Kolik energie spotřebuje průměrný počítač?

Výrobci dnešních procesorů se ženou za výkonem. Nové operační systémy a aplikace jsou nenasytnými žrouty, o hrách ani nemluvě. Výkon ale něco stojí. Špičkové procesory či grafické karty jsou drahé, ale jejich koupí věc zdaleka nekončí. S výkonem narůstá i jejich spotřeba a s tím související náklady na elektrickou energii. Víte, kolik vás ročně stojí váš počítač?
Kolik energie spotřebuje průměrný počítač?

Počítač jako nenápadný žrout

Související odkazy

Slovník
čipset
DVD
LCD
RAID
server

Nejenže dnes stoupá výkon procesorů, ale druhým "nadupaným" čipem s nemalou spotřebou je i grafický čip. K tomu připočítejte paměti, spotřebu samotné základní desky a dalších přídavných karet. Nesmíme zapomenout na pevný disk, optickou mechaniku a samozřejmě také monitor. Když sečteme jejich spotřebu, můžeme dojít k zajímavým číslům. Kolik taková průměrná sestava dnes stojí co se nákladů na energii týče, to jsme se pokusili odhalit v tomto článku.

Pokud patříte mezi opravdové "hard core" fanoušky či hráče počítačových her a navíc máte i dostatek financí, bude vaše sestava pravděpodobně obsahovat nejrychlejší dvoujádrový procesor (často navíc přetaktovaný), dvě nejvýkonnější grafické karty zapojené ve SLI (a rovněž přetaktované), několik disků v poli RAID a pochopitelně co největší monitor. Všechny tyto komponenty mohou mít dohromady takové energetické nároky, že by vám roční náklady na provoz téměř stačily na koupi skromného low-endového počítače.

Průměrná sestava

Takový "nadupaný" stroj je však spíše výjimkou. I když čtenáři Živě se dají jistě počítat spíše za nadprůměrně náročné uživatele, typický počítač je daleko méně výkonný. Na základě údajů jednoho z předních pražských prodejců výpočetní techniky jsme sestavili žebříček nejprodávanějších procesorů, grafických karet, pevných disků, monitorů a dalších komponent. Na základě toho pak lze sestavit fiktivní průměrnou počítačovou sestavu.

Možná vám budou některé informace připadat překvapivé a vy byste si jistě podobný hardware nekoupili, nicméně čísla hovoří jasně. I když tedy možná většina z vás ohrne nad podobnou sestavou nos, průměrný uživatel si pořídí právě něco takového.

Než jsme mohli provést výpočet nákladů na roční spotřebu takového stroje, bylo nutné k vytipovanému hardware získat ze specifikací údaje o spotřebě. To bylo v určitých případech velmi nesnadné, výrobci uvádějí někdy různé hodnoty, zmatky jsou často i v modelových číslech výrobků. Proto než se rozpoutá ohnivá debata o nějaký ten watt, předem upozorňuji, že hodnoty v tabulkách je nutné brát s jistou rezervou a jak se říká, "údaje jsou bez záruky". Některé hodnoty navíc pocházejí z neoficiálních zdrojů. O této slabině víme a jistou dávku přibližnosti prosím berte v úvahu.

Výsledné hodnoty tedy pocházejí z teoretických dat, která poskytuje výrobce a proto je číslo spíše "syntetická" hodnota, není to reálný test provedený měřeními. Zároveň je třeba si uvědomit, že se jedná o hodnoty maximální či blížící se maximu. Znamená to, že by procesor musel pracovat na plný výkon, zároveň byste hráli náročnou hru, vypalovali DVDčko a při tom všem by pracoval disk na plné obrátky. Taková situace však nastává málokdy.

Procesor

V tabulkách vidíte nejprodávanější procesory z obou táborů - AMD i Intel. Uvedená hodnota pochází přímo ze specifikací výrobců. Pro porovnání nejnáročnější současný procesor AMD je Athlon 64 X2 Dual-Core 4800+ se spotřebou 110W.

procesory AMD spotřeba (W)
Athlon A64 3000+ 64-bit HT Venice BOX socket 939 64
Athlon XP 2600+ Barton BOX 68
K7 Sempron 2200+ BOX 62
Athlon A64 2800+ 64-bit HT NewCastle BOX socket 754 89
K7 Sempron 2300+ BOX 62

procesory Intel spotřeba (W)
P4 - 3,0GHz BOX 478pin 800MHz 1MB HT Prescott 89
P4 530J - 3,0GHz BOX Socket 775 84
CELERON D 315 - 2,26GHz 73
CELERON D 320 - 2,4GHz 73
CELERON D 330 - 2,66GHz 73

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 Athlon 64...

 ...a rival Pentium 4

Disk

Možná vás překvapí, že lidé stále kupují tak malé disky, nicméně je to tak. 400GB obři zatím běžného spotřebitele nelákají. Spotřeba samotného disku není nijak tragická, ale musíme si uvědomit, že dnes je běžné mít disků několik.

disk spotřeba (W)
SEAGATE Barracuda 7200.7 80GB 13
SEAGATE Barracuda 7200.7 PLUS 160GB 12,5
SEAGATE Barracuda 7200.7 PLUS 80GB, SATA NCQ 13,5
MAXTOR 80GB - 7200rpm 2MB 6Y080L0 12,5
SEAGATE Barracuda 7200.8 200GB 13,5

Klepněte pro větší obrázek
Samotný disk sice moc "nežere", ale 4 v RAIDu...

Grafická karta

Nejprodávanější grafické karty jsou stály ty s čipu GeForce FX-5200. Tomu se sice musí hráči smát, ale pro běžnou práci i nějaké to méně náročné hraní to stačí. Spustíte i nové hry, i když nebudou vypadat tak úžasně jako s lepší grafikou, to je pochopitelné. Výhodné je určitě také to, že lze tyto čipy uchladit i pasivně, takže pro tichý počítač je podobná karta nutností. Spotřeba se v průměru pohybuje kolem 25 W. Je si však třeba uvědomit, že výkonné grafické karty "žerou" klidně 2x tolik, což znamená ve SLI opravdu značnou spotřebu.

Klepněte pro větší obrázek
GeForce FX-5200 - pasivní chlazení a spotřeba 25 W

Monitor

Nezanedbatelnou zátěží pro vaší peněženku je i monitor. Pozitivní je to, že s příchodem LCD technologie se spotřeba snížila, ale přesto se u nejprodávanějších 17" LCD pohybuje kolem 50W. Moderním trendem je mít i více displejů současně, takže i zde se můžeme snadno dostat na velmi vysoké hodnoty.

monitor spotřeba (W)
17" LCD BenQ T705 50
17" LCD ACER AL1711 45
17" LCD ACER AL1715s 45
15" LCD NEOVO F-415 40

A co zbytek?

I ostatní komponenty něco spotřebují, v součtu to může být dalších až 50W. Není pochopitelně uvažována spotřeba periferií jako například tiskárna. Své si určitě vezmou i některá herní zařízení s "force feedbackem" či výkonná reprosoustava.

Výsledná sestava a finální výpočet

Naší hypotetickou průměrnou sestavu vidíte v tabulce. Celková okamžitá spotřeba se tedy vyhoupla těsně nad 220W. Teď zbývá nahlédnout do ceníku elektrické energie. Pro výpočet použijeme tarif Středočeské energetické, určený pro rodiny se střední spotřebou. Dle aktuálního ceníku je cena 3,61 Kč/kWh. Pokud by tedy naše sestava běžela na plný výkon 24 hodin denně po celý rok, byla by výsledná spotřeba přibližně 1940 kWh, což znamená celkové náklady 7000 Kč. U extrémních sestav to pak může být klidně 2x tolik.

komponenta spotřeba (W)
základní deska 23
CPU (Athlon A64 3000+) 64
grafika (GeForce FX-5200) 25
paměť (512 MB DDR 400) 10
zvukovka (SB Live! 5.1) 8
disk (SEAGATE Barracuda 7200.7 80GB) 13
DVD-RW 25
klávesnice + myš 3
monitor (17" LCD BenQ T705) 50
celková spotřeba 221

Pochopitelně je jasné, že výpočet je velmi umělý. Podobná sestava nepoběží celý rok na plný výkon, ale řada lidí své počítače nevypíná ani přes noc. V klidovém režimu pak sice může být spotřeba poloviční či třetinová, ale ani takové hodnoty nejsou zanedbatelné.

Náročný uživatel či hráč si tedy musí uvědomit, že jeho miláček je velmi slušný žrout, který se může na celkových nákladech na spotřebu elektrické energie projevit velmi výrazně. Zajímavé je i porovnání jednotlivých platforem AMD vs. Intel. Různé kombinace procesorů a čipsetů mohou přinášet značně rozdílné výsledky. Výborný test proběhl před časem například na serveru THG, kde došli k zajímavým výsledkům, které potěší hlavně fanoušky značky AMD. Spotřebu může ovlivnit nejen procesor, ale i různé verze čipsetů.

A jak jste na to tom vy? Máte představu o tom, jakou spotřebu má váš počítač? Snažíte se šetřit a nebo váš stroj běží neustále? Zkuste se pochlubit v diskusi (nezapomeňte přidat údaje o konfiguraci a případném přetaktování).

Většina údajů pochází z oficiálních specifikací výrobců, některé údaje jsou pak neoficiální a pochází z webů Takaman či JS Custom PC.

Diskuze (167) Další článek: Ke stažení: nové verze Skype a Nera

Témata článku: Venice, Low-endová sestava, Roční náklady, Acer chlazení, Provedený test, Zajímavé číslo, Spotřeba, Největší monitor, Newcastle, Průměrný počítač, Extrémní zátěž, Celková hodnota, Podobný hardware, Okamžitá spotřeba, Miláček, Průměr, ENE, Celkové náklady, Běžná hodnota, Podobná hodnota, Feedback, Různá dávka, Náročný hráč, Běžný monitor, Energetický nákladSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Na YouTube existuje spousta videí, u kterých stačí pouze poslouchat zvuk. Zásadně se tím sníží objem přenesených dat.

Jiří Kuruc
YouTubeTipy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Pozor, letí raketa. Google na Ukrajině začne varovat uživatele Androidu před nálety
Martin Miksa
Obchod s aplikacemiGoogle PlayAktualizace softwaru
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování