Kolik bude stát internetový terabajt?

Vlastníci páteři si účtují stále méně, za pět let má být pokles třistanásobný: levné pevné linky budou s dobrou kapacitou budou na dosah.
Se zajímavými odhady přišla málo známá londýnská firma Datamonitor, která se soustředila na důležitou otázku: kolik dnes stojí cena za přenesený terabajt dat po internetové páteři? Je známé, že právě poplatky za přenesená data zdražují vysokorychlostní pevné linky – lidé obvykle ani netuší, že mezi pevnou linkou o kapacitě 32 kbps a 128 kbps nemusí být technicky žádný rozdíl (není to „silnější“ či „dražší drát“), ale protože vysokokapacitní linka hrozí přenosem značného množství dat, které musí platit provozovatel majitelům páteřních propojení, pojišťují se tyto firmy právě násobně vyššími poplatky.

Poplatek za přenesená data ale prudce klesá. Zatímco v roce 1998 činil osmdesát tisíc dolarů (tj. skoro tři milióny Kč), klesne v roce 2000 už na osminu (deset tisíc dolarů, 300 000 Kč), a v roce 2002 na skoro směšných tři sta dolarů (10 000 Kč, podle dnešního kurzu ovšem). Velmi podobným tempem pak zřejmě bude klesat cena za vysokokapacitní linky – cena bude sestávat zřejmě z poměrně nízkého měsíčního paušálu a pak z poplatků za kapacitu linky, které ovšem budou nesrovnatelné s dnešními cenami. Pokud dnes tedy stojí linky slušných kapacit (64-128 kbps, hodící se do menších a středních firem) pár desítek tisíc Kč, je naděje, že to po roce 2000 už bude jen pár tisíc korun.

Zajímavé ovšem je, že celosvětové poplatky za přenesená internetová data stále stoupají, za poslední rok dokonce o 100% - Datamonitor z toho usuzuje, že celkový počet přenesených dat na Internetu roste o neuvěřitelných tisíc procent (!!!) každý rok. Pokud se tedy radujeme z „českých“ řádově stovek procent vzrůstu návštěvnosti webů, jsme pořád asi za světovým průměrem, i když i domácí weby pěkně tuční a jejich stránky jsou stále datově náročnější.

Dnes je pořád ještě u nás standardem linka někde mezi dvaceti a třiceti kilobity, s reálným třetinovým až polovičním využitím kapacity kvůli přetíženosti linek po trase. To znemožňuje dělat jednak graficky náročné weby, ale hlavně to je skoro zabiják pro elektronickou komerci. Mediální weby mohou mít „tučnější“ stránky, protože se jedná o články a na nich lidé tráví minuty až desítky minut, proto mohou čekat desítky sekund na načtení. Jenomže procházení internetového obchodu je vlastně činnost vyžadující rychlé reakce a „obracení stránek“, vyhledávání, zobrazování výrobků – a tam jsou tyto prodlevy a neinteraktivnost těžko akceptovatelné, jedná se silnou nevýhodu internetových obchodů ve srovnání s fyzickými. Pokud vzroste reálná rychlost přenosu na 60-100 kilobitů za sekundu, znamená to natahování i poměrně náročných stránek v pár sekundách a zcela jiný komfort práce; po roce 2000 by to snad mohly tyto zlaté časy nastat i u nás.

Diskuze (1) Další článek: Provideři proti SPT Telecomu: zaštěkali a nekousli

Témata článku: Poplatek, Poloviční kapacita, Dnešní cena, Zajímavý pár, Stát, Značný rozdíl, Linka, Světový průměr


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně