Zaujalo mě to. Ve dvou směrech. Zaprvé, že si to milý informatik imho představuje jak Hurvínek válku. A za druhé, že by možná nebylo marné zkusit komunitně dát dohromady minimalistický projekt, abychom viděli kolika lidí se dopočítá.Můj náhled, střižený vcelku narychlo, lze najít nahttps://uloz.to/file/bUb4k7dbYQA8/colony-... ... A je otevřen diskuzi, změně nebo kritice. Zapojí se někdo?
A to jste pocital, ze se tam teleportujou i se zakladnou. Realne tam bude muset byt i par profesionalnich astronautu, co tam dovezou tu raketu a postavej zakalad zakladny.A dale by bylo pekne tam mit i nejake vedce, aby z toho pozemstane taky neco meli. Par astronomu, biologove delajici vyzkum chovani v male gravitacii... A ti zase potrebuji velmi pokrocile zarizeni (dalekohledy a lekarske pristroje). To nejsou stroje, ktere nedokaze opravit ani stovka specialistu, natoz stovka lidi ze vsech moznych oboru.Sobestacna kolonie je zatim zcela nemozna. Verim, ze je mozne, aby se sami zasobovali zakladnim veganskym jidlem, ale ne aby se zasobovali technikou (a asi ani masem)
Neřešil jsem, kde se tam kolonie vylíhne či kolik bude stát startovní výbava. Třeba piloti s poslední raketou odletí domů a nechají tam kolonii napospas: když si myslí že je soběstačná, tak ať se ukáže 😀 (Přibližně jako polárníci vysazeni z ledoborce. Siréna a nazdar. Na co kdo zapomněl, připluje až příští léto. Možná 😁Výzkum, prováděný pro vnější společnosti, dle mého náhledu do tohoto ranku projektu nepatří. Souhlasím s Vámi v tom, že by kolonie daného projektu asi těžko dokázala dlouhodobě udržet soudobou úroveň ať vědeckoprůmyslovou či lékařskou, příp. kulturní..."Vyspělost" by se nejspíš propadala do té doby, než by došlo k protnutí křivek poklesu a snah o dosažení dlouhodobě udržitelného stavu. Nakonec by se mohlo ukázat, že žádní doktoři specialisté nebudou potřeba, protože to, co si kolonie dokáže vyrobit, postačí nanejvýš tak pro obecnou internu a prvoliniovou traumačku, a pro žádnou složitější operativu není schopna zajistit výbavu... Technika, produkce potravin - dtto.Vámi zmiňovaný výzkum pro vnějšek by imho mohl být vhodný pro směnu poznání za něco co by kolonii chybělo. Ale to by pak už nebyla soběstačná, ale nanejvýše kooperativně soběstačná.Rozhodně děkuji za názor 🙂
To su vsetko len take odhady, realita bude nakoniec ina Prirodzene ci viac tam bude ludi tym by mali mat vacsiu sancu na nevymretie kolonie . Len aby dokazali potlacit vzajomne konflikty a pekne spolupracovali. To sa da ciastocne osetrit doslednym vyberom prvych cestovatelov.Aj ked testy nemusia odhalit mozne buduce nebezpecne spravanie jednotlivca. Problem bude co s buducimi neprisposobivymi ludmi ktori sa narodia az tam . Kazde novonarodne dieta na Marse bude prislis cenne nato aby ho kolonia odstranila kvoli pripadnej vrodenej neprisposobivej povahe . Da sa ocakavat ze tam budu ludia posielat po relativne malych skupinach. Preto bude klucova volba do kazdeho letu vybrat tych spravnych ludi prave potrebnych a vytrenovanych na najblizsie planovane prace. Bohuzial pocas dlhych rokov sa ludstvo vyvinulo k uzkej specializacii jednotlivcov. Takze nemame ludi univerzalne pouzitelnych na akukolvek cinnost. Tu je velky priestor jednak pre vyvoj robotizacie ale aj pre neoblubene geneticke manipulacie. Ano myslim tym vyvinut "superludi" Aby boli odolnejsi respektive prisposobivejsi k inym zivotnych podmienkam na Marse.A tiez aby boli rozumovo schopnejsi rychlo sa ucit vykonavat nove vyrazne roznorode cinnosti. Na Zemi je zatial vseobecna mienka proti takemu umelemu vyrabaniu superludi a ani veda zatial nepokrocila na taku uroven aby boli taketo modifikacie dostatocne uspesne zvladnute. Ale co nieje teraz este neznamena ze v buducnosti nebude. Ucel sväti prostriedky. Buduci obyvatelia Marsu sa casom aj tak prirodzene geneticky vyvinu mierne inym smerom ako ludia na Zemi. Takemu vyvoju sa vyhnut neda. Otazne je ci bude mozne ten vyvoj nejak urychlit a potlacit tym potrebnym smero.Alebo geneticky vyvoj ludi nechame bezat aj dalej samovolne. Druha moznost neriadeneho gen, vyvoja je pravdepodobnejsia takze sa da predpokladat velke riziko zlyhania 1. pokusu o trvale udrzanie kolonie. Ja osobne tipujem uspesny cca 3-4 pokus. Za predpokladu ze budu zapracovane poznatky z predoslych zlyhani...
Děkuji za názor!Ano, je jasné že to je jen takové kratochvilné myšlenkové cvičení.Pokud si pamatuji, nedávno se mluvilo o populaci nejméně 330 lidí, jinak uzavřená společnost nutně vymře kvůli genovým defektům. (Odhady se ale různí. Třeba Frédéric Marin tvrdí, že by stačilo sto lidí, podle Camerona Smithe naopak nejméně 14 000 lidí. Jak vidno, lidstvo zatím nemá jasno ani v tak základní věci...)Co se týče psychosociologie, děkuji za připomínky, to je oblast kterou jsem zcela zanedbal.Velmi podnětná je Vámi nadhozená možnost, kdy by do hry měla důrazně vstoupit genetika. Zajímavé!Možná se díváme špatným směrem? Proč kolonii? Nebude lepší věnovat úsilí vyšlechtění organismu (+podpory), schopného nativně přežít v podmínkách, jež nám teď připadají smrtící? Podívejme se třeba na horolezce Viesturse. Jeho genetická výbava pro adaptaci a zvládání vysokohorských podmínek je neskonale lepší než drtivé většiny lidstva. Bude-li genetický záměr cílený, mohl by dojít úspěchu. Včetně té "univerzálnosti".(Mimochodem: představme si, že bychom měli takovou genetiku, která by to umožnila. Opravdu bychom chtěli stvořit bytost o tolik lepší než jsme my sami? Opravdu by toho světová "smetánka" okamžitě nevyužila ke svému "upgradu" na geniální superrasu, která by nezvratně zotročila slabý, omezený a nedokonalý zbytek světové populace...?)Variantě přizpůsobení postupným vývojem naopak osobně nevěřím. Lidské tělo je vyladěné pro určitou oblast fyzikálních poměrů a mimo ně si nezvykne, protože nemá aparát, a biochem. děje mimo dané rozmezí prostě neběží jak by měly. Jak si zvyknout na tlak, kdy se vaří voda při cca 7 stupních...? Stát se kosmonautem uvnitř vlastní kůže...?Určitě máte pravdu v tom, že nehrozí že by to kolonie dala na první dobrý pokus. Bezesporu to bude dlouhý proces plný omylů a nových zjištění. Říkám si: nebylo by mnohem ekonomičtější ty omyly dělat tady na Zemi? Dokud by se tu neodzkoušela kolonie, schopná vlastními silami v izolaci přežít aspoň století, nemá cenu jí na Mars vůbec vozit. (Vzpomeňme na Biosphere 2.)Kolonie s externí podporou je ovšem něco jiného, ale mluvíme o samostatné a dokonce prosperující kolonii.
A kolko obyvatelov je v ciernej kolonii v Marseille? 😀😀
Kolik lidí je v Evropském parlamentu a Evropské komisi? 😉
Tesim se ze se jim na Marsu spoluprace povede. Kdybysme na Zemi umeli vic spolupracovat, to by tady bylo uplne jiny o moc lepsi. Verim, ze v tom budou lepsi.
Tam by to mělo být lepší už z toho důvodu, že se tam nedostane každý, ale budou je vybírat. Na druhou stranu, ta cesta je sebevražda bez zpátečního lístku, tak je otázka, kolik lidí to bude chtít reálně absolvovat.
Když to je těžké. Základ může být sebekvalitnější, ale destrukce dalších generací je patrně neodvratná. Populárně to řekl už Bismarck: „První generace bojuje a tvoří, druhá získané spravuje, třetí se věnuje dějinám a umění, a čtvrtá už zpustne docela." 🙂Střela do vlastních řad: kolikátá že my jsme generace od 2svv??
Myslim ze z takmer 8 miliard ludi sa podari vybrat dostatocny pocet schopnych zaujemcov. Aka samovrazda ? Predsa nikto nebudeme zit vecne takze by urcite bolo zaujimavejsie dozit svoj zivot na Marse. Ked pre nic ine tak cisto zo zvedavosti aka bude cesta a pobyt tam 😉 .
Sebevrazda v tom, ze lekarska pece tam bude prinejlepsim na urovni praktickeho lekare a mistni lekarny. Spousta veci se da dneska lecit a resit operativne, ale tam nebude cim a kdo by to delal. Vzhledem k prostredi bude asi vyssi riziko treba onkologickych onemocneni.
To nieje az take iste. Prvy let isto nepovezie plne vybavenu nemocnicu vratane vsetkych specializovanych lekarov. To ale ani nieje na zaciatok nevyhnutne potrebne. Nalozia len vybavenie,lieky a lekara na najpravdepodobnejsie zranenia a choroby. So zvysenym rizikom budu musiet prvy obyvatelia proste pocitat. Nazvime to "planovane akceptovatelne straty " Dalsie lety budu postupne doplnat dalsie potrebne zasoby. Lieky az tak taku vahu nezaberu a sikovny lekar dokaze podla instrukcii od kolegovat zo Zeme zrealizovat aj taku diagnostiku a liecbu ktoru predtym nikdy nerobil. Mozno nie uplne spickovo kvalitne ale na okamzitu zachranu a stabilizaciu zivotnych funkcii to postaci. Postup dalsieho doliecenia pacienta si dostuduje priebezne... Takyto postup funguje napriklad na vojenskych lodia alebo ponorkach. Do prichodu SARS2 z tychto plavidiel a ani z ISS nereportovali ziadne nezvladnutelne zdravotne problemy ktore by hrozili vymretim celej posadky plavidla. Obcas tam niekto zomrel aj mimo bojovych akcii ale to je akosi normalne ocakavatelne a vseobecne akceptovane.
Z vojenské lodě nebo ponorky vás mohou skoro kdykoliv evakuovat, pokud to je nutné. U Marsu je to cesta na rok a existuje riziko, že se tam pošle pár raket a pak se to nikomu financovat nebude chtít...Diagnostika nebo léčba léky na dálku asi možná je, ale musíte mít i ty léky, což není až tak jisté. A chirurgie je přece jiný level, pochybuji, že někdo bude operovat třeba infarkt, když nemá s chirurgií žádné zkušenosti (a i tam je to specializované, že třeba někdo dělá jenom srdce).
To mate samozrejme pravdu . Isteze to bude velmi riskatny podnik s velkou pravdepodobnostou neplanovaneho umrtia.Z akejkolvek priciny. Napriek tomu dobrovolnici co sa na to daju to nebudu povazovat za samovrazdenu akciu. Nepojdu tam z umyslom vlastnorucne sa pripravit o zivot=samovrazda. Ludi so samovrazednymi umyslami tam nema zmysel posielat. Treba tam poslat ludi ktori to budu brat ako prilezitost pracovat az do svojej smrti na zalozenii a udrzani kolonie na Marse. Tak ako iny ludia riskuju zivot napriklad v baniach , vo vojnach , zachranovani iny ludi pri zivelnych pohromach alebo hoci aj pri riskatnych sportoch.
neumíme kolonizovat pouště tady na zemi tak předpokládám že se nepovede ani Mars, kde jsou podmínky k přežití a dostupnost materiálu ještě 100x horší
Tak on především pouště kolonizovat nikdo nechce. Nebo vy byste chtěl žít v uzavřeném habitatu uprostřed pouště, když nemusíte?
Myslím že byste nechtěl bydlet ani na Marsu, když nemusíte. Já také ne a tyhle nápady jdou okolo mě hodně daleko.
Nesuďte když neznáte. Zrovna já patřím mezi lidi, kteří odmalička touží být první v řadě. Kdyby ta možnost byla, okamžitě bych si ten one-way-ticket pořídil. Také jsem se zatím hlásil do všech dostupných více či méně vážně míněných výběrů na různé testování či lety někam, zatím bohužel 😃 😃 😃 kupodivu bez výsledku 😃 😃 😃
By mě zajímalo, kolik lidí by fakt reálně odletělo. Je velká šance, že zpátky se nedostanou a tam mohou zemřít na hromadu věcí, s kterými by je tady zachránili.
Tak je snad úplně jasné, že ti první se nevrátí. Však to píšu ... ONE WAY TICKET, což znamená jednosměrnou jízdu bez možnosti návratu.
Ide o kolonizaciu=trvale osidlenie takze navrat nieje v plane 😉 Akekolvek doprava ci uz ludi alebo materialu je viacmenej neefektivna lebo pocas trvania presunu z bodu A do B nevznika ziadna hodnota. Plati vtedy ak nepovazujeme samostny priebeh presunu za ucel. Napriklad vyhliadkova jazda za ucelom prieskymu okolia trasy . Vyska nakladov na dopravu je umerna vzdialenosti. Pri sucasnych prostriedkoch rastu naklady priblizne geometrickym radom. Z toho pohladu by bol najefektivnejsi okamzity teleport ktory bohuzial ziatial nemame :(
A co genetika?
Že ne? Pokud se tam najde ropa, tak okolo rostou města jak houby po desti
Myslím, že tam by ropa moc velkou hodnotu neměla. Vozit to na Zemi je blbost a tam to spalovat bez atmosféry s kyslíkem taky nic moc.
V poušti může za pár let vyrůst velkoměsto když se k tomu nějakej šejk rozhodne. A i na jižním pólu žijí stovky lidí celoročně. Jde jen o motivaci.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.