Kolik skutečně stojí platformy Intel versus AMD?

Bitva dvou táborů příznivců procesorů AMD a Intelu připomíná mnohdy bitky fanoušků Sparty a Slávie. Emoce převyšují samotná fakta. Kde je tedy pravda – je AMD skutečně o tolik levnější nebo se jen říká poloviční pravda?
Bitva dvou táborů příznivců procesorů AMD a Intelu připomíná mnohdy bitky fanoušků Sparty a Slávie. Emoce převyšují samotná fakta. Kde je tedy pravda – je AMD skutečně o tolik levnější nebo se jen říká poloviční pravda?

Názory a argumenty příznivců AMD se opírají o několik faktů. Nejviditelnější pro kupujícího je samotná cena procesoru. Zde při hrubém srovnání ceny za takt vítězí AMD. Dalším argumentem hovořícím v prospěch procesorů AMD je poměr výkon na takt.

Kdo je vlastně příznivcem procesorů AMD? Typickou velmi hlasitou skupinou jsou mladí a nadšení uživatelé, u kterých je cena jednou z rozhodujících vzhledem k finančním možnostem. Již vzhledem k věku je jim vlastní nesouhlas se stávajícími praktikami a sklon prosazovat alternativy, mnohdy přespříliš. Jejich strojem je počítač s přetaktovaným procesorem, kde si v první řadě cení dosaženého taktu potažmo výkonu.

Názory a argumenty příznivců Intelu mají rozdílný nádech. Intel je standard, v serverovém světě je vše tvořeno pro Intel. Ve světě x86 procesorů jedině Intel nabízí možnost symetrického multiprocesingu. Procesory Intel nemívají problémy s přehříváním a není nutné instalovat speciální chladiče. Nechci experimentovat, chci ověřené řešení a dlouhou záruku.

Kdo je vlastně příznivcem procesorů Intel? Typickou skupinou jsou konzervativní správci počítačových systémů, kteří nemají rádi radikální řezy a nevěří zázračným řešením. Dávají přednost letitým zkušenostem a vyčkávání, ať se případně spálí někdo jiný. Mnohdy až přespříliš lpí na kompatibilitě, velké rezervě (co se týče chlazení, případně i výkonové ve víceprocesorových strojích) nebo dlouhé záruční době. Jejich počítač je jedno či lépe víceprocesorový s ECC RAM a případně RAID polem, protože dávají přednost přesnému výsledku a jistotě před výkonem (i když například RAID přináší obojí).

Kde je vlastně pravda?

Tu svou pravdu mají samozřejmě příznivci obou táborů. Jde však o to jaké hodnoty jsou pro uživatele ty nejvyšší. Těm je potom podřízen i výběr procesoru. Největší vliv má cena, která ovlivňuje nejvíce výběr. Mnozí uživatelé uvádí, že pokud by měli větší množství finančních prostředků, nakoupili by jinou sestavu.

Jaký je poměr cen základních desek?

Obecně se tvrdí, že základní desky pro procesory AMD (resp. platformu Socket A) jsou dražší o jeden až dva tisíce. Praxe však ukazuje, že skutečnost tak jednoznačná není. Situace je rozdílná nejen výrobce od výrobce, ale záleží i na přídavných součástech, které se na desce nacházejí (např. RAID řadič).

Jaký je cenový poměr čipový sad?

Tak by zřejmě správně měla být položena otázka. V tabulce jsou uvedeny cenová rozpětí základních desek s čipovými sadami firmy VIA Technologies. Její čipové sady lze najít jako součást základních desek v ceníku drtivé většiny českých prodejen s výpočetní technikou. Zde lze tedy dobře porovnávat desky (potažmo čipsety) pro AMD a Intel.

Platforma AMD (Socket A) nedisponuje levnými sadami (SiS, ALi) a levnými deskami (značek Aska, Tomato, PC100, Pine a řada dalších), kde by cena za desku klesla v českých velkoobchodech na úroveň dvou tisíc bez dph. Tento fakt opět nahrává spíše příznivcům procesorů Intelu. Ti by ale právě tyto základní desky nepoužili, protože „jim nevěří, jsou podezřele levné“.

Cenové porovnání základních desek několika výrobců

VIA 694X VIA PM133 VIA KX133 VIA KT133
patice Socket 370 Socket 370 Socket A Socket A
Abit 3680 4850 až 5530 4700
AOpen 3460 až 4050 3170 4090
Tomato 3750 3610
průměrná cena 3800 3750 4900 4130
Uvedené ceny jsou velkoobchodní a bez dph

Duron versus Celeron

Zde se nebudu pouštět do porovnání technických vlastností, protože to již bylo popsáno mnohokrát. V tomto porovnání velmi často příznivci firmy AMD zdůrazňují cenu samotného procesoru. Odpůrci firmy AMD zase upozorňují na skryté investice, které ceny procesorů AMD a Intel srovná. Jedná se především o dražší základní desky, nutnost použít výkonnější a tudíž dražší chladič a v mnohých případech i výkonnější (a opět dražší) napájecí zdroj.

Pentium III versus Athlon

I zde se vyhnu přímé technické konfrontaci vlastností. Vzhledem k cenám, ve kterých se procesory pohybují, nemají dodatečné náklady takový vliv, jako v předchozím případě. To je znát především na nejvyšších kmitočtech, kdy jsou procesory AMD výrazně levnější. Příznivci Intelu ovšem rádi v takovýchto případech dodávají, že je to porovnání jednoprocesorových strojů. Tím jemně naznačují, že u víceprocesorových řešení kraluje Intel již z toho důvodu, že AMD zatím žádné víceprocesorové řešení nemá. Na tento velmi pádný argument se příznivci AMD ohradí rčením „všeho do času“, protože se chystá čipová sada AMD 760MP, která má zahájit víceprocesorové tažení firmy AMD, a to zřejmě příští rok na jaře.

Čemu tedy věřit a čemu ne?

Velká a místy až přehnaná pozornost se věnuje tomuto nekonečnému duelu AMD versus Intel. Významu procesorů se často věnuje až příliš velká pozornost, přitom se jedná o jednu z mnoha součástí celku, kde až spolupráce a sladění tvoří jeden celek.

Staří praktikové správně nabádají do investice do kvalitní a pokud možno dražší a pokud možno prověřené základní desky. Správně vyladěná deska může z procesoru dostat skutečně všechen výkon na rozdíl od některých méně podařených desek, kde procesor „jede na 80 procent“. Tato investice není pouhá jistota, ale rovněž vyšší výkon, což si ne všichni uvědomují. Kromě toho dražší desky většinou mívají delší a kvalitnější podporu od výrobců (především BIOS).

V dnešní době je již známý fakt, že čím je větší množství RAM paměti, tím je počítač v praktických aplikacích rychlejší. Při dnešních nízkých cenách RAM pamětí je mnohdy levnější zdvojnásobit RAM než koupit o stupeň dražší procesor.

Zázračné chladiče neexistují, ideální chladicí podmínky v počítačovém krytu rovněž neexistují, proto by velká pozornost měla být upnuta do kvalitního chladiče s co možno nejdelší životností, garantovanou výrobcem. Rozhodně je velkou chybou uvěřit zaručeně ověřeným informacím typu „ono se to tímhle levným způsobem uchladí v podstatě taky“.

Pevný disk je velmi opomíjená součástka, přitom dokáže mnohdy až na první pohled zázračně urychlit mnohé aplikace. Cena za megabajt je jen jedním z více parametrů, popisujících disk.

Živě komentuje: Téma AMD versus Intel je natolik módní, žhavé a zprofanované zároveň, že je těžké napsat objektivní názor. V obou táborech jsou jak hlasití zastánci bez hlubších znalostí, tak i zkušení praktici s pádnými argumenty podloženými vlastními zkušenostmi.

Diskuze (88) Další článek: Hardware pro trochu znalé – díl XXVI. – čipové sady Intelu

Témata článku: Ali, Levný stroj, Radikální řešení, Velký výkon, Základní takt, Plát, Nejvyšší výkon, Levná alternativa, Rozdílný svět, Levné řešení, Procesory AMD, Sto, Opomíjená součást, Levný způsob, Sparta


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 118

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek | 73Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu