Google | Internet | Kniha

Knihy Google slaví 15 let. V katalogu jsou už desítky milionů titulů, teď má navíc služba nový design

Google spustil projekt Books (v češtině jako Knihy Google) před 15 lety s cílem přinést uživatelům knižní díla v online podobě. V průběhu let se potýkal s několika problémy a žalobami, služba ale přežila až do dnes. Nyní firma přišla s kompletně novým vzhledem a přidala i několik funkcí navíc.

Zpočátku šel Google do projektu poněkud divoce a knihy skenoval automaticky i v případě, že neměl souhlas od držitelů autorských práv. To ze své strany řešil tím, že kniha nebyla dostupná jako celek, ale vždy jen krátký úryvek, v publikaci celé ale šlo vyhledávat. To se nakladatelům ale příliš nelíbilo a báli se případných ušlých zisků, s Googlem tedy vedli vleklé soudní spory.

V Evropě se tak snažil s vydavateli domlouvat napřímo – oproti americkému trhu je zde více subjektů a složitější struktura na jednotlivých trzích. Internetový gigant se poté zaměřil i na spolupráci s knihovnami, do čehož se připojila například i naše Národní knihovna. Ta v průběhu let přispěla digitalizací 300 tisíc knih od 19. až po 21. století. Dalších 200 tisíc kusů zajistil přímo Google a jednalo se o knihy hlavně z 16. až 18. století.

Redesign přináší i funkce navíc

Celkem se již ve službě nachází na 40 milionů titulů ve 400 různých jazycích. Ve všech lze přitom vyhledávat a ty, u nichž jsou již k dispozici autorská práva, si můžete přečíst celé v rámci služby. V průběhu let navíc došlo k napojení na službu Google Play Books, která umožňuje e-knihy nakupovat a číst buď na webu, či v rámci mobilní aplikace. Díky tomu se tak katalog rozšířil i o tituly, které jsou aktuálně vydávané.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Takto vypadají nové Knihy Google. Nabízí více podrobností a svěží design,

Google navíc společně s výročím přináší i nový vzhled. Ten, stejně jako u nedávného redesignu  rozhraní Google Cest. Základem je tedy bílá, mnohem důležitější je ale přidání podrobností na stránku o knize. Zde tak naleznete základní přehled, recenze ostatních uživatelů a odkazy, kde knihu zakoupit.  Samozřejmě zde nechybí ani možnost vyhledávání, zobrazení podrobností a třeba i vytvoření citace. Českou normu ČSN ISO 690 zde ale nenajdete.

Nový vzhled si můžete vyzkoušet skrze tento odkaz, Google jej zapíná postupně a v rámci běžného rozhraní jej prozatím u nás nevidíme.

Diskuze (11) Další článek: Týden Živě: Novinky Googlu, problémy Intelu a klávesnice od Microsoftu

Témata článku: Software, Google, Web, Internet, Vyhledávače, Evropa, Autorské právo, Design, Kniha, Národní knihovna, Katalog, Vzhled, Nový vzhled, Google Play Books, Desítka milionů, Nový design, Podrobnost, Průběh let


Určitě si přečtěte

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 95


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky