Kobercový nálet mainframů CMOS od IBM

IBM představila celkem 16 nových modelů s jedním až s pěti procesory v oblasti superserverů řady S/390 Multiprise 2000.
Až doposud prezentovala IBM především nejvýkonnější řešení svých mainframů (superserverů) S/390, které jsou již v páté generaci (G5) a všechny nové modely jsou osazovány procesory CMOS. Celosvětová poptávka po nich je značná, během září se již začnou dodávat, a kdyby o některý model projevil zájem zákazník od nás, měl by si pospíšit.

Procesory CMOS umožnily zmenšit rozměry systému, jsou typu CISC, pracují zhruba na frekvenci 500 MHz a obsahují 25 milionů tranzistorů. IBM s nimi získala světové prvenství s desetiprocesorovým systémem v jednom serveru s odhadovaným výkonem 1 040 MIPS (model RY6-G5).

Předpokládá se, že v příští generaci, zhruba v polovině příštího roku, dojde k dalšímu zvýšení výkonu díky předpokládanému využití technologie měděných propojovacích můstků na procesorovém čipu (všechny nyní vyráběné procesory od všech výrobců využívají aluminiové propojovací můstky).

IBM již také ohlásila a demonstrovala technologii SoI (Silicon on Insulator), která snižuje kapacity uvnitř čipu, takže lze dosáhnout vyšších frekvencí díky menším nabíjecím a vybíjecím nábojům, tím i menším vnitřním proudům a také nižší spotřebě. Technologie SoI využívá aplikaci čistého kyslíku (oxidaci) na vysoce čistý křemíkový plátek.

Střední systémy S/390 se představují
IBM však ještě představila 19. srpna nová, tzv. střední mainframová řešení a novinky v oblasti těchto superserverů řady S/390 Multiprise 2000, které představuje celkem 16 nových modelů s jedním až s pěti procesory. Jsou určeny jako přímá náhrada starých sálových počítačů a obsahují i záložní baterii a interní disky (RAID 1) -- celý sál se dnes vejde do skříně velikosti větší lednice. S/390 Multiprise 2000 obsahují mj. i kryptografický koprocesor. Zatímco u jiných systémů (PC-servery, unixové servery) jsou interní disky samozřejmostí, u mainframů jsou výjimkou, a rovněž přispívají ke zmenšení rozměrů celého systému.

Od systémů Multiprise 2000 se nevyžaduje tak špičkový výkon, proto jsou osazeny čipy G3 (7 milionů tranzistorů). Celková architektura systémů Multiprise je rovněž mírně odlišná od S/390 G5, a je jednodušší.

Systémy S/390 Multiprise lze zapojit do síťového prostředí a jsou připraveny na přechod roku 2000, což může být zásadní rozhodnutí pro jejich nasazení místo starého letitého systému.

Pro vývoj aplikací, ev. provozování starých aplikací, lze využít mainframy v podobě zásuvné desky do PC-serveru, nebo do systémů RS/6000. Karty se zasouvají do slotu PCI. Jedná se o kartu s mainframovým čipem, který umožňuje přímé provádění jeho instrukcí. Z hostitelského stroje se využívají disky. Tato varianta rovněž vyhovuje problematice roku 2000. Vývojáři softwaru mohou tyto desky získat s výraznou slevou a software jim může být i zapůjčen na určitou dobu zdarma.

Koncem roku má přijít ještě S/390 Integrated Server, který bude čistě mainframovým řešením, avšak jednak s podobným určením jako zásuvné desky do PC-serverů či do RS/6000, jednak se jedná o další snahu IBM přiblížit se novým zákazníkům střední velikosti.

Nasazení mainframů prožívá svoji renesanci. Zvláště ve světě si uvědomili výhodu centralizované správy dat a celkové spolehlivosti systému.

Váš názor Další článek: Silný tlak Telecomu

Témata článku: Software, IBM, Celosvětová poptávka, Zmenšený model, Celý sál, Main, Křemíkový plát, Celková velikost, Kobercový nálet, Kyslík, Nálet, CMOS, Starý systém, Světové prvenství, PC skříně, Nejvýkonnější varianta


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 53

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5