Google | Internet | Kniha

Knihy Google slaví 15 let. V katalogu jsou už desítky milionů titulů, teď má navíc služba nový design

Google spustil projekt Books (v češtině jako Knihy Google) před 15 lety s cílem přinést uživatelům knižní díla v online podobě. V průběhu let se potýkal s několika problémy a žalobami, služba ale přežila až do dnes. Nyní firma přišla s kompletně novým vzhledem a přidala i několik funkcí navíc.

Zpočátku šel Google do projektu poněkud divoce a knihy skenoval automaticky i v případě, že neměl souhlas od držitelů autorských práv. To ze své strany řešil tím, že kniha nebyla dostupná jako celek, ale vždy jen krátký úryvek, v publikaci celé ale šlo vyhledávat. To se nakladatelům ale příliš nelíbilo a báli se případných ušlých zisků, s Googlem tedy vedli vleklé soudní spory.

V Evropě se tak snažil s vydavateli domlouvat napřímo – oproti americkému trhu je zde více subjektů a složitější struktura na jednotlivých trzích. Internetový gigant se poté zaměřil i na spolupráci s knihovnami, do čehož se připojila například i naše Národní knihovna. Ta v průběhu let přispěla digitalizací 300 tisíc knih od 19. až po 21. století. Dalších 200 tisíc kusů zajistil přímo Google a jednalo se o knihy hlavně z 16. až 18. století.

Redesign přináší i funkce navíc

Celkem se již ve službě nachází na 40 milionů titulů ve 400 různých jazycích. Ve všech lze přitom vyhledávat a ty, u nichž jsou již k dispozici autorská práva, si můžete přečíst celé v rámci služby. V průběhu let navíc došlo k napojení na službu Google Play Books, která umožňuje e-knihy nakupovat a číst buď na webu, či v rámci mobilní aplikace. Díky tomu se tak katalog rozšířil i o tituly, které jsou aktuálně vydávané.

6dca57de-6c8d-43e4-8365-08bf7658273cb088104f-b6a1-409c-a895-04a15f623d1a 
Takto vypadají nové Knihy Google. Nabízí více podrobností a svěží design,

Google navíc společně s výročím přináší i nový vzhled. Ten, stejně jako u nedávného redesignu  rozhraní Google Cest. Základem je tedy bílá, mnohem důležitější je ale přidání podrobností na stránku o knize. Zde tak naleznete základní přehled, recenze ostatních uživatelů a odkazy, kde knihu zakoupit.  Samozřejmě zde nechybí ani možnost vyhledávání, zobrazení podrobností a třeba i vytvoření citace. Českou normu ČSN ISO 690 zde ale nenajdete.

Nový vzhled si můžete vyzkoušet skrze tento odkaz, Google jej zapíná postupně a v rámci běžného rozhraní jej prozatím u nás nevidíme.

Diskuze (11) Další článek: Týden Živě: Novinky Googlu, problémy Intelu a klávesnice od Microsoftu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,