Kolik budou stát Opterony?

AMD po velikonocích uvede oficiálně nové 64bitové procesory AMD Opteron. Jejich ceny ukazují, že o levnou záležitost nepůjde.
V úterý 22. dubna bude oficiální vypuštění Opteronů. AMD své 64bitové procesory ukazuje již přes rok, čekalo se ale nejen na dokončení hardwarového vývoje, ale také na podporu ze strany softwarových firem.

Předběžné ceny Opteronů ale ukazují, že tyto procesory skutečně nebudou jen tak pro každého a pořídí si je jen ten, kdo opravdu vyžaduje 64 bitů. Pro ostatní se to může stát zbytečným luxusem.

Očekává se uvedení procesorů na frekvencích 1,4, 1,6 a 1,8 GHz, tedy z dnešního pohledu žádné extrémní frekvence. Příslušné procesory ponesou číselné označení 240, 242 a 244. Řada 200 znamená, že jsou určené do dvouprocesorových počítačů, podobně budou existovat řady 100 a 800..

Nejnižší 1,4 GHz verze Opteronu bude stát 340 dolarů, rychlejší verze dokonce až kolem 800 až 900 dolarů za kus. Jak ale známo, u AMD jsou oficiální ceny často podstatně vyšší než na konečném trhu a případná zlevnění jen snižují oficiální ceny na již danou úroveň trhu. I tak se ale jedná o vysoké ceny.

Pokud se bude Opteron porovnávat s Itaniem 2, tato cena již tak vysoce nevypadá. Itanium 2 na frekvenci 1 GHz se 1,5 MB cache stojí 2247 dolarů, tedy více než šestkrát více než Opteron. Opteron má sice 1 MB cache ale i tak se jedná o velký rozdíl.

Intel Xeon na dvojnásobné frekvenci 2,8 GHz s poloviční cache 512 kB stojí 455 dolarů. Multiprocesorový Xeon s 1 MB cache na blízké frekvenci 1,5 GHz ovšem stojí již 1177 dolarů. Tedy třikrát více než Opteron, který navíc podporuje 64bitů.

AMD je ohledně Opteronu velmi sebevědomá a očekává vysoké prodeje. Ostatně nic jiného jí nezbývá, Athlon 64 má být až na podzim a tak Opteron musí táhnout firmu přes půl roku. Cenami není Opteron rozhodně pro každého, do oblasti serverových procesorů navíc s podporou 64 bitů přidává svými cenami ale zajímavé oživení.

Diskuze (18) Další článek: Budoucnost procesorového chlazení: bublinky

Témata článku: Vysoká frekvence, Extrémní rozdíl, Stát, Nejnižší úroveň

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů