Google | Internet | Kniha

Knihy Google slaví 15 let. V katalogu jsou už desítky milionů titulů, teď má navíc služba nový design

Google spustil projekt Books (v češtině jako Knihy Google) před 15 lety s cílem přinést uživatelům knižní díla v online podobě. V průběhu let se potýkal s několika problémy a žalobami, služba ale přežila až do dnes. Nyní firma přišla s kompletně novým vzhledem a přidala i několik funkcí navíc.

Zpočátku šel Google do projektu poněkud divoce a knihy skenoval automaticky i v případě, že neměl souhlas od držitelů autorských práv. To ze své strany řešil tím, že kniha nebyla dostupná jako celek, ale vždy jen krátký úryvek, v publikaci celé ale šlo vyhledávat. To se nakladatelům ale příliš nelíbilo a báli se případných ušlých zisků, s Googlem tedy vedli vleklé soudní spory.

V Evropě se tak snažil s vydavateli domlouvat napřímo – oproti americkému trhu je zde více subjektů a složitější struktura na jednotlivých trzích. Internetový gigant se poté zaměřil i na spolupráci s knihovnami, do čehož se připojila například i naše Národní knihovna. Ta v průběhu let přispěla digitalizací 300 tisíc knih od 19. až po 21. století. Dalších 200 tisíc kusů zajistil přímo Google a jednalo se o knihy hlavně z 16. až 18. století.

Redesign přináší i funkce navíc

Celkem se již ve službě nachází na 40 milionů titulů ve 400 různých jazycích. Ve všech lze přitom vyhledávat a ty, u nichž jsou již k dispozici autorská práva, si můžete přečíst celé v rámci služby. V průběhu let navíc došlo k napojení na službu Google Play Books, která umožňuje e-knihy nakupovat a číst buď na webu, či v rámci mobilní aplikace. Díky tomu se tak katalog rozšířil i o tituly, které jsou aktuálně vydávané.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Takto vypadají nové Knihy Google. Nabízí více podrobností a svěží design,

Google navíc společně s výročím přináší i nový vzhled. Ten, stejně jako u nedávného redesignu  rozhraní Google Cest. Základem je tedy bílá, mnohem důležitější je ale přidání podrobností na stránku o knize. Zde tak naleznete základní přehled, recenze ostatních uživatelů a odkazy, kde knihu zakoupit.  Samozřejmě zde nechybí ani možnost vyhledávání, zobrazení podrobností a třeba i vytvoření citace. Českou normu ČSN ISO 690 zde ale nenajdete.

Nový vzhled si můžete vyzkoušet skrze tento odkaz, Google jej zapíná postupně a v rámci běžného rozhraní jej prozatím u nás nevidíme.

Diskuze (11) Další článek: Týden Živě: Novinky Googlu, problémy Intelu a klávesnice od Microsoftu

Témata článku: Software, Google, Internet, Web, Kniha, Evropa, Vyhledávače, Design, Autorské právo, CSN, Podrobnost, Vzhled, Nový design, Nový vzhled, Národní knihovna, Navic, Autorská práva, ČSN, Google Play Books, Průběh let, DESI, Katalog, Desítka milionů, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony