Kolik lidí používá Internet přes mobily a kapesní počítače?

Už loni to prý bylo skoro sto miliónů lidí; za pět let má většina uživatelů pracovat právě s bezdrátovým Internetem.
Bezdrátový přístup k Internetu přes mobilní telefony a kapesní počítače (PDA) zatím samozřejmě není tou nejobvyklejší cestou, kterou se lidé dostávají k internetu a jeho službám. Obecnému povědomí, že to ale je skutečně doména hrstky nadšenců, kteří vyzkouší všechno nové už proto, že to tu je, ale odporují výsledky poměrně renomovaných výzkumníků z Computer Industry Almanac a comScore Networks; výzkum byl prováděn celosvětově, tedy i pro evropský kontinent.

Podle něj už loni z celkové půl miliardy uživatelů Internetu jich šestnáct procent, 85 miliónů osob přistupovalo k Internetu z bezdrátových kapesních zařízení; v roce 2004 už ale toto číslo má prudce vyskočit na cca 400 miliónů uživatelů, a za další tři roky se opět zdvojnásobí na 800 miliónů. Nejvyšší procento „bezdrátových uživatelů“ má být ze všech světadílů právě v západní Evropě (67% v roce 2007), nyní ovšem vede jasně asijsko-pacifická oblast, kde je v současné době téměř tolik bezdrátových uživatelů jako v celém zbytku světa včetně Ameriky.

Výzkumy ukazují další zajímavá čísla. Na rozdíl od Internetu přes PC, kde je poměr pohlaví ve vyspělých zemích už vyrovnán, je tato forma práce s Internetem zatím jasnou doménou mužů (72 vs 28 procent žen). Nečekali bychom ale, že poměr „mladí:staří“ bude zhruba vyrovnán: 53% uživatelů ve věku 18-34 let, 47% ve věku 35 let a více. Oblíbená představa je, že „blázni s mobilem“ jsou především ti velmi mladí – a je to představa nesprávná.

Bezdrátový Internet se má vůbec v budoucnu výrazně podílet na růstu celkového počtu interneťáků. Pokud Computer Almanac počítá, že v roce 2007 bude na světě 1,5 miliardy (!!) uživatelů Internetu, budou se na tomto růstu podílet nejvíce právě uživatelů z bezdrátových kapesních zařízení, kteří mají dokonce předstihnout uživatele Internetu z osobních počítačů. Logiku tento názor má: vždyť už nyní je na světě více uživatelů mobilů než počítačů a mobilů se rovněž prodává čtyřikrát více než PC.

Výhody bezdrátového Internetu jsou jasné na první pohled: je to přístup „always-on“, tj. stále připojen, a kdekoli, odkudkoli. Nevýhody, na druhé straně, také: zatím nedokonalá zařízení a vysoké ceny. Zatímco ale výhody bezdrátu zůstanou, nevýhody se budou časem zmenšovat – zařízení, ať již mobilů, PDA nebo hybridních zařízení typu MDA (Mobile Digital Assistant) bude stále více, kapesní zařízení bez přístupu k Internetu brzy úplně vymizí z pultů. Vysoká cena za data jednoznačně půjde dolů a budou se uplatňovat různá paušální schémata: mobilní operátoři velmi dobře vědí, že zde mají možnost ubrat „telekomům“ značné příjmy, které dnes utrácejí lidé připojující se k Internetu přes modem a telefonní linku.

PDA či MDA se navíc mají v příštích letech dramaticky vyvíjet – neexistuje jiné zařízení s větším prostorem pro technologický vývoj než právě tyto kapesní věcičky. Bude se vylepšovat jejich vzhled, velikost a kvalita displeje, ovládání a hardwarový výkon; budou se do nich přidávat další služby, jako je přehrávač hudebních souborů a videosouborů, digitální fotoaparát a podobně (některé z těchto služeb jsou dostupné už dnes, ale s nízkou funkčností, naprosto nesrovnatelnou se specializovanými zařízeními). Analytici uvádějí, že v roce 2007 už bude mít kapesní počítač hardwarovou výbavu a výkonnost podobnou běžnému počítači dneška.

Firmy ale musí dávat pozor na to, kolik je tato hračička, kterou bude brzy požadovat každý pořádný manažer coby standard a nutnost pro jeho zodpovědnou práci, stát… Gartner Group totiž tvrdí, že tzv. TCO (Total Cost of Ownership, veškeré výdaje spojené s vlastnictvím, provozem, používáním, opravami, údržbou, školením + veškerá režie atd.) kapesního počítače či kapesního mobilního asistenta stojí každý rok 4400 dolarů (cca 130 000 Kč). I když tato částka platí pro západní země, zdá se být enormně vysoká, odůvodněná snad u toho nejvíce „heavy usera“, nikoli jako průměrná hodnota.

Diskuze (14) Další článek: MSI a Tablet PC s cenou pod 1000 USD

Témata článku: Internet, Milión uživatelů, Evropský kontinent, H¨ardwarová údržba, Hardwarová údržba, Heavy, Kapesní počítač, Digitální asistent, Bezdrátový internet, Nízký příjem

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů