Kodak DC3800 - Obrazová kvalita, referenční snímky

Technická poznámka: pokud to v...

Technická poznámka: pokud to v komentáři není výslovně uvedené, nebyly snímky kromě snížení rozlišení nijak upravované. Komprese JPEG je nastavená vždy tak, aby nedošlo k degradaci původních obrazových dat.

Na úvod této části recenze bych si dovolil zmínit jednu malou zajímavost. Zatímco drtivá většina digitálních fotoaparátů produkuje snímky v poměru stran 4:3, Kodak u zhruba poloviny svých modelů preferuje „klasický fotografický“ poměr stran snímku 3:2. Nejinak je tomu i u modelu DC3800. V nejvyšším rozlišení mají snímky velikost 1792 x 1184 pixelů, alternativní nižší nabízí 896 x 592 obrazových bodů, přičemž obě představují poměr stran plus mínus 3:2.
Nyní se už ale pojďme podívat na samotné demosnímky pořízené Kodakem DC3800.

Měření expozice

Jak již bylo uvedeno v části Funkce a vlastnosti, ODKAZ disponuje maličký Kodak pouze jedním způsobem měření expozice - středově vyváženým. Také zde píšu, že expoziční systém funguje velmi dobře a zde je důkaz. Scénu s velkým rozsahem jasů zvládá na jedničku a i když nemáme možnost žádné korekce, lze přesto expozici mírně ovlivnit. Pozorní čtenáři si všimnou, že druhý snímek je mírně světlejší a objevuje se více kresby ve stínech. Jak se to dělá? Jednoduše klasická finta. Prostě nejprve „namíříte“ střed hledáčku do tmavších částí záběru, stisknete spoušť do první polohy a se stále namáčknutou spouští záběr překomponujete do požadovaného výřezu. Až poté domáčknete a výsledek je takový jaký je.

DC3800 ale zvládne i podstatně horší podmínky. Zelený „duch“ prozrazuje silné protisvětlo a přesto je fotografie expozičně velmi dobrá. S mělce zapuštěným objektivem se bohužel zmíněných duchů jen tak nezbavíte, ale to je problém asi všech kompaktních foťáků, které neumožňují nasazení sluneční clony. Mohl jsem sice přímé světlo zaclonit rukou, ale byl jsem zvědavý, jak si poradí expoziční měřící systém. Dopadlo to výborně, takže „ducha“ pro tentokrát odpouštím.

„Zoom“

DC3800 samozřejmě má jen digitální zoom a k tomu ještě „výřezový“ typ.

Onen výřezový typ je ten, který snímek neinterpoluje, ale pouze uloží výřez ze střední části obrazového pole. Má to jednu výhodu - v žádném případě nedochází k degradaci kvality. Pokud vám stačí rozlišení 896 x 592 pixelů, pak je tento druh digitálního zoomu velmi levnou náhražkou optiky. I když mezi námi: takovýto zoom si udělám v počítači podle libosti, takže jeho využití bude nejspíš spočívat hlavně pro přímý tisk z paměťové karty. Vzhledem k uvedenému rozlišení to ale budou spíše indexprinty, než fotky velikosti A4.

Barvy, barvičky, aneb vyvážení bílé ala DC3800

Tento snímek představuje ukázku ideálního světla, o němž sní nejeden fotograf. Odražené, rozptýlené a zároveň hodně silné osvětlení dělá s fotkami doslova zázraky. Všimněte si dokonalého podání listové zeleně a opravdu bílé barvy zdi v levém spodním rohu. Jde o ukázku jak kvalitního vyvážení bílé, tak i expozičního systému, který zajistil přesnou expozici jen co je pravda.

Umělé světlo malému Kodaku už ale vyhovuje méně. Jak žárovkové světlo, tak zářivky tvoří na fotografiích typické zabarvení.

„Vzpomínka na vánoce“ je důkazem teple, či spíše do hněda laděného zabarvení, typického pro osvětlení žárovkovým světlem.
Druhý snímek není výřezem z prvního, nýbrž sólo fotka pořízená v režimu Makro a považte - s bleskem. Jak je vidět, Kodakovic blesk umí řídit intenzitu i na malé vzdálenosti, což není zvykem u všech digiťáků. V tomto případě také světlo blesku „přebilo“ žárovkové osvětlení, tudíž snímek nevykazuje nežádoucí barevný nádech.

Zářivky jsou problém pro většinu fotoaparátů. Jak víme, projevují se jedovatě nazelenalým nádechem. I náš Kodak to tahle vidí.

První snímek je toho jasným důkazem. U druhého jsem se pokusil “vylhat se“ z problému podle vzoru žárovek - bleskem. Bohužel je vestavěný blesk hodně slabý a na tuto práci nestačí. Nebo vám snad žlutozelená plocha na krabici připomíná tradiční Kodakovic teplou žlutou barvu?

Pleťovka

Na pleťové odstíny byl Kodak vždy odborníkem na slovo vzatým. DC3800 na tom také není vůbec špatně, ale drobné výtky by se našly. Posuďte sami:

První snímek byl pořízený bez blesku, u druhého zajistil nuceně aktivovaný blesk vyjasnění stínů. Barevně jsou obě fotografie velmi dobré. Poněkud necitlivá komprese sice zajistila u fotografie s bleskem trošku větší „vyhlazení pleti“ než by bylo zdrávo, ale není to zase až tak kritické. Pokud jste si všimli drobných černých teček na tváři, pak musím uvést malou perličku. Když jsem tyto snímky stáhnul do počítače, byl jsem v šoku. Už jsem viděl digiťák, kterému „vypadl“ jeden pixel snímacího čipu, ale toto?! Z omylu mě vyvedla až má dcera: „Víš tati, já jsem měla na tváři zbytky líčení s perleťovými částečkami“. Uff, to byla úleva. Dávám tedy zdarma malé ponaučení: Nefoťte děvčata (ani chlapce) nalíčená efektovými perleťovými líčidly, digiťáky je nemají v oblibě.
Na snímcích je ještě možné vidět tzv. datumovku, kterou lze samozřejmě zvolit v několika formátech (a nejlépe vůbec).

Poslední demosnímek ukazuje podání pleťových odstínů při vestavěném blesku jako hlavním světle. Bohužel zde tvořily doplňkové osvětlení zářivky, takže pozadí je „nic moc“. Pleťovka je také poněkud více do červena, ale dlužno dodat, že v tomto případě blesk i vyvážení bílé odvedli slušnou práci.

Obrazová kvalita - hodnocení

Jako úplný automat na tom Kodak DC3800 není vůbec špatně. Poněkud nekorektní barevnost při umělém osvětlení lze u takto vybaveného (nebo spíš nevybaveného) přístroje očekávat, i když ho to samozřejmě neomlouvá. Všechny snímky jsou navíc jaksi méně ostré a lehounce kontrastnější než fotografie pořízené „většími“ 2 Mpix fotoaparáty. Osobně to dávám za vinu z části optice, z části málo citlivé kompresi JPEG. V každém případě je ale konečné resumé laděné hodně pozitivně. Přístroj je určený pro takříkajíc rekreační focení a jako takový má obrazovou kvalitu vyhovující.


 FotoměrkaKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: Kodak DC3800
 Obrazová kvalita: 24 bodů (max. 30)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Úvodní část recenze
Konstrukce a ovládání
Funkce a vlastnosti
Standardní vybavení
Cena
Technické parametry

Váš názor Další článek: Sony 15,1“ LCD monitor na českém trhu

Témata článku: Kodak, První snímek, Sluneční clony, Obrazová vlastnost, Sluneční světlo, Umělé světlo, Požadovaná vzdálenost, Levné fotoaparáty digitální, Digitální fotoaparáty recenze, Kvalitní digitální kompaktní fotoaparáty, Umělé osvětlení, Obrazová kvalita, Malá část, Částečka, Snímek, Spodní odstín, Měřicí přístroj, Blesky, Kompaktní digitální fotoaparáty recenze


Určitě si přečtěte

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 102

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 26

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF