Kodak DC3800 - Konstrukce a ovládání

Jak jsem již napsal v úvodní části recenze, DC3800 jako jeden z představitelů nové modelové řady...

Jak jsem již napsal v úvodní části recenze, DC3800 jako jeden z představitelů nové modelové řady se od starších sourozenců odlišuje na první pohled novým designem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ponechám na vůli čtenářů, jaký názor k designu zaujmou. Mě osobně se ale DC3800 oproti starším „bakeliťákům“ líbí docela dost. Ani ergonomie není špatná. Pravá část těla je tvarovaná pro jistější držení a lehce vystouplá příruba objektivu dává předpoklady ke snímkům bez prstů v záběru. Příjemná je také hmotnost foťáčku, kterou bych charakterizoval jako „tak akorát“. Není to ani superlehký plastový aparát, u nějž rozhýbete při zmáčknutí spouště i 1/250 sec. a zároveň vám fotoaparát neutrhne kapsu.
Přiznám se, že když jsem Kodakovic drobečka viděl poprvé, myslel jsem si, že jde o model bez průhledového hledáčku. Podíváte-li se totiž na fotografii přístroje z předního pohledu, asi těžko budete tu malou tečku vpravo nad objektivem považovat za vstupní otvor hledáčku. Ale je tomu tak, a v praxi hledáček opravdu funguje. Z „druhé strany“ má vcelku slušnou očnici zamezující pronikání parazitního světla, v níž je, jak už bývá zvykem, zabudovaná LED kontrolka s několika funkcemi. Na hledáčku mě trochu zamrzela absence značky pro paralaxu. Foťák s monofokálním objektivem by tuto docela užitečnou věc mít mohl.
Jako „doplněk“ k optickému hledáčku vidíme na zadní stěně přístroje 1,5" LCD displej. Líbí se mi konstrukční provedení s krycím akrylátovým sklem zapuštěným v úrovni povrchu. Oproti dříve používaným zapuštěným displejům, které Kodak preferoval, se tento displej velmi dobře čistí a o nějaké zhoršené viditelnosti např. se sluncem v zádech nemůže být ani řeč. V takové situaci totiž ani sebevětší zapuštění displeje není nic platné.
Byla-li řeč o monofokálním objektivu, pak je třeba dodat, že ohnisková vzdálenost odpovídající 33 mm kinofilmového objektivu byla zvolená velmi vhodně. Mírně širokoúhlá optika vystačí pro většinu situací při fotografování v interiéru a potřebujete-li „přiblížit“, pak je k mání bezztrátový digitální zoom - viz. Funkce a vlastnosti. Praktická je také automatická lamelová krytka objektivu. Už nikdy hledání zatoulané „klasické“ krytky.

Pravé zadní části fotoaparátu dominují dvířka bateriového prostoru. Jeden by u tohoto trpaslíka čekal buď malý firemní akumulátor nebo tzv. miňonky, tedy AAA baterie, jak je používá např. nejmenší model Kodaku EZ-200. Omyl je ale pravdou. Kodak DC3800 k napájení používá běžné „tužkovky“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na protější straně bateriového prostoru, na přední straně fotoaparátu nalezneme slot pro paměťovou kartu. Nevím, jestli to bylo záměrem konstruktérů, ale krytka je vyrobená tak, že karta po vysunutí odjišťovacím kolíkem v podstatě nemůže vypadnout. Při vysunutí se totiž zarazí o západku na krytce, a chcete-li ji vytáhnout úplně, je třeba jí lehce „pomoci“. Jak říkám, netuším záměr, ale povedlo se zajímavé konstrukční řešení.

Jestliže jsme většinu ovládacích prvků viděli na zadní stěně foťáčku, pak pohled z ptačí perspektivy ukáže jejich zbytek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Najdeme zde ale jen hlavní vypínač a tlačítko spouště, které zaslouží pochvalu za přesně aretované polohy.
Pohled na spodní stranu fotoaparátu ukazuje jen stativový závit, u nějž si dovolím vyslovit pochybnosti, jestli vůbec někdy najde využití. S foťáky tohoto typu se prostě zpravidla snímá téměř výhradně z ruky.

Konektory komunikačního rozhraní jsou umístěné na levém boku pod krytkou z měkkého plastu.

Klepněte pro větší obrázekJaké však je naše překvapení, když zjistíme, že je jich nějak málo. Slovy: žádný! Tedy abych byl přesný, jeden by tu byl, ovšem v Evropě si jej neužijeme. Jde o AV výstup pro připojení k televizoru, který ovšem musí pracovat v normě NSTC. Z toho důvodu ani v krabici nenajdeme příslušný kabel. Tohle mě hodně mrzí. Nechápu, proč by digiťák neměl mít možnost připojení k televizoru. Ne vždy je k dispozici počítač, a když je, pak nemusí mít nainstalovanou čtečku paměťových karet.
Co to tady blábolím o čtečce? Pokud jste pozorně četli úvodní část recenze, pak již víte, že DC3800 opravdu nemá žádný komunikační port. Je prostě potřeba jednoduše vyjmout kartu a vložit ji do standardně dodávané USB čtečky. Osobně se mi ale toto řešení líbí. Čtečka je univerzální zařízení, čímž chci říci, že si můžete „přečíst“ třeba fotky z kamarádova digiťáku a nemusíte kvůli tomu instalovat ani Twain ani nic jiného.
Jen pro úplnost - na fotografii lze spatřit dva konektory. Ten druhý slouží k připojení síťového napájecího zdroje, který sice v základní výbavě nenajdeme, ale o němž si zároveň myslím to stejné, co o stativovém závitu. DC3800 zkrátka není foťák pro studiové focení s permanentně zapnutým LCD displejem a při stahování fotografií do počítače díky čtečce stejně foťák nepotřebujeme. K čemu tedy síťový napáječ?

Ovládání fotoaparátu

Jak již bylo uvedeno, naprostá většina ovládacích prvků se nachází na zadní stěně fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek

Dominantní kruhový volič má 4 polohy: Setup, Preview, Snímání a Makro. Setup je velmi jednoduchý a slouží jen pro nastavení rozlišení a kvality snímků, plus zapnutí nebo vypnutí sériového snímání a Quick preview. Ostatní funkce se ovládají tlačítky rozmístěnými kolem LCD displeje. Nahoře je tlačítko samospouště a tlačítko režimů blesku. V souvislosti s ovládáním blesku je nutné nejprve ukázat způsob zobrazování na displeji:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V režimu snímání lze nechat v horní části displeje zobrazovat stavovou lištu, což je vzhledem k absenci obvyklého stavového displeje přínosné. Ovšem pro nastavení režimu blesku vůbec není nutné mít aktivovaný displej. Jakmile totiž stiskneme tlačítko, displej se automaticky zapne a po provedené změně zase sám vypne. Stejně funguje i samospoušť. Velmi dobré - hodně chválím! Pokud přepneme kruhový volič na polohu Makro, zapne se LCD displej automaticky také.
Na druhé fotografii vidíme menu DC3800. Uživatelé, kteří znají prostředí operačního systému Digita, používaného u starších Kodaků, mohou být překvapeni. Je to tak, ani veselé barvičky, ani mírně infantilní písmo a ikonky, prostě obyčejné textové menu. Ne, nevadí mi to, rádoby Win-prostředí Digity mi nikdy nijak zvlášť neučarovalo a prosté textové menu mi naprosto vyhovuje. Pro brouzdání menu slouží tři tlačítka na pravém boku displeje, z nichž obě krajní slouží k listování a prostřední je potvrzovací a také slouží pro zapínání LCD displeje v režimu snímání.

Konstrukce a ovládání - hodnocení

V podstatě jedinou výtku, kterou bych v této kategorii vůči Kodaku DC3800 měl, je absence prohlížení na obrazovce televizoru. Ostatní vlastnosti patří k lepším a třeba způsob ovládání k výborně navrženým. Protože zmíněné prohlížení na TV nepředstavuje takříkajíc strategickou vlastnost, budu v hodnocení mírný.


 Fotoměrka Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: Kodak DC3800
 Konstrukce a ovládání: 27 bodů (max. 30)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Úvodní část recenze
Funkce a vlastnosti
Standardní vybavení
Obrazová kvalita, referenční snímky
Cena
Technické parametry

Váš názor Další článek: Německá armáda a ministerstvo zahraničí zakazuje používání softwaru od Microsoftu

Témata článku: Kodak, Snímání, Přední pohled, Led televizory, Úvodní část, Špatná viditelnost, Blesky, Zadní strana, Studiová světla, Objektivy, Absence, Pravá strana, Studiové blesky, Trpaslík, Krycí sklo, LED TV, Textové menu, Konstrukce, Zadní sklo


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu