Kolik lidí používá Internet přes mobily a kapesní počítače?

Už loni to prý bylo skoro sto miliónů lidí; za pět let má většina uživatelů pracovat právě s bezdrátovým Internetem.
Bezdrátový přístup k Internetu přes mobilní telefony a kapesní počítače (PDA) zatím samozřejmě není tou nejobvyklejší cestou, kterou se lidé dostávají k internetu a jeho službám. Obecnému povědomí, že to ale je skutečně doména hrstky nadšenců, kteří vyzkouší všechno nové už proto, že to tu je, ale odporují výsledky poměrně renomovaných výzkumníků z Computer Industry Almanac a comScore Networks; výzkum byl prováděn celosvětově, tedy i pro evropský kontinent.

Podle něj už loni z celkové půl miliardy uživatelů Internetu jich šestnáct procent, 85 miliónů osob přistupovalo k Internetu z bezdrátových kapesních zařízení; v roce 2004 už ale toto číslo má prudce vyskočit na cca 400 miliónů uživatelů, a za další tři roky se opět zdvojnásobí na 800 miliónů. Nejvyšší procento „bezdrátových uživatelů“ má být ze všech světadílů právě v západní Evropě (67% v roce 2007), nyní ovšem vede jasně asijsko-pacifická oblast, kde je v současné době téměř tolik bezdrátových uživatelů jako v celém zbytku světa včetně Ameriky.

Výzkumy ukazují další zajímavá čísla. Na rozdíl od Internetu přes PC, kde je poměr pohlaví ve vyspělých zemích už vyrovnán, je tato forma práce s Internetem zatím jasnou doménou mužů (72 vs 28 procent žen). Nečekali bychom ale, že poměr „mladí:staří“ bude zhruba vyrovnán: 53% uživatelů ve věku 18-34 let, 47% ve věku 35 let a více. Oblíbená představa je, že „blázni s mobilem“ jsou především ti velmi mladí – a je to představa nesprávná.

Bezdrátový Internet se má vůbec v budoucnu výrazně podílet na růstu celkového počtu interneťáků. Pokud Computer Almanac počítá, že v roce 2007 bude na světě 1,5 miliardy (!!) uživatelů Internetu, budou se na tomto růstu podílet nejvíce právě uživatelů z bezdrátových kapesních zařízení, kteří mají dokonce předstihnout uživatele Internetu z osobních počítačů. Logiku tento názor má: vždyť už nyní je na světě více uživatelů mobilů než počítačů a mobilů se rovněž prodává čtyřikrát více než PC.

Výhody bezdrátového Internetu jsou jasné na první pohled: je to přístup „always-on“, tj. stále připojen, a kdekoli, odkudkoli. Nevýhody, na druhé straně, také: zatím nedokonalá zařízení a vysoké ceny. Zatímco ale výhody bezdrátu zůstanou, nevýhody se budou časem zmenšovat – zařízení, ať již mobilů, PDA nebo hybridních zařízení typu MDA (Mobile Digital Assistant) bude stále více, kapesní zařízení bez přístupu k Internetu brzy úplně vymizí z pultů. Vysoká cena za data jednoznačně půjde dolů a budou se uplatňovat různá paušální schémata: mobilní operátoři velmi dobře vědí, že zde mají možnost ubrat „telekomům“ značné příjmy, které dnes utrácejí lidé připojující se k Internetu přes modem a telefonní linku.

PDA či MDA se navíc mají v příštích letech dramaticky vyvíjet – neexistuje jiné zařízení s větším prostorem pro technologický vývoj než právě tyto kapesní věcičky. Bude se vylepšovat jejich vzhled, velikost a kvalita displeje, ovládání a hardwarový výkon; budou se do nich přidávat další služby, jako je přehrávač hudebních souborů a videosouborů, digitální fotoaparát a podobně (některé z těchto služeb jsou dostupné už dnes, ale s nízkou funkčností, naprosto nesrovnatelnou se specializovanými zařízeními). Analytici uvádějí, že v roce 2007 už bude mít kapesní počítač hardwarovou výbavu a výkonnost podobnou běžnému počítači dneška.

Firmy ale musí dávat pozor na to, kolik je tato hračička, kterou bude brzy požadovat každý pořádný manažer coby standard a nutnost pro jeho zodpovědnou práci, stát… Gartner Group totiž tvrdí, že tzv. TCO (Total Cost of Ownership, veškeré výdaje spojené s vlastnictvím, provozem, používáním, opravami, údržbou, školením + veškerá režie atd.) kapesního počítače či kapesního mobilního asistenta stojí každý rok 4400 dolarů (cca 130 000 Kč). I když tato částka platí pro západní země, zdá se být enormně vysoká, odůvodněná snad u toho nejvíce „heavy usera“, nikoli jako průměrná hodnota.

Diskuze (14) Další článek: MSI a Tablet PC s cenou pod 1000 USD

Témata článku: Internet, Kapesní počítač, H¨ardwarová údržba, Hardwarová údržba, Digitální asistent, Nízký příjem, Milión uživatelů, Bezdrátový internet, Evropský kontinent, Heavy


Určitě si přečtěte

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku