IBM představila celkem 16 nových modelů s jedním až s pěti procesory v oblasti superserverů řady S/390 Multiprise 2000.
Až doposud prezentovala IBM především nejvýkonnější řešení svých mainframů (superserverů) S/390, které jsou již v páté generaci (G5) a všechny nové modely jsou osazovány procesory CMOS. Celosvětová poptávka po nich je značná, během září se již začnou dodávat, a kdyby o některý model projevil zájem zákazník od nás, měl by si pospíšit.
Procesory CMOS umožnily zmenšit rozměry systému, jsou typu CISC, pracují zhruba na frekvenci 500 MHz a obsahují 25 milionů tranzistorů. IBM s nimi získala světové prvenství s desetiprocesorovým systémem v jednom serveru s odhadovaným výkonem 1 040 MIPS (model RY6-G5).
Předpokládá se, že v příští generaci, zhruba v polovině příštího roku, dojde k dalšímu zvýšení výkonu díky předpokládanému využití technologie měděných propojovacích můstků na procesorovém čipu (všechny nyní vyráběné procesory od všech výrobců využívají aluminiové propojovací můstky).
IBM již také ohlásila a demonstrovala technologii SoI (Silicon on Insulator), která snižuje kapacity uvnitř čipu, takže lze dosáhnout vyšších frekvencí díky menším nabíjecím a vybíjecím nábojům, tím i menším vnitřním proudům a také nižší spotřebě. Technologie SoI využívá aplikaci čistého kyslíku (oxidaci) na vysoce čistý křemíkový plátek.
Střední systémy S/390 se představují
IBM však ještě představila 19. srpna nová, tzv. střední mainframová řešení a novinky v oblasti těchto superserverů řady S/390 Multiprise 2000, které představuje celkem 16 nových modelů s jedním až s pěti procesory. Jsou určeny jako přímá náhrada starých sálových počítačů a obsahují i záložní baterii a interní disky (RAID 1) -- celý sál se dnes vejde do skříně velikosti větší lednice. S/390 Multiprise 2000 obsahují mj. i kryptografický koprocesor. Zatímco u jiných systémů (PC-servery, unixové servery) jsou interní disky samozřejmostí, u mainframů jsou výjimkou, a rovněž přispívají ke zmenšení rozměrů celého systému.
Od systémů Multiprise 2000 se nevyžaduje tak špičkový výkon, proto jsou osazeny čipy G3 (7 milionů tranzistorů). Celková architektura systémů Multiprise je rovněž mírně odlišná od S/390 G5, a je jednodušší.
Systémy S/390 Multiprise lze zapojit do síťového prostředí a jsou připraveny na přechod roku 2000, což může být zásadní rozhodnutí pro jejich nasazení místo starého letitého systému.
Pro vývoj aplikací, ev. provozování starých aplikací, lze využít mainframy v podobě zásuvné desky do PC-serveru, nebo do systémů RS/6000. Karty se zasouvají do slotu PCI. Jedná se o kartu s mainframovým čipem, který umožňuje přímé provádění jeho instrukcí. Z hostitelského stroje se využívají disky. Tato varianta rovněž vyhovuje problematice roku 2000. Vývojáři softwaru mohou tyto desky získat s výraznou slevou a software jim může být i zapůjčen na určitou dobu zdarma.
Koncem roku má přijít ještě S/390 Integrated Server, který bude čistě mainframovým řešením, avšak jednak s podobným určením jako zásuvné desky do PC-serverů či do RS/6000, jednak se jedná o další snahu IBM přiblížit se novým zákazníkům střední velikosti.
Nasazení mainframů prožívá svoji renesanci. Zvláště ve světě si uvědomili výhodu centralizované správy dat a celkové spolehlivosti systému.