Knowledge Graph vs. Bing Snapshots. Kdo je na tom lépe?

Google minulý týden konečně i do českých luhů a hájů vypustil svůj znalostní Knowledge Graph. Věděli jste ale, že podobnou funkci Snapshots vyvíjí i zámořský Bing? Říká ji Satori.

Google se před rokem poprvé pochlubil veřejnosti se svým novým vyhledávacím mechanizmem Knowledge Graph, který měl za úkol dát vyhledávaným frázím význam a zobrazit tedy vedle tradičních výsledků rovnou i smysluplnou odpověď. Minulý týden se Knowledge Graph konečně dočkal české verze pod názvem Diagram znalostí, čehož jste si jistě všichni okamžitě všimli, Google totiž na známé výrazy doplní v pravé části výsledků speciální box.

Klepněte pro větší obrázek
Google Knowledge Graph u nás teprve začíná. Na méně časté otázky zatím nabízí pouze jednoduché odpovědi. 

Když tedy zadáte do Googlu třeba „Václav Havel“, Google pochopí, že to není jen výraz o dvanácti znacích, ke kterému zobrazí ty stránky, na kterých se tento výraz vyskytuje nejčastěji a mají vysoký Page Rank, ale zároveň pochopí, že to je český exprezident a může k němu tedy rovnou zobrazit nějaké patřičné informace z otevřených a partnerských zdrojů – typicky hlavně z Wikipedie.

Knowledge Graph je tedy ve své podstatě opravdu graf, ve kterém nějakému výrazu odpovídají jiné výrazy. Výrazu Václav Havel odpovídají výrazy osoba, muž, prezident, Česká republika a tak dále. Čím rozsáhlejší je tato obří databáze vzájemných vazeb a významů, tím přesnější může být odpověď.

Výhoda pro surfaře je zřejmá – na mnohé otázky se dozví odpověď přímo od vyhledávače a nemusí přecházet na cílovou stránku. To už ale samozřejmě zase nemusí být potěšující informace pro ostatní weby.

Knowledge Graph není jediný, je tu i Snapshots/Satori  

Ačkoliv by se mohlo zdát, že tyto první praktické náznaky plně sémantického vyhledávače, tedy vyhledávače, který pochopí jakýkoliv náš dotaz a zkonstruuje pro něj přesnou individuální syntetickou odpověď, nabízí pouze Google a ostatní jen tiše přihlížejí a závidějí, není tomu tak.

Svůj vlastní „Knowledge Graph“ nabízí i americký Bing od Microsoftu, který funkci říká Snapshots a technologii v nitru pak Satori. Jeho databáze je podle některých údajů méně rozsáhlá, ale při praktických testech se to nemusí vůbec projevit, většina našich každodenních dotazů do vyhledávače totiž není příliš exotická.

Pojďme se tedy ve fotogalerii podívat, jak si s různými termíny poradí právě Knowledge Graph a Bing. Vyhledávač Microsoftu není k dispozici v češtině, v angličtině tedy budu používat také Google.

Nutno podotknout, že český Knowledge Graph zpravidla takto podrobné výsledky jako ten americký zatím nezobrazí.

Osoby

Výpis informací o známých osobnostech se na první pohled příliš neliší. Google u amerického prezidenta zobrazí funkční období, Bing zase jmění. Z hlediska struktury ale Google lépe propaguje galerii fotek osobnosti, zatímco v případě Bingu je nabídka fotografií samostatně mezi výsledky v levé části, což je trošku nelogické. Veškeré syntetické objekty by měly být součástí jedné jediné karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Václav Havel na Googlu a Bingu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bill Clinton na Googlu a Bingu

Místa

Problém Bingu s nejednotností se v plné síle ukáže u geografických míst. Zde správně Google vpravo zobrazí mapu města a případně vlajku země, zatímco Bing tento klíčový objekt zobrazí mezi běžnými výsledky, což nedává smysl. Google je v tomto směru logicky čistý – vlevo zobrazí pouze stránky, vpravo pak syntetické odpovědi. Tedy až na jeden detail – fotky. Výběr zajímavých míst na Islandu a v Madridu je skvělý, ale já chci vidět vpravo i fotky a videa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Madrid na Googlu a Bingu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Island na Googlu a Bingu

Věci

Tady už přichází první velké zklamání na obou stranách. Bing a Google si sice poradí se známými osobnostmi, místy, filmy a knihami, ale pokud se chcete dozvědět něco o prostých věcech, Wikipedie zatím poslouží mnohem lépe. Po mnoha pokusech, kdy ani jeden nezareagoval, konečně přišla řada alespoň na virus. V tomto případě je na tom lépe Bing, který zobrazil o něco více informací, i když se musí čtenář opět divit, proč proboha není definice viru vpravo v sémantické části. Bing zbytečně zabíjí to, co umí, poněvadž definice kdesi dole si mnozí nevšimnou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Virus na Googlu a Bingu

V případě živých tvorů a konkrétního psího plemene sice Google zobrazil o něco více faktických informací, Bing nicméně nabídl i videa, i když opět organizačně špatně v levé části.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mops na Googlu a Bingu

Zajímavé jsou také výsledky pro potraviny. Bing zde většinou zobrazí jen nějakou tu větičku z Wikipedie, zatímco Google zobrazí prakticky kompletní nutriční tabulku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ananas na Googlu a Bingu

Google poráží Bing i v přehledu filmů. Google zobrazí skóre z recenzí, ale oba dva mají mínus za to, že nenabídnou vpravo embedovaný přehrávač s trailerem. Ten by v tomto případě byl asi vhodnější než fotografie. U Googlu bych také očekával, že mi zobrazí nejbližší kino, ve kterém snímek hrají.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Film na Googlu a Bingu

Co se muzikantů týče, Google u mnohých dokáže oproti Bingu zobrazit kalendář nejbližších koncertů, ale Bing zase u některých nabídne přehrání skladby na MySpace. Zde se také hodí funkce Bingu pro rychlé náhledy videa. Prostě ve výsledku jen najedete myší na ikonu videa a to se začne přehrávat v nové vrstvě bez potřeby přecházet na novou adresu.

Obě služby ale mají obrovský mínus za to, že nenabízejí vlastní náhledy muziky přímo ve výsledcích, když obě mají vlastní hudební katalog a stremovací hudební službu, tedy Google Music a Xbox Music.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hudební kapela na Googlu a Bingu

Bing svou technologii sice představil později a jeho index souvislostí je zatím menší, nevede si ale vůbec špatně. Jeho chybou je hlavně to, že do svého sémantického výstupu Snapshots nepřidává již známá data, která pak samostatně drobečkuje v seznamu běžných výsledků.

Jak Google, tak Bing pak mají před sebou ještě pěkný kus cesty, zatím totiž jejích sémantické systémy reagují na příliš málo podnětů. Jednoho dne snad zobrazí odpověď ve svém pravém panelu prakticky na libovolnou odpověď.

Líbí se vám Google Knowledge Graph? Zaregistrovali jste ho? Už vám prakticky pomohl? Nebo jej snad k životu nepotřebujete? Pochlubte se v diskuzi pod článkem.

Diskuze (16) Další článek: Netflix představil Maxe, filmovou variantu chytré Siri

Témata článku: Microsoft, Google, Web, Vyhledávače, Bing, Clinton, Tom, Knowledge Graph, Hudební katalog, Lesní město, Václav Havel, Častá diskuse, Česká Wikipedie, Bill Clinton, Madrid, Velké zklamání, Pěkný kus, Mops, Živý tvor, Americký prezident, Kapela, Island, Praktický test, Know, Bingo


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky