Kolik budou stát Opterony?

AMD po velikonocích uvede oficiálně nové 64bitové procesory AMD Opteron. Jejich ceny ukazují, že o levnou záležitost nepůjde.
V úterý 22. dubna bude oficiální vypuštění Opteronů. AMD své 64bitové procesory ukazuje již přes rok, čekalo se ale nejen na dokončení hardwarového vývoje, ale také na podporu ze strany softwarových firem.

Předběžné ceny Opteronů ale ukazují, že tyto procesory skutečně nebudou jen tak pro každého a pořídí si je jen ten, kdo opravdu vyžaduje 64 bitů. Pro ostatní se to může stát zbytečným luxusem.

Očekává se uvedení procesorů na frekvencích 1,4, 1,6 a 1,8 GHz, tedy z dnešního pohledu žádné extrémní frekvence. Příslušné procesory ponesou číselné označení 240, 242 a 244. Řada 200 znamená, že jsou určené do dvouprocesorových počítačů, podobně budou existovat řady 100 a 800..

Nejnižší 1,4 GHz verze Opteronu bude stát 340 dolarů, rychlejší verze dokonce až kolem 800 až 900 dolarů za kus. Jak ale známo, u AMD jsou oficiální ceny často podstatně vyšší než na konečném trhu a případná zlevnění jen snižují oficiální ceny na již danou úroveň trhu. I tak se ale jedná o vysoké ceny.

Pokud se bude Opteron porovnávat s Itaniem 2, tato cena již tak vysoce nevypadá. Itanium 2 na frekvenci 1 GHz se 1,5 MB cache stojí 2247 dolarů, tedy více než šestkrát více než Opteron. Opteron má sice 1 MB cache ale i tak se jedná o velký rozdíl.

Intel Xeon na dvojnásobné frekvenci 2,8 GHz s poloviční cache 512 kB stojí 455 dolarů. Multiprocesorový Xeon s 1 MB cache na blízké frekvenci 1,5 GHz ovšem stojí již 1177 dolarů. Tedy třikrát více než Opteron, který navíc podporuje 64bitů.

AMD je ohledně Opteronu velmi sebevědomá a očekává vysoké prodeje. Ostatně nic jiného jí nezbývá, Athlon 64 má být až na podzim a tak Opteron musí táhnout firmu přes půl roku. Cenami není Opteron rozhodně pro každého, do oblasti serverových procesorů navíc s podporou 64 bitů přidává svými cenami ale zajímavé oživení.

Diskuze (18) Další článek: Budoucnost procesorového chlazení: bublinky

Témata článku: Stát, Extrémní rozdíl, Nejnižší úroveň, Vysoká frekvence


Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 45

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 106


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku