobně bych přejel a skončil až na konečné.

Lustrujeme síť ve voze

Na úplném začátku jsem si síť ve voze také trošku prolustroval. DPMB slibuje, že jeden Wi-Fi hotspot nabídne rovné připojení odpovídající kvality až 50 účastníkům. Spustil jsem tedy analytický Fing, abych se podíval na základní parametry sítě a případně i další surfaře, nikoho jiného jsem však nenašel. Zdá se, že jsem byl jediný, kdo se v decentně zaplněné tramvaji přihlásil k Wi-Fi. Po počáteční medializaci na sklonku ledna zájem už nejspíše opadl.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dodavatel řešení použil Wi-Fi karty od Compexu, prozrazuje Fing, podle kterého jsem také jediný aktuální účastník sítě. Příkazem traceroute chci dohopsat z šaliny do Seznamu a podívat se na uzly – jejich IP adresy potvrzují, že jsem v infrastruktuře a za NATem T-Mobilu. A konečně Speedtest.net a test rychlosti připojení na servery Googlu.

Nabízí se otázka, proč tedy nemohu surfovat rychleji, když se ve voze nemusím o pásmo dělit s ostatními, ale na druhou stranu bych zase svůj 4MB balíček vyčerpal opravdu po příjezdu na následující zastávku.

Obecní Wi-Fi jsme měli budovat před deseti lety. V roce 2019 mi smysl poněkud uniká

A to je vše, co jsem při zkoušce brněnské dopravní Wi-Fi stihl. Šalina linky 1 přijíždí na Moravské náměstí, já vystupuji, na památku si ještě next-gen tramvaj fotografuji a pro kontrolu spouštím test rychlosti připojení na pracovním LTE opět od T-Mobile.

Klepněte pro větší obrázek
Tramvaj odjíždí za dalším dobrodružstvím. Signál Wi-Fi zůstává použitelný i po několika desítkách metrů a krátce na to chytám signál další přijíždějící soupravy.

Naměřím 120 Mb/s, tedy rychlost zhruba 450× vyšší než při připojení skrze Wi-Fi, a kladu si otázku, proč jsem to vlastně dělal a jaký má proboha v roce 2019 smysl budovat podobné městem realizované sítě Wi-Fi?

Klepněte pro větší obrázek
Speedtest.net a vícevláknový test připojení tentokrát už na LTE od stejného poskytovatele.

Tuto infrastrukturu měla města stavět před deseti lety, kdy se telefony vybavené Wi-Fi pomalu stávaly normou a mobilní sítě byly pomalé a nedostupné, takže jsme instinktivně v každé kavárně a restauraci hledali hotspot a tázali se obsluhy na heslo.

Děláte to však v takové míře i v roce 2019? A potřebujete 256kb/s bezdrátové připojení v MHD, které je kvůli svým parametrům stejně k ničemu – tedy alespoň na poměry roku 2019?

Diskuze (52) Další článek: USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

Témata článku: Google, Internet, Android, Chrome, Poskytovatelé internetu, T-Mobile, Wi-Fi, Česko, Brno, Opera, Hotspot, LTE, Prohlížeč, Rychlost, Dobrodružství, DPM, Tramvaj, Šalina, Zastávka, Připojení, Seznam, Fing, Compex, Prostředník


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 31Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky