Kodak DC3800 - Funkce a vlastnosti

Měření...

Měření expozice

Těžko můžeme u takto jednoduše koncipovaného fotoaparátu očekávat více možností měření expozice. DC3800 nedisponuje ani korekcí expozice, prostě automat se vším všudy. Dlužno ale dodat, že středově vyvážené měření funguje velmi dobře. Podíváte-li se na demosnímky v sekci Obrazová kvalita, referenční snímky, zjistíte, že expoziční automatika pracuje korektně i ve složitých světelných podmínkách, jako je např. silné protisvětlo. Využije-li fotograf možnosti zablokování expozice polovičním namáčknutím spouště, lze říci, že Kodak DC3800 uspokojivě zvládne většinu světelných situací.

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé je na tom stejně jako expoziční měřící systém - pouze automatika. Kodaky jsou však známé svou dobrou barevností a DC3800 není vyjímkou. Opět odkážu na část Obrazová kvalita, referenční snímky, kde je možné vidět, že zásadnější problémy dělá jen umělé osvětlení, typicky zářivky.

Zaostřování

Kodak DC3800 umí zaostřovat pouze automaticky. Nenajdeme u něj ani předostření na nekonečno a už vůbec ne na kratší vzdálenosti. Vadí - nevadí? Jak se to vezme. Při dobrém osvětlení, typicky při focení v exteriéru ve dne, pracuje AF systém výborně a až překvapivě rychle. V tomto parametru hravě strčí do kapsy mnohé konkurenční aparáty. Běda však když se zešeří. Nastupuje typická Kodakovic šeroslepost a dlužno dodat, že např. ve špatně osvětlené místnosti má foťák až neřešitelné problémy. V takových případech možnost předostření chybí. Tedy jinak řečeno - spíš by stálo za pokus vylepšit autofocus, např. pomocí přisvětlovacího IR reflektorku.
Fotoaparát je také vybavený dvojnásobným digitálním zoomem. Ten je ale použitelný maximálně pro přímý tisk na tiskárnu (DPOF), protože funguje na principu výřezu. Fotoaparát prostě vezme menší část obrazového pole a to bez jakékoliv interpolace uloží na paměťovou kartu. Ukázku můžete vidět v části Obrazová kvalita.

Blesk

Maličký blesk maličkého fotoaparátu disponuje všemi běžnými režimy a maličkým výkonem. Výrobce udává maximální dosah 2,5 m, v praxi je ale lepší držet se o cca půl metru zpátky. Snížení efektu červených očí funguje na principu jednoho předblesku před hlavním zábleskem.

Makro

Funkce Makro umožňuje minimální předmětovou vzdálenost 20 cm.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k poměrně širokému objektivu to není záležitost pro focení předmětů velikosti desetníku, ale díky alespoň za to.

Preview funkce

Zde už je situace poněkud horší. Foťáček totiž nemá zoom v režimu prohlížení snímků a displej je tak zoufale malý! Fotky si tedy na displeji prohlédneme, ale nemáme možnost zvětšení. Že si tak nemusíme všimnout třeba nekorektního zaostření, to je nad slunce jasné. Tato nevýhoda tak trochu popírá klasickou přednost digitálních fotoaparátů obecně - možnost prohlédnutí snímku po jeho pořízení a případné „znovunafocení“, když s ním nejsme spokojení. Škoda.

Rychlost fotoaparátu

DC3800 je poměrně svižný digiťák. O rychlosti automatického zaostřování už řeč byla, tudíž lze jen dodat, že i z pohledu rychlosti samotného startu fotoaparátu, ukládání snímků, nebo třeba i při prohlížení na displeji v podstatě nelze vznést zásadních námitek. Jestliže je většina digitálních fotoaparátů pravými šneky ve srovnání se svými analogovými kolegy, pak DC3800 srovnání se stejnou třídou v „klasice“ docela snese.

Energetická náročnost

Není špatná, ale... Nehlásí konec! Dvěma krátkými větami jsem chtěl říci, že z hlediska spotřeby energie je na tom Kodak DC3800 vcelku dobře. Měl jsem sice v ruce digiťáky s mnohem větší výdrží, ale také foťáky s několikrát vyšší spotřebou. Ovšem situaci zhoršuje nedobrá vlastnost - DC3800 se neobtěžuje včas informovat, že životodárný zdroj končí s kapacitou. Tedy on zahlásí, ale až když je pozdě.

Funkce a vlastnosti - hodnocení

Vadí mi špatně pracující autofocus při nízké hladině světla, vadí mi také absence zoomu v režimu Preview a už vůbec nemohu odpustit pozdní hlášení o nízké kapacitě akumulátorů. Naopak je třeba pochválit expoziční měřící systém i vyvážení bílé a také velmi slušnou rychlost fotoaparátu. Hodnocení nemůže být jiné, než „50 na 50“.


 Fotoměrka Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: Kodak DC3800
 Funkce a vlastnosti: 10 bodů (max. 20)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Úvodní část recenze
Konstrukce a ovládání
Standardní vybavení
Obrazová kvalita, referenční snímky
Cena
Technické parametry

Váš názor Další článek: Německá armáda a ministerstvo zahraničí zakazuje používání softwaru od Microsoftu

Témata článku: Kodak, Digitální fotoaparáty recenze, Umělé osvětlení, Nízká kvalita, Vlastnost, Funkce, VLA, Běžný režim, Obrazová vlastnost, Fun, Krátká vzdálenost, Poloviční kapacita, Dobré osvětlení


Určitě si přečtěte

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 162

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 17

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč