pakac2
29. 10. 2014 • 16:39

clanek je zajimavy, jde vsak predevsim o preklad. Je zameren jen na realizaci tech nejnarocnejsi prvku CPU, SoC, ASIC. Je trochu skoda, ze pro dokresleni jeste neni doplnen prave o problematiku FPGA a ASIC. FPGA je velmi zajimava technologie, umoznuje konstrukterum navrhnout a realizovat i velmi slozite struktury (DSP, CPU, vsemozne radice atd.) za "dostupny peniz" (relativni pojem 😉 ) a je pouzivana ve velkem mnozstvi elektronickych zarizeni, ale treba i pro prototypovani ASIC.

Nicmene navrh neni jednoducheho (znalost nektereho HDL opravdu neni samospasna o amaterskem bastleni ani nemluve), proto se ani nedivim tem v clanku uvadenym mzdam. Pamatuji ze i koncem 90-tych let (ted uz prehled nemam) se dalo v CR narazit na nabidky 120k Kc/mesic pro navrhare ASIC/FPGA.

_Swordfish_
29. 10. 2014 • 9:53

Právě kvůli tomu, že vývoj a výroba zakázkových čipů je velice drahá a "neflexibilní", používají se čipy FPGA. Do nich si uložíte "logickou strukturu" jakou chcete a čip pak podle toho funguje. Navíc je super, že tu "logickou strukturu" si to vytvoří samo, vy jen v programovacím jazyce (VHDL) napíšete jak to má fungovat.Tyto FPGA čipy nepoužívají jen malí výrobci HW, ale i velcí hráči. Například jeden nejmenovaný výrobce pevných disků využívá čipy Xilinx na svých PCB.

rkrama
29. 10. 2014 • 8:38

Zial skoda ze nie je vacsia konkurencia... Intel vsetkych podplatil a uz kraluje :)

pcmaker
28. 10. 2014 • 23:23

Mne by spis zajimalo, kdo a za kolik by byl schopen vyrobit podstatne jednodussi integrovany obvod na zakazku. Jednalo by se o nekolik stovek az tisic tranzistoru v pouzdre DIL40 v mnozstvi radove nekolik tisic kusu. Tzn. slozitost zhruba 30 let nazpet. Vystupy se zatizitelnosti TTL a s napajenim +5V. Kombinace obvodu logickych a obvodu pro zpracovani obrazovych slozek RGB. Spotreba, ani rozmery nehraji roli. Delaji jeste neco v Roznove? B-]

Fre ddy
28. 10. 2014 • 14:14

Zajímavé a poučné. Jen se divím, že ti inženýři nejdou do stávky za vyšší mzdu.. To by se Pavelka nového compu asi nedočkal..(pro závratnou cenu)

risomas
28. 10. 2014 • 13:58

Opravte si to "obvykle 300 mm2, v další generaci se chystají wafery s plochou 450 mm2" Take male wafery sa nerobili ani pri rucnej vyrobe. 300mm a 450mm je priemer waferu plocha sa pocita ako pi*r2
300mm2 je cca 50c minca

Pavelka IT amater
28. 10. 2014 • 13:57

Velmi zajímavý článek. Děkujeme.~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Už jednou jsem vznesl takovou úvahu z mého pavelkovského netradičního úhlu pohledu, co by se stalo, kdybychom pomocí stroje času vyslali naše současné experty do 19. století, kdy už začínala probíhala epocha průmyslové revoluce a vznikaly první vynálezy. Dokázali by vědci a oboroví specialisté ze surovin a matariálů dostupných v 19. stol sestrojit fuknční počítač / notebook / smartphone ? Šel by vyrobit v omezených podmínkách 19. stol. funkční mikroprocesor, grafický čip, LCD display a další komponenty k sestavení počítače uprostřed 19. stol. ? Nebo výroba procesorů vyžaduje nějaké unikátní prvky, komponenty, které se v 19. stol. ještě nenecházely a nešly by ani vyrobit v tamnějších podmínkách ? Bylo by nutné k výrobě počítače v 19. století na to dopravit do minulosti kromě nějakých vzácných surovin i nějaký speciální přístroj ? Berte to jako takovou velkou experimentální úvahu - bylo by možné stvořit počítač pomocí současného know-how, ale s prostředky a možnostmi 19. stol. ?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

richinek
richinek
28. 10. 2014 • 13:45

Hodně zajímavý článek, díky!

Určitě si přečtěte

Články odjinud