Kodak DX6340 – kvalitní retro

Tento digitální fotoaparát představený během loňských letních prázdnin, kompaktního tvaru a rozměru akorát tak do kapsy. Stříbrný 3 Megapixelový se čtyřnásobným optickým zoomem. Design je propracován do nejmenších detailů v mírném retro stylu s ladnými zakulacenými tvary.
Kapitoly článku

Hliníkáček

Retrostyl podtrhuje čelní a zadní profilovaný panel z eloxovaného hliníku. Pro lepší uchycení má vpředu pogumovaný díl pro prsty a vzadu jemné vykrojení pro palec. Ovládací tlačítka jsou přehledněji rozmístěna, než tomu bylo u předchozích modelů. Při pohledu svrchu zde uvidíte dvě tlačítka pro nastavení blesku a snímání. Dále tu najdete malý reproduktorek pro zvukové efekty a zvukový doprovod při přehrávání videa. Pochopitelně je zde i spoušť fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát vypadá díky hliníkovým panelům příjemně sympaticky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na zadní straně jsou umístěna dvě tlačítka pro palec pravé ruky (Menu, Review) a "kolíbka" pro zoom. Levou rukou, resp. palcem levé ruky, ovládáte rovněž dvě tlačítka (Delete, Share) a velký otočný ovladač kombinovaný s joystickem pro výběr a nastavení jednotlivých funkcí.

Pro zaměření fotografovaného objektu můžete využít buď optický hledáček, nebo LCD panel. Hledáček je se zoomem a lze u něj nastavit korekce dioptrií. Na můj vkus je sice maličký a zobrazuje cca 88 % skutečného obrazu, nicméně je prakticky bez problémů použitelný.

Úhlopříčka LCD displeje je 4,6 cm s rozlišením 134 000 bodů, s možností nastavení dvou režimů jasu a sytosti barev pro venkovní nebo interiérové použití. Snímky, které byly pořízeny na výšku, nemusíte ručně otáčet na displeji, nebo dokonce obracet fotoaparát, polohový senzor vám je otočí automaticky sám.

Snímací čip CCD má 3,3 milionů snímacích buněk, z nichž využívá 3,1 milionů, nejvyšší rozlišení je tedy 2032×1524 pixelů. Rozsah citlivosti snímače (100, 200 a 400) si fotoaparát nastaví automaticky sám.

Fotoaparát má rozměry 10,9×6,4×3,8 cm a hmotnost 265 g včetně baterie a paměťové karty.

Precizní objektiv

Objektiv se skládá ze sedmi optických členů (čoček) v šesti skupinách. Nabízí až čtyřnásobného zvětšení odpovídající u kinofilmu zoomu 36 - 144 mm. Světelnost zoom objektivu Schneider - Kreuznach Variogon je velice slušná. Při širokém ohnisku činí F2,2 a při maximálně vysunutém zoomu F4,8.

Optika objektivu v automatickém režimu (AF) ostří při nejkratší ohniskové vzdálenosti (wide) od padesáti centimetrů a při nejdelší ohniskové vzdálenosti (tele) od pětasedmdesáti centimetrů. V režimu Makro ostří v rozsahu cca od deseti centimetrů. Z ukázek lze poznat, že kresba a ostření v okrajích je v rámci této kategorie vynikající. Míra chromatické vady je při zvětšení viditelná, leč v praxi naprosto zanedbatelná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kombinace optického a digitálního zoomu * maximální optický zoom * širokoúhlý záběr

Možnosti tu jsou

Pro měření expozice DX6340 opět nabízí klasiku: automatické multisegmentové měření, které lze přepnout na průměrové s důrazem na střed, či na bodové. Dále využívá automatického vyvážení bílé, které neutralizuje nežádoucí barevné podání. Fotoaparát nabízí od plně automatického režimu nastavení bílé, přes nastavení pro denní světlo až po žárovkové nebo zářivkové osvětlení. Pomocí velkého otočného ovladače můžete nastavit některý ze scénických programů (auto, portrait, landscape, night, sport, macro, movie). Fotoaparát lze rovněž přepnout do poloautomatického režimu se clonovou nebo časovou prioritou. Také lze u DX6340 kompenzovat expozici od -2 do +2 EV po 1/2 krocích. Vestavěný blesk s automatickou synchronizací nabízí standardní možnosti: vypnout, zapnout, automatické použití, redukce červených očí, režim Fill. Výrobce udává pracovní rozsah 0,5 - 5,9: při WIDE to je 0,5 - 5,9 m a při TELE 0,75 – 2,7 m.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát má vestavěnou 16MB paměť pro ukládání obrázků a videa, přičemž podporuje paměťové karty SD/MMC. Video záznam pořídíte v rozlišení 320 x 240 s rychlostí patnácti snímků za sekundu a zvukem (mono, 8 kHz, 16 bit). Výstupním formátem je běžný QuickTime (komprese H.263). Tímto fotoaparátem můžete snímat až čtyři záběry jdoucí po sobě rychlostí 2,7 snímků/s. Při použití nabíjecích 2 ks NiMH baterií typu AA můžete se zapnutým LCD snímat téměř 1,5 hodiny (bez blesku).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Součástí balení je kabel na propojení fotoaparátu a AV zařízení (TV nebo projektor). Dále je zde USB kabel, ale i CD s programem EasyShare včetně manuálu v PDF. Easy share je program pro tisk fotografií na fototiskárnách Kodak. Spolu s konektorem na spodní straně fotoaparátu a jediným stlačením tlačítka Share umožňuje jednoduše vytisknout všechny, nebo vybrané fotografie, a to v požadované velikosti i kvalitě.

Málo známá kvalita

Fotoaparát v ČR není moc rozšířený a mnoho prodejců ho neprodává, což je škoda. Hezký vzhled, účelné a jednoduché ovládání, kvalitní LCD a relativně slušná optika z něj dělá nadprůměrný kompaktní digitál. Pouze životnost baterií, resp. výdrž fotoaparátu se zapnutým LCD či dokonce s používáním blesku, je spíše průměrná. Podání barev je velmi realistické a šum při nízkém ISO zanedbatelný.

V dnešní době se u nás prodává v ceně kolem 12 tisíc Kč včetně DPH. Ovšem objednáte-li si ho přes některý internetový obchod, můžete se s cenou dostat na 7 až 8 tisíc Kč.

Kapitoly článku

Témata článku: Video, Kodak, Macro, NTSC, Levý panel, Bayer, Denní světlo, Zone, Retro, Good, Manual, Playback, Share, Reálný obraz, Parametr, Schneider, RGB LED, Zoom, Dock, Objektivy, Blesky, Lithium, Levá ruka, Lithiová baterie, Stativy


Určitě si přečtěte

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 134

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF