Kolik potřebuji paměti?

Doby, kdy jsme šetřili s každým kilobajtem paměti v osobním počítači, jsou minulostí.
Doby, kdy jsme šetřili s každým kilobajtem paměti v osobním počítači, jsou minulostí. Dnešek je charakteristický tím, že operační paměti již není kritický nedostatek, paměťové moduly jsou když ne zrovna levné, tak cenově přijatelné, ale především – nikoho již vlastně tolik přesně nezajímá, kolik má ta či ona počítačová mašinka paměti k dispozici. Důležitý zůstává pouze výsledný efekt – zda se nám podaří spustit a bez problémů provozovat veškeré aplikace nezbytné k naší práci s počítačem.

Co se týče konkrétních typů paměťových modulů, na superrychlé paměti budoucnosti (SDRAM II, Rambus DRAM, SLDRAM – viz Computer 13/98) si ještě chvíli budeme muset počkat. Stejně tak pokud možno zapomeňte na moduly SIMM (například tolik oblíbené paměti EDO). Ty se již přestávají vyrábět a jejich ceny (obzvláště u vyšších kapacit – 16, 32 MB) jsou dnes až o třetinu nad stavem, kde byly vloni v létě v době jejich největší nabídky. Jednoznačnou volbou dneška jsou moduly DIMM paměti SDRAM – jsou nejlevnější a několikanásobně rychlejší než moduly SIMM. Nemusí se párovat, k dispozici jsou i 100MHz verze pro základní desky taktované na této frekvenci. Moduly jsou k dispozici v kapacitách 16, 32, 64 a 128 MB.

Jak velký disk?
Dlouholeté zkušenosti mnoha uživatelů ověřují pravidlo, že jakkoliv velký pevný disk se podaří zcela zaplnit během relativně krátké doby. Máme-li proto neustále problémy s nedostatkem místa na pevném disku, není zpravidla problém v jeho velikosti. Dostatek místa budeme mít pouze v případě, že se naučíme data na pevném disku efektivně spravovat – nepotřebné soubory mazat, nepoužívané archivovat na pásku či CD-R. Takže s klidným srdcem mohu doporučit pevný disk podle obsahu peněženky. Neočekávejme, že někdy v budoucnu budou disky levnější, cenové rozpětí, v kterém se vyplatí disky vyrábět, bude stále stejné – jenom kapacity porostou.

V současné době mají prodávané pevné disky nejmenší kapacitu přes 3 GB, což plně dostačuje pro programový kód veškerých aplikací, které budeme chtít používat (operační systém, kancelářský balík, vývojové prostředí, grafický editor, hry …). Zbytek zaberou uživatelská data, a právě jejich typu bychom měli přizpůsobit celkovou kapacitu. Bude-li se jednat pouze o kancelářské dokumenty, jako texty, tabulky či zdrojové texty k nějakému programovacímu jazyku, tak nás uspokojí i nejmenší kapacita. Za další gigabajty bychom si měli připlatit v případě, že jsme hračičkové – stahujeme a zkoušíme nejrůznější programy z Internetu, hrajeme počítačové hry či sbíráme všelijaké dokumenty a obrázky. Po co největší kapacitě sáhneme v případě, že na svém počítači budeme prohánět multimédia (ta se vlastně v poslední době stávají hybnou silou pro výrobu disků se stále větší kapacitou).

CD, DVD, PD, Zip?
Když to přeženu, tak pomalé a drahé mechaniky CD-ROM se už neprodávají. To ovšem neznamená, že by se neprodávaly špatné – ověřme si, zda mechanika není hlučná a zda skutečně čte všechny formáty CD, tedy i CD-RW. Pokud ovšem chceme více, popřemýšlejme:
  • Pro přehrávání filmů na počítači je stvořena mechanika DVD – s tou bych však ještě tak půl roku až rok počkal, dokud se zcela nevyjasní formáty DVD a bude mnohem více produktů prodávaných právě na tomto datovém nosiči.
  • Pomalu, ale jistě přibývá uživatelů, kteří si pořizují vypalovací mechaniku. Není sice nejlevnější, ale veliké rozšíření cédeček zaručuje její velkou využitelnost. V případě, že vám tato možnost vrtá hlavou, doporučuji vaší pozornosti přílohu o záznamových médiích v čísle 3/98 Computeru – bude zde i test vypalovaček do domácností.
  • Vedle CD-R a CD-RW stále ještě žije zapisovatelné médium PD. Mechanika pro PD umí také číst cédéčka a její cena se dnes dostává již pod 3 000 Kč!

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Trochu čistého svědomí

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Paměti, Velká kapacita, Pot, CD-R, Velký problém, Pomalá doba


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně