Kodak DC3800 - Obrazová kvalita, referenční snímky

Technická poznámka: pokud to v...

Technická poznámka: pokud to v komentáři není výslovně uvedené, nebyly snímky kromě snížení rozlišení nijak upravované. Komprese JPEG je nastavená vždy tak, aby nedošlo k degradaci původních obrazových dat.

Na úvod této části recenze bych si dovolil zmínit jednu malou zajímavost. Zatímco drtivá většina digitálních fotoaparátů produkuje snímky v poměru stran 4:3, Kodak u zhruba poloviny svých modelů preferuje „klasický fotografický“ poměr stran snímku 3:2. Nejinak je tomu i u modelu DC3800. V nejvyšším rozlišení mají snímky velikost 1792 x 1184 pixelů, alternativní nižší nabízí 896 x 592 obrazových bodů, přičemž obě představují poměr stran plus mínus 3:2.
Nyní se už ale pojďme podívat na samotné demosnímky pořízené Kodakem DC3800.

Měření expozice

Jak již bylo uvedeno v části Funkce a vlastnosti, ODKAZ disponuje maličký Kodak pouze jedním způsobem měření expozice - středově vyváženým. Také zde píšu, že expoziční systém funguje velmi dobře a zde je důkaz. Scénu s velkým rozsahem jasů zvládá na jedničku a i když nemáme možnost žádné korekce, lze přesto expozici mírně ovlivnit. Pozorní čtenáři si všimnou, že druhý snímek je mírně světlejší a objevuje se více kresby ve stínech. Jak se to dělá? Jednoduše klasická finta. Prostě nejprve „namíříte“ střed hledáčku do tmavších částí záběru, stisknete spoušť do první polohy a se stále namáčknutou spouští záběr překomponujete do požadovaného výřezu. Až poté domáčknete a výsledek je takový jaký je.

DC3800 ale zvládne i podstatně horší podmínky. Zelený „duch“ prozrazuje silné protisvětlo a přesto je fotografie expozičně velmi dobrá. S mělce zapuštěným objektivem se bohužel zmíněných duchů jen tak nezbavíte, ale to je problém asi všech kompaktních foťáků, které neumožňují nasazení sluneční clony. Mohl jsem sice přímé světlo zaclonit rukou, ale byl jsem zvědavý, jak si poradí expoziční měřící systém. Dopadlo to výborně, takže „ducha“ pro tentokrát odpouštím.

„Zoom“

DC3800 samozřejmě má jen digitální zoom a k tomu ještě „výřezový“ typ.

Onen výřezový typ je ten, který snímek neinterpoluje, ale pouze uloží výřez ze střední části obrazového pole. Má to jednu výhodu - v žádném případě nedochází k degradaci kvality. Pokud vám stačí rozlišení 896 x 592 pixelů, pak je tento druh digitálního zoomu velmi levnou náhražkou optiky. I když mezi námi: takovýto zoom si udělám v počítači podle libosti, takže jeho využití bude nejspíš spočívat hlavně pro přímý tisk z paměťové karty. Vzhledem k uvedenému rozlišení to ale budou spíše indexprinty, než fotky velikosti A4.

Barvy, barvičky, aneb vyvážení bílé ala DC3800

Tento snímek představuje ukázku ideálního světla, o němž sní nejeden fotograf. Odražené, rozptýlené a zároveň hodně silné osvětlení dělá s fotkami doslova zázraky. Všimněte si dokonalého podání listové zeleně a opravdu bílé barvy zdi v levém spodním rohu. Jde o ukázku jak kvalitního vyvážení bílé, tak i expozičního systému, který zajistil přesnou expozici jen co je pravda.

Umělé světlo malému Kodaku už ale vyhovuje méně. Jak žárovkové světlo, tak zářivky tvoří na fotografiích typické zabarvení.

„Vzpomínka na vánoce“ je důkazem teple, či spíše do hněda laděného zabarvení, typického pro osvětlení žárovkovým světlem.
Druhý snímek není výřezem z prvního, nýbrž sólo fotka pořízená v režimu Makro a považte - s bleskem. Jak je vidět, Kodakovic blesk umí řídit intenzitu i na malé vzdálenosti, což není zvykem u všech digiťáků. V tomto případě také světlo blesku „přebilo“ žárovkové osvětlení, tudíž snímek nevykazuje nežádoucí barevný nádech.

Zářivky jsou problém pro většinu fotoaparátů. Jak víme, projevují se jedovatě nazelenalým nádechem. I náš Kodak to tahle vidí.

První snímek je toho jasným důkazem. U druhého jsem se pokusil “vylhat se“ z problému podle vzoru žárovek - bleskem. Bohužel je vestavěný blesk hodně slabý a na tuto práci nestačí. Nebo vám snad žlutozelená plocha na krabici připomíná tradiční Kodakovic teplou žlutou barvu?

Pleťovka

Na pleťové odstíny byl Kodak vždy odborníkem na slovo vzatým. DC3800 na tom také není vůbec špatně, ale drobné výtky by se našly. Posuďte sami:

První snímek byl pořízený bez blesku, u druhého zajistil nuceně aktivovaný blesk vyjasnění stínů. Barevně jsou obě fotografie velmi dobré. Poněkud necitlivá komprese sice zajistila u fotografie s bleskem trošku větší „vyhlazení pleti“ než by bylo zdrávo, ale není to zase až tak kritické. Pokud jste si všimli drobných černých teček na tváři, pak musím uvést malou perličku. Když jsem tyto snímky stáhnul do počítače, byl jsem v šoku. Už jsem viděl digiťák, kterému „vypadl“ jeden pixel snímacího čipu, ale toto?! Z omylu mě vyvedla až má dcera: „Víš tati, já jsem měla na tváři zbytky líčení s perleťovými částečkami“. Uff, to byla úleva. Dávám tedy zdarma malé ponaučení: Nefoťte děvčata (ani chlapce) nalíčená efektovými perleťovými líčidly, digiťáky je nemají v oblibě.
Na snímcích je ještě možné vidět tzv. datumovku, kterou lze samozřejmě zvolit v několika formátech (a nejlépe vůbec).

Poslední demosnímek ukazuje podání pleťových odstínů při vestavěném blesku jako hlavním světle. Bohužel zde tvořily doplňkové osvětlení zářivky, takže pozadí je „nic moc“. Pleťovka je také poněkud více do červena, ale dlužno dodat, že v tomto případě blesk i vyvážení bílé odvedli slušnou práci.

Obrazová kvalita - hodnocení

Jako úplný automat na tom Kodak DC3800 není vůbec špatně. Poněkud nekorektní barevnost při umělém osvětlení lze u takto vybaveného (nebo spíš nevybaveného) přístroje očekávat, i když ho to samozřejmě neomlouvá. Všechny snímky jsou navíc jaksi méně ostré a lehounce kontrastnější než fotografie pořízené „většími“ 2 Mpix fotoaparáty. Osobně to dávám za vinu z části optice, z části málo citlivé kompresi JPEG. V každém případě je ale konečné resumé laděné hodně pozitivně. Přístroj je určený pro takříkajíc rekreační focení a jako takový má obrazovou kvalitu vyhovující.


 FotoměrkaKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: Kodak DC3800
 Obrazová kvalita: 24 bodů (max. 30)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Úvodní část recenze
Konstrukce a ovládání
Funkce a vlastnosti
Standardní vybavení
Cena
Technické parametry

Váš názor Další článek: Sony 15,1“ LCD monitor na českém trhu

Témata článku: Kodak, Spodní odstín, Měřicí přístroj, Kompaktní digitální fotoaparáty recenze, Blesky, Sluneční světlo, Obrazová kvalita, Sluneční clony, Umělé světlo, Obrazová vlastnost, Kvalitní digitální kompaktní fotoaparáty, Malá část, První snímek, Snímek, Umělé osvětlení, Požadovaná vzdálenost, Digitální fotoaparáty recenze, Levné fotoaparáty digitální


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 62


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku