Kodak následuje Olympus – ceny opět padají!

Přesně měsíc po zlevnění digitálních fotoaparátů Olympus ohlašuje i české zastoupení Kodaku snížení cen. Už se těšíme na 1. 4. Kdo další je asi na řadě?

To nám ten letošní rok v digitální fotografii pěkně začíná. Sotva vychladla tisková zpráva Olympusu, už přichází se svou troškou do mlýna Kodak. Tedy jak se dočtete dále, „troška“ je v tomto případě slabé slovo. Mezi námi: snížení cen Kodakovic digiťákům jen a jen prospělo a podle mého názoru dříve či později přijít muselo. Fotoaparáty této značky nejsou vůbec špatné, avšak dosud měly zasloužené image drahé značky. Tradice, kterou má Kodak ve své domovině, u nás ani zdaleka tak pevnou pozici nemá, takže na jméno moc spoléhat nejde. V loňském roce navíc pěkně zamíchal pomyslným pořadím na českém trhu Canon a Kodak podle mně ztratil pořádný kus trhu.
Z veletrhu PMA pak navíc prosakují informace o jakémsi spojení Olympusu a Kodaku na vývoji digiťáků. Pak už se vůbec není čemu divit. Partneři si prostě hrají do noty, což nám uživatelům samozřejmě za předpokladu snižování cen vůbec nevadí.

Nejhůře dopadly dva fyzicky nejmenší modely: low-end EZ 200 a kapesní dvoumegáč DC 3800, u nichž cena zůstala na původní výši. Ostatní typy však zažily přímo cenový šok. Jen považte: DC 5000 spadnul o 3000,- Kč, což představuje jen malý rozjezd. Lépe na tom je DC 3400, který byl zlevněný o 7000,- Kč – to už zní lépe. Ovšem současný nejvyšší model DC 4800, to je bomba! Rovných 15.500,- (slovy: patnácttisícpětset) dolů! Z původní ceny skoro padesát tisíc je nyní necelých pětatřicet. To se tedy hodí. Do počtu zde ještě máme PalmPix, jehož zlevnění činí tisícovku.

„Dolů“ šly dle vzoru Olympusu také paměťové karty. Cenový posun byl zdá se provedený přímo úměrně ke kapacitě Compact Flash karet. Menší kapacity do 48 MB doznaly slevy ve výši průměrně 17%, u karet 64 MB a více pak sleva činí až 27%.
Příjemné je také snížení ceny USB čtečky CF karet ze 4.740,- Kč na 3.390,- Kč. Méně náročné uživatele uspokojí i čtečka připojitelná na paralelní port, která „klesla“ o bezmála tisícovku na cenu 2.490,- Kč.

Co říci na závěr? Jen tak dál přátelé! Kdopak další nás třeba zase za měsíc takhle mile překvapí?

Na konec opět uvádíme přehled doporučených cen jednotlivých modelů digitálních fotoaparátů Kodak a paměťových karet Compact Flash.
(Ceny jsou uvedené vč. DPH.)

DC 4800 34.490,-
DC 5000 36.990,-
DC 3800 23.990,-
DC 3400 21.990,-
EZ 200 6.490,-
PalmPix 9.900,-

CF 16 MB 2.390,-
CF 32 MB 3.990,-
CF 48 MB 6.490,-
CF 64 MB 7.490,-
CF 96 MB 11.490,-
CF 128 MB 14.900,-

Diskuze (1) Další článek: Co dělat v březnu na Internetu

Témata článku: Kodak, Původní značka, Snížená cena, Doporučené pořadí, Digitální fotoaparáty olympus, Cena, Digitální fotoaparáty canon, Compact, Bomb, Mile


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku