Knižní bestsellery: Dnes zaměřeno na síť a hardware

4. června 2002
KaZaA Lite 1.7.1 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
---Inzerce--- Další upozornění na zajímavé knihy ke koupi. Dnes nabízíme knihy, s pomocí kterých pochopíte fungování sítě, budete se umět na síti prezentovat a nakonec vše zálohovat na vlastnoručně sestaveném počítači.

Velký průvodce protokoly TCP/IP a systémem DNS 2. aktualizované vydání
Autor: Libor Dostálek, Alena Kabelová

Klepněte pro větší obrázekKniha nejprve stručně představí strukturu komunikačních protokolů a vrstev a důvody jejich používání. Jako první pak přijde na řadu fyzická vrstva. Autor představuje například komunikaci na sériových spojích ale i třeba modernější schéma technologie ISDN. Značná část kapitoly o linkové vrstvě je věnována technologii ATM, o které v budoucnu uslyšíme daleko častěji. Dále pak následuje několik kapitol o síťové vrstvě, a tedy o protokolu IP. Ten je popsán do nejmenších podrobností včetně principů směrování a nové verze IPv6. Další dvě kapitoly se zabývají protokoly TCP a UDP. Především popis TCP je doveden opět do podrobností. Poslední část knihy je o systému doménových jmen (DNS). O principech tohoto systému snad nelze říci více. Čtenář se například dozví, jak si zaregistrovat vlastní doménu.
Kniha je věnována především odborníkům – správcům internetových serverů – kteří potřebují mít pro úspěšný chod svěřené sítě detailní informace, ale díky přístupnému podání počítá i se začátečníky. Její poměrně úzké zaměření je vyváženo tím, že probíraná témata jsou vykreslena opravdu podrobně.

Vytváříme WWW stránky, 5. aktualizované vydání
Autor: Jiří Hlavenka, Radek Sedlář, Tomáš Holčík, Miroslav Kučera, Zdeněk Schneider, Jakub Mach

Klepněte pro větší obrázekKniha představuje souhrn moderních a současných nástrojů pro tvorbu webu, včetně průkopnických novinek, jakými jsou Flash 5.0 nebo WAP. Začíná popisem správných zásad při tvorbě webových stránek, kde se dotýká i méně běžných pravidel. Věnuje se HTML od samých základů přes tabulky, rámce a styly až k popisu dnešního standardu upravujícího kód HTML s ohledem na kompatibilitu s XML-aplikacemi, tzv. XHTML. Následují stále populární styly (Cascading Style Sheets), dnes neodmyslitelné DHTML a nastupující XML.
HomeSite (v. 4.5), je stále nepřekonatelný svou štíhlostí, příjemností práce a tím, že jde o shareware, FrontPage je zase skvělým nástrojem s provázaností na ostatní programy Microsoftu, snadným ovládáním a programovatelností. Grafika webu v podání jejího výtečného znalce Tomáše Holčíka: spousty rad, tipů a unikátních postupů. Nechybí fenomén Flash v nové verzi 5.0, která se opět vydařila. Dosud naprostou absenci české literatury ke tvorbě stránek pro WAP napravujeme zvláštní kapitolou zdůrazňující odlišnosti oproti "klasickým" webům.
Závěrečné kapitoly slouží těm, kterým byly dosavadní statě málo: programátorům webu. Po úvodu do programování se probírá tvorba cgi-bin scriptů a prográmků v JavaScriptu, v závěru pak správa webového serveru.

Web a databáze
Autor: Luboslav Lacko

Klepněte pro větší obrázekZatímco knih věnujících se WWW stránkám nebo databázovým produktům samostatně mohou čtenáři najít celou řadu, přináší kniha Web a databáze důkladné zasvěcení do toho, v čem fungování a tvorba dynamické internetové aplikace spočívá, a sice v jejich propojení. Kniha je názornou ukázkou principu a průvodcem vytvářením a provozem takové aplikace - od prvního návrhu až k údržbě a zabezpečení serveru. K ilustraci používá autor nejrozšířenější systémy, SQL Server, Oracle a MySQL, avšak díky úvodnímu představení a upozornění na odlišnosti implementací v Accessu, DB2, InterBase a Ingres plně pamatuje i na vývojáře z ostatních platforem. Použitými skriptovacími jazyky jsou při výkladu samozřejmě ty dnes suverénně nejoblíbenější: ASP a PHP.
Díky zvolenému přístupu po prostudování knihy čtenář zdomácní hned v několika oblastech - například v návrhu relační databáze, základech jazyka SQL, tvorbě skriptů, porozumí problematice výkonu a na závěr neujde ani zpracování a zhodnocení dat shromážděných v databázích. Stručně z obsahu:

 • Principy fungování webové aplikace
 • Výběr databázové platformy
 • Návrh struktury relační databáze
 • Vytvoření databáze a souvisejících objektů
 • Stručný přehled jazyka SQL
 • Uložené procedury, triggery
 • Propojení databáze a webových stránek
 • XML
 • Bezpečnost aplikace a údržba databáze
 • Webová aplikace
 • Analýza a zpracování dat v databázích
 • Několik tipů pro databázové aplikace

Vypalujeme CD 2. doplněné vydání
Autor: Petr Broža

Klepněte pro větší obrázekV úvodu se dozvíte pár informací z historie vypalování a kniha odpoví na několik základních otázek. Zjistíte, jak velké je cédéčko a jak se na ně zaznamenávají data a jak se tato data potom čtou. Naučíte se správně čistit cédéčka a včas rozpoznat chybu, čímž předejdete ztrátě dat. Kniha poradí, jak správně nastavit počítač, aby vypalování proběhlo vždy v pořádku. Poznáte nejpoužívanější formáty cédéček a budete vědět, jak zkopírovat cédéčko a jak z hudebního cédéčka získat písničky. Nejrůznějším tipům a trikům je věnována celá kapitola.
A nejen to. Kniha popisuje práci s nejpoužívanějšími vypalovacími programy – Adaptec Easy CD Creator 3.5 Standard a 4.0 Deluxe, Adaptec Direct CD 2.5, Gear Pro 5.0, Nero Burning Rom 5.0 a CloneCD 2.7. Navíc získáte cédéčko, na kterém je umístěno mnoho vypalovacích programů, utilit pro práci s hudbou, kopírování hudby z cédéček a konverzi na formáty MP3, WMA apod. Tyto utility vám také umožní vypálit ze souborů MP3 hudební cédečko.
Publikace je velmi komplexní a najdete v ní téměř vše, co potřebujete o vypalování vědět. Je to taková malá „bible“ pro paliče.

Stavíme si počítač
Autor: Petr Broža

Klepněte pro větší obrázekKniha Stavíme si počítač patří mezi unikátní tituly. Proč? Je jedinou publikací na trhu, která naučí začínající uživatele stavět počítač doslova krok za krokem. A navíc – všechny postupy jsou doplněny názornými fotografiemi.
První kapitola popisuje všechny části počítače, vysvětluje k čemu slouží a jaké typy daných komponent existují. Publikace pokračuje výběrem komponent vhodných pro běžné typy počítačů (pro kancelář, na hry a domácí využití, účetnictví, grafiku a DTP) – poskytne vám i přehled všech důležitých prvků (základní desky, procesory, grafické karty, paměti apod.), které byly v době psaní knihy na trhu.
Dále se dozvíte, co dělat, když počítač po složení odmítá pracovat. Autor vám poradí, jak počítač přizpůsobit k optimální práci a jak jeho vnitřek nejlépe chladit. Nezapomíná ani na důležitá prvotní nastavení BIOSu (základní desky), který v zásadě řídí práci počítače jako celku. Často vyžadovaný je i návod na tolik populární přetaktování, tj. „nelegální“ zvýšení výkonu procesoru a grafické karty. Je zde vysvětlena podstata přetaktování a na konkrétních typech procesorů je popsáno, jak a do jaké míry lze měnit jejich frekvenci. I když při přetaktování komponent ztrácíte záruku a výrobci to vidí jen velmi neradi, je to způsob, jak zdarma zvýšit výkon počítače i o více než 50 procent. Je patrné, že příručka je směrována k tomu, abyste si postavili nejen dobrý počítač, ale počítač přímo sobě na míru.

Uvedené anotace jsou přebrány ze severu Vltava.cz a případně zkráceny. Na Vltavě si rovněž můžete uvedené publikace zakoupit.

Další článek: KaZaA Lite 1.7.1

Témata článku: Hardware, Síť, Záměr, Petr Brož, TCP a UDP, Současný nástroj, Nejmenší podrobnost, Bible, Schneider, Populární platforma, Skvělý přehled, Dobrý počítač, Naprostý základ, Mach, Trigger, Důležitý krok, Základní popis, Knižní, Základní struktura, Základní princip, Anotace, První kapitola


Určitě si přečtěte

Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest herních monitorů

Jak zabezpečit mobil v rukou dítěte

Radíme s nákupem grafické karty